Hünnap Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Cehrigiller familyasında yer alan hünnap, bir ağaç türü olup kalori değeri düşük olan meyveleri vermektedir. Meyveler ilk olduğu zaman yeşil renklidir. Olgunlaşma döneminde ise meyveler koyu kırmızı hale gelmektedir. Meyveleri faydaları ile bilinen bu ağaç ayrıca güzel kokuya sahip olan çiçekleriyle de tanınmaktadır. Yabani olarak yetişen türleri olsa da özel olarak yetiştiriciliği de yapılır. Hünnabın faydaları çok eski zamanlardan beri bilindiğinden dolayı bu meyve alternatif tıp dünyasının en çok kullanılan bitkilerinden birisidir.

Hünnap içerisinde yüksek oranda A ve C vitaminleri yer alır. Ayrıca önemli minerallerden olan magnezyum, kalsiyum, fosfor ve potasyum açısından da zengindir. Metabolizma faaliyetlerinin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için gerekli olan vitamin ve mineralleri içerisinde barındırması hünnabın tam bir şifa kaynağı haline gelmesini sağlamıştır. Hünnap faydaları ile bilinen bir meyve olduğu gibi lezzetiyle de tanınmaktadır. Türk damak tadına uygun olduğu için rahat bir şekilde tüketilebilir. Meyve reyonlarında uzun zamandan beri yer alsa da maalesef bu meyve yaygın bir meyve değildir. Antioksidan özelliği olduğu için kansere karşı koruma kalkanı oluşturması uzmanların bu meyveyi dile getirmesini sağladı ve insanlar duyarlı hale gelerek bu meyveyi tüketmeye başladı. Düne kadar bulması dahi zor olan bu meyve artık market reyonlarından bile yer alıyor.

Hünnap faydaları

Çin kökenli bir meyve olup faydaları ortaya çıkınca neredeyse tüm Asya ülkelerine kısa süre içerisinde yayılan hünnabın faydaları arasına her gün yeni bir fayda ekleniyor. Birçok sağlık sorununa iyi gelmesi hünnabı en özel meyvelerden birisi haline getirmektedir.

Kanser: antioksidan özelliği olan hünnap kanser hücrelerinin yayılmasını engellediği gibi insanların kanser hastalığına yakalanmasını da engellemektedir. Kanser aşırı derecede yaygınlaşan bir hastalık haline geldiğinden dolayı insanlar kansere karşı kendilerini korumak için hünnap gibi meyveleri tüketmektedir.

Bağışıklık sistemi: içeriğinde yer alan mineral ve vitaminler hünnabın bağışıklık sistemini güçlendirmesini sağlar. Sürekli olarak hastalanıyorsanız ve bu durum bağışıklığınızın zayıf olmasından dolayı oluyorsa kesinlikle beslenme zincirinize hünnabı ekleyin. Bu sayede hastalıklara karşı daha dirençli hale gelebilirsiniz.

Sinir sistemi: insanın ruh halinin dinginleşmesini sağlayarak daha sakin bir ruh halinin ortaya çıkmasını sağlayan hünnap, her ne kadar bilimsel olarak antidepresan özelliği taşıdığı kanıtlanmamış olsa da depresyondaki kişilere derman olduğu söyleniyor. Yoğun stres yaşıyorsanız vücudunuzdaki ve aklınızdaki gerginliği atmak için hünnap tüketebilirsiniz.

Cilt: hünnabın cildi nemlendirici özelliği vardır. Bu özelliği sayesinde cilt kuruması nedeniyle oluşan cilt kızarıklıklarını yok eder. Cildinizde aşırı bir kuruma varsa ve buna bağlı olarak kızarıklıklar ve çatlaklar meydana geliyorsa hünnap kullanarak cildinizin daha sağlıklı hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

Sindirim: sindirimi kolay olan besinler arasında yer alan hünnap sindirim sisteminin hızlanmasını sağlar. Yumuşak yapısı sayesinde kabızlık giderici olarak uzun yıllardan beri kullanılmaktadır. Bağırsaklarınızın düzensiz çalışması ile alakalı sıkıntılarınız varsa bağırsak faaliyetlerini hünnap ile düzenleyebilirsiniz.

Kan damar: hünnap yapısal olarak incelendiğinde yüksek olarak niasin içerdiği görülüyor. Niasin kan dolaşımının düzenlenmesini sağladığı gibi damar tıkanıklığını önleyici etkiye sahiptir. Bu özellikleri sayesinde hünnap kalbi koruyucu etkisi olan bir besin türüdür.

Hünnabın faydaları arasında kan basıncını dengelemesi de yer almaktadır. Yüksek kan basıncı değerlerine sahip olan kişiler beslenme zincirlerine hünnabı ekleyerek bedenlerindeki kan basıncını dengeli hale getirebilirler. Hünnap içerisinde yer alan maddeler incelendiğinde hünnabın kalsiyum bakımından zengin olduğu karşımıza çıkıyor. Özellikle gelişim çağındaki çocuklar hünnap tüketerek kemik gelişimi için gerekli olan kalsiyumu temin edebilirler. Hünnap meyvesini diğer birçok meyve türünden ayıran en önemli özelliği içerisinde yer alan maddelerin meme kanserini önleyici yönde etki yapmasıdır. Ailesinde kronik bir meme kanseri problemi olan kişilere uzmanlar sürekli olarak hünnap tüketmelerini tavsiye etmektedir.

Hünnap içerisinde yer alan antioksidanlar, beden içerisinde yer alan zararlı maddeleri bedenden uzaklaştırdığından dolayı karaciğerin rahatlamasını ve işlevlerini rahat bir şekilde yerine getirilmesini sağlamaktadır. Karaciğeri güçlendirici yönde etkisinin bulunmasından dolayı siroz ve hepatit gibi hastalıkların tedavisinde hünnap meyvesinden yararlanılır. Hünnap meyvesinin bilimsel olarak kanıtlanmış herhangi bir yan etkisi yoktur ancak bu meyvenin size dokunmayacağı anlamına gelmez. Eğer hünnap meyvesini ilk defa tüketirseniz ve çeşitli yan etkiler meydana gelirse vakit kaybetmeden alanında uzman bir doktora görmenizi tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here