Kamburluk Nedir Nasıl Düzelir?

Halk arasında kamburluk olarak bilinen, tıp dünyasında ise kifoz olarak geçen bu rahatsızlık genel olarak sırt bölgesinde eğriliğin meydana gelmesi durumudur. Kamburluk belirtileri ortaya çıktığı andan itibaren kişinin dış görünüşünde bozulmalar meydana gelmektedir ve bu yüzden özellikle kamburluk problemi ile mücadele eden kişiler kamburluk nasıl düzeltilir sorusunu sormaktadır. Kamburluk egzersizleri sayesinde kamburluğun büyük ölçüde ortadan kaldırılması mümkündür çünkü bu rahatsızlık bel bölgesinde yer alan kasların zayıflaması ve gevşemesinden dolayı meydana gelmektedir. Kamburluk tedavisi uzun solukludur ve bu yüzden hasta olan kişilerin sabırlı olması gerekmektedir. Kamburluk egzersizleri ile problemlerin ortadan kaldırılmaması durumunda kamburluk ameliyatı gerçekleştirilerek bel bölgesinde yer alan ergilik büyük oranda ortadan kaldırılabilir.

Kamburluk doğuştan gelen bir problem olduğu gibi ilerleyen yaşlarda da ortaya çıkması muhtemel olan bir problemdir. Mevcut kamburluk sonradan ortaya çıktıysa çeşitli egzersizleri ile kamburluğun ortadan kaldırılması mümkündür. Kamburluğun en önemli olumsuz etkisi yürüyen kişinin kısa süre içerisinde yorulmasına neden olmasıdır. Göz zaman içerisinde kalburluğa alışsa da kambur insanlar dışarıdan bakıldığı zaman vücut yapısı aşırı derecede kötü olan kişilerdir. Bu nedenden dolayı toplum içerisine girildiğinde kambur olan insanlara tuhaf gözlerle bakılmaktadır ve bu durumda kişinin çeşitli psikolojik sorunlar yaşamasına neden olur.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi kamburluk probleminin ortaya çıkmasına neden olan etki bel kaslarının aşırı derecede güçsüzleşmesi ve gevşemesidir. Kamburluk her ne kadar bel kaslarında güçsüzleşmenin meydana gelmesinden dolayı ortaya çıksa da özellikle çalışma şekilleri de kamburluk probleminin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Kamburluk problemi özellikle masa başı iş yapan kişilerde sıklıkla gözlemlenen bir sorundur. Eğer sizler de masa başı iş yapan bir kişiyseniz oturma şeklinize gün içerisinde dikkat etmeniz gerekmektedir. Genel olarak masanın alçakta sandalyelerin ise yüksekte olmasından dolayı masa başı iş yapan kişilerde kamburluk problemi ortaya çıkar. Bu durum sıklıkla gözlemlenen bir durum olduğundan dolayı özellikle masa başı iş yapan kişilerin ortopedik ofis eşyalarını tercih etmesi mantıklı olacaktır.

Kamburluk tedavisi başlatılmadan evvel problemin neyden kaynaklandığının tespit edilmesi gerekmektedir çünkü kamburluk ortadan kaldırılsa bile hastalığa neden olan etmenler hayat içerisinde yer almaya devam ettiği müddetçe kamburluk hastalığının tekrardan ortaya çıkma ihtimali bulunmaktadır. Kamburluk bel kaslarınızın zayıflamasından dolayı meydana geliyorsa özellikle gün içerisinde mekik çekmeye özen gösterin. Mekik çekmek bel kaslarının güçlenmesini sağlamaktadır. Ortopedi uzmanları özellikle çekilen ters mekiklerin bel kaslarının gelişmesinde etkili olduğunu belirtmektedir. Sizler için her ne kadar bedeninizi zorlayıcı bir hareket olsa da kamburluk ile mücadele etmemek adına ters mekik çekmeyi alışkanlık haline getirmeniz faydalı olacaktır.

Günümüzde en çok yapılan sportif faaliyetler arasında yer alan plates egzersizleri sayesinde bel kaslarının kuvvetlendirilmesi ve bu sayede kamburluk probleminin ortadan kaldırılması mümkündür. Kamburluğunuz yürüyüş esnasında ortaya çıkıyorsa ellerinizi sırt kısmınıza atarak yürümeye özen gösterin. Ellerinizi sırt bölgenize atarak ve ellerinizi dirseklerinizden kavrayarak gün içerisinde ortalama olarak yarım saat yürümeniz yaklaşık bir ay sonra kamburluk probleminin tamamen ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır. Kamburluk probleminiz doğuştan gelen bir problem ise bu ortopedik sorunun yapılan egzersizler ile ortadan kaldırılması mümkün değildir. Bu tip durumlarda kamburluğu ortadan kaldırmak adına kamburluk ameliyatının gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here