Isırgan otu çok sayıda hastalığa faydası olmasından dolayı günümüzde hem alternatif tıp dünyasında hem de modern tıp dünyasında kendisine yer bulmuş olan bir bitki türüdür. Isırgan otunun faydaları bilimsel olarak kanıtlandığından dolayı üretilen birçok ilaç içerisinde ısırgan otu yer alır. Bilim dünyasında urtica ismi ile anılan ısırgan otu mayıs ve ağustos ayları içerisinde doğada yabani bir şekilde yetişmektedir. Yapraklarının üzerinde yer alan yapılar formik asit içerdiğinden dolayı yakıcı bir etkiye sahiptir. Yeşil halde bulunan bir ısırgan otunun yaprağına dokunacak olursanız cildinizde ilk başta kızarma ve sonrasında yanma meydana gelecektir. Cildi yakıcı etkisi olduğu için insanlar bu bitkiye ısırgan adını vermiştir.

Isırganın faydaları

Isırgan otunun içeriği incelenecek olursa bu şifalı bitkinin çok sayıda önemli vitamin ve minerali barındırdığı görülür. A c ve d vitamini açısından zengin olan ısırgan otu ayrıca önemli mineraller arasında bulunan potasyum, formik asit gibi çeşitli maddeleri de içerisinde barındırır. Isırgan otunun içerisinde bulunan organik asitler birçok hastalığa derman olmaktadır. Isırgan otu çok eski zamanlardan beri böbreklerde ve mesanede yer alan taşların oluşumunu engellemek adına kullanılmıştır. Cilt problemleri arasında bulunan egzama gibi sağlık sorunlarının tedavisinde sıklıkla ısırgan otundan yararlanılır. Kan yapıcı özelliği olan ısırgan otunun faydaları arasında kabızlık problemini ortadan kaldırması da yer alır. Kabızlıktan yana bir sıkıntınız varsa ısırgan otu tüketerek bu sıkıntının ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz. Kış mevsimi geldiği zaman etkisini daha fazla gösteren romatizma ağrıları yaşam kalitemizin düşmesine neden oluyorsa ısırgan otu sayesinde romatizma ağrılarınızın da azalmasını sağlamanız mümkündür.

Böbrek taşı: ısırgan otu ile yapılan ısırgan otu çayı böbreklerde ve mesanede meydana gelen taşların oluşumunu engellediği gibi var olan taşların düşürülmesine yardımcı olur. Böbreklerinizde ya da mesanenizde kum ya da taş varsa ısırganın orunun faydalarından nasiplenerek şifa bulabilirsiniz.

Cilt: insanlar akneler nedeniyle meydana gelen cilt lekeleriyle sıklıkla mücadele eder. Isırgan otunun içerisine yer alan aktif maddeler akne yani sivilce oluşumunu engellediği gibi mevcut olan cilt lekelerinin yok olmasını sağlar. Isırganı direkt olarak cildinize uygulayamayacağınızdan dolayı cilt bakımı için ısırgan yapı kullanmanız gerekiyor. Bu yağı güvenilir olduğunu düşündüğünüz aktarcılardan temin edebilirsiniz.

Saç: ısırgan otu günümüzde en fazla saçların dökülmesini engellemek için kullanılmaktadır. Saç dökülmesini engellediği yönde bilgi verilen şampuanlara bakacak olursanız büyük bölümünün ısırgan özlü olduğunu görürsünüz. Isırgan otu saçların dökülmesini engellediği gibi saçların güçlenip daha güzel görünmesini de sağlar. Isırgan otlu şampuanları kullanarak ve ısırgan çayını tüketerek saçlarınızın dökülmesine bir son vermeniz mümkün. Isırgan otunun içerisindeki maddelerin dökülen saçların tekrardan çıkmasını sağladığı yönünde bilgiler de paylaşılmaktadır. Bu konu hakkında bilimsel bir kaynağa ulaşamadık ancak kullanıcıların yapmış olduğu yorumlar olumlu yönde olduğu için sizlere bu şifalı bitkinin dökülen saçların çıkmasını sağladığını da söyleyebiliriz. Seyrek saç nasıl gürleşir konusunda bunu da yakın zamanda ele alacağız.

Kan: sahip olduğu demir sayesinde vücudun daha fazla kan üretmesine yardımcı olan ısırgan bu sayede kanın temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Temiz olan kan hücrelerin yenilenmesini sağlar ve metabolizma faaliyetlerin daha rahat bir şekilde gerçekleşmesine yardımcı olur. Uzmanlar özellikle doğadan taze bir şekilde temin edilen ısırganların kan yapma konusunda daha etkili olduğunu belirtiyor.

Kanama: ısırgan içeriğinde yer alan bazı maddeler sayesinde vücutta meydana gelen kanamaları durdurur. Özellikle diş çektirdikten sonra meydana gelen yoğun kanamaları durdurmak için Anadolu’da çoğu kişi tarafından kullanılır. Kanamayı durdurucu etkisi olduğu için cerrahi operasyonlarda meydana gelen istenmeyen kanamaları durdurmak adına geliştirilen ilaçların birçoğunda ısırgan özü yer alır.

Isırgan çayının faydaları

• İçeriğindeki maddelerle lenf sistemini uyarıp bağışıklığın devreye girmesini sağlar.
• Artrit semptomlarının daha hafif bir şekilde yaşanmasına yardımcı olur.
• Hamilelik döneminde fetüsü güçlendirir,
• Emzirme döneminde anne sütünü arttırır,
• Menopoz yakınmalarını hafifletilir,
• Adet döneminde oluşan ağrıları yok ettiği gibi şişkinlikleri azaltır,
• Böbreklerde oluşan taşları parçalar,
• Hipertansiyon hastalarında tansiyon değerlerinin normale dönmesini sağlar,
• Solunum sistemi ile alakalı hastalıkların tedavisinde etkilidir,
• Prostat kanserini büyük oranda engeller,
• Diş plaklarını engeller ve diş eti iltihaplarının iyileşmesini sağlar,
• MS, ALS ve siyatik gibi nörolojik hastaların tedavisine yardımcı olur
• Tiroid, dalak ve pankreasa destek olarak endokrin sağlığını desteklemektedir.

Isırgan otu çayı bazı ilaçlar ile etkileşime girebildiği için eğer ilaç alıyorsanız doktor tavsiyesi olmadan ısırgan çayını kullanmayın. Buna dikkat ettiğiniz müddetçe ısırgan çayının faydalarından yararlanabilirsiniz.

Isırgan otu nasıl kullanılır?

Isırgan otunun faydaları için bu şifalı ot farklı formlarda kullanılabilmektedir. Günümüzde genellikle yeşil bir şekilde tüketilse de çay formunda kullanılması da yaygındır. Isırgan otu hasadı yapıldıktan sonra yaprakları ve çiçekleri kurutulur. Kurutulan bu ısırgan çay şeklinde demlenerek tüketilir.

Isırgan otu yeşil bir haldeyse işlem görmeden kullanılması mümkün değildir çünkü cildin yanmasına neden olur. Bu yüzden yeşil haldeki ısırganlar çorbası yapılarak tüketilebilir. Yeşil haldeki ısırgan ezilerek yakıcı özelliği alınmaktadır. Ezilen bu ısırgan yaprakları krem kıvamına gelince romatizma ağrılarının olduğu bölgeye masaj yapılarak sürülür ve romatizma ağrılarının yok olmasını sağlar. Şehirleşme her geçen gün arttığı için taze ısırgan yapraklarını temin etmek zor hale geldi. Bu yüzden firmalar ısırganı kapsül haline getirerek satışını yapmaya başladı. Bu ısırgan kapsüllerini alıp tüketerek de ısırganın faydalarını görebilirsiniz. Hamilelik döneminde ve mide ile alakalı sorunların olduğu zamanlarda ısırgan yakınmaların artmasına neden olabileceği için doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır.

12 + 9 = ? (İşleminin Sonucu)  


Bilim
Sağlık
Kategoriler
Bağlantılar