En Güzel Takma İsimler Lakaplar

Anlamlı takma isimler, Türk halkının insanları isimleriyle çağırmak yerine her daim bir takma isim kullanmasından dolayı popülerliğini korumaktadır. En güzel lakaplar zaman içerisinde insanların beğenisini aldıktan sonra oluşmuştur ancak güzellik göreceli bir kavram olduğundan dolayı bu lakaplar yani takma isimler kiminize güzel kiminize ise çirkin gelebilir.

Lakap takmak günah mıdır diye merak edenleriniz de vardır. O yüzden dini açıdan bu konuya da açıklık getirmek istiyoruz. Lakap takılan kişi eğer takılan lakabı sevmiyorsa ve bu lakap onun kişiliğini zedeliyorsa takma isim takmak günahtır ancak takılan lakaptan ilgili kişi de memnunsa lakap takılmasında dini açıdan bir problem yoktur.

Lakaplar insanların hatırlanmasını sağlamaktadır. Örneğin bir mahallede 5 tane Ahmet adında kişi olabilir. Hangi Ahmet sorusu sorulduğunda ise çoğunlukla takma isimler devreye girer. Örneği bu soruya birçoğumuz sarı Ahmet, kilimci Ahmet ya da mühendis Ahmet şeklinde cevap veririz.

Lakaplar lakap takılan kişinin nerdeyse hayatını yüzde yüz olarak bizlere yansıtır. Örneğin çalışkan Ahmet denildiği zaman Ahmet isimli şahsiyetin derslerinde veya iş hayatında aktif ve verimli bir kişi olduğu aklımıza gelir. Sizlere fikir vermesi adına neredeyse klasikleşmiş hale gelen birçok lakabı sunmak istiyoruz.
Dev: Genelde boyu kısa olan cüsse bakımından minik olan insanlar için kullanılır. Bu lakabı alan kişiler bedenen küçük olsalar da yürek bakımından büyük insanlardır. Yani dev lakabı genel olarak yüreği devleşmiş olan kişilere takılmaktadır.

Minik: Ruh hali bakımından hemen kırılan ve narin olan insanlar için kullanılmaktadır. Ayrıca cüsse bakımından büyük kişilere minik lakabı takılarak bu kişiler için latife de yapılmaktadır.

Halkımız özellikle ismi uzun olan kişilere seslenmekte zorlandığından dolayı isimlerini kısaltarak bu kişilere çeşitli takma ad takarlar. Yazımızın devamında bu tarz isimlere de birkaç örnek vermiş bulunuyoruz.

Kubilay: Sözlenmesi kimi zaman zor olduğundan dolayı halk arasında yer alan ve Kubilay ismini taşıyan birçok kişiye KUBİ lakabı takılmıştır.

Erdal: Erdal ismini taşıyan kişilere de EDO denildiği zaman zaman görülmektedir.

Lakap takmak ve takma isim kullanmak ince zekaların ürünüdür. Hem karşıdaki kişiyi kırmadan hem de ilgili kişinin seveceği türden bir lakap bulmak gerçekten meziyetlidir. Güzel lakaplar bulabilen bir kişiyseniz bu alanda yeteneklisinizdir demektir. Sırf renk olsun diye kesinlikle bir kişiye lakap takmayın. İlgili kişi lakabını sevmez ise size karşı tavır alabilir ve bu durumda arkadaşlığınız son bulabilir. Her ihtimale karşı tedbiri elden bırakmamanızda fayda var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here