Alıç bitkisinin faydaları

Antioksidan özelliğine sahip meyveleri ile meşhur olan alış bitkisi bu özelliği sayesinde faydaları ile ön plana çıkan bir bitki türüdür. Özellikle sirkesi yapılarak tüketildiği zaman birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Alıç nerede yetişir diye baktığımızda bu meyve veren bitkinin Kuzey Amerika, Avrupa ve Kuzey Asya gibi yerlerde yetiştiğini görüyoruz. Faydaları ön plana çıkıp sıklıkla kullanılmaya başlandığı için alıç ağacı ülkemizde de yetiştirilmeye başlandı. Ekonomik getirisinin yüksek olmasından dolayı Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bu bitkinin yetiştiriciliği yapılıyor. Her ne kadar herkes alıç bitkisinin faydaları denildiğinde bitkinin vermiş olduğu meyveleri aklına getiriyor olsa da bitkinin yaprakları ve çiçekleri de çeşitli sağlık sorunlarını ortadan kaldırmak adına kullanılmaktadır.

Alıç bitkisinin özellikle kalp sağlığını koruma yönünde pozitif etkileri bulunuyor. Uzmanlar kalp ve damar sağlığını korumak adına bu bitkiyi tavsiye etmektedir. Çeşitli sindirim ve cilt problemlerine de faydalı olan alıç bitkisi bu etkisinden dolayı kozmetik sanayisinde ham madde olarak kullanılmaktadır. Kan dolaşımını düzenlediği gibi antioksidan özelliği sayesinde vücutta yer alan zararlı maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar. Ayrıca özellikleri sayesinde tıkanan damarları da açtığı bilinmektedir. Bunlar alıç bitkisinin faydaları denildiği zaman akla gelen ilk şeylerdir. Bu etkilerini sizler için detaylı bir şekilde de ele alacağız.

Alıç nedir?

Halk arasında ekşi muşmula olarak da bilinen alıç ağacı yaklaşık olarak 10 metre civarında uzayabilmektedir. Meyve veren bu bitkinin çiçekleri ağaçlar sınıfında bulunduğu da biliniyor. Meyveleri hafif ekşimsi bir tada sahip olsa da ekşi meyveleri seven kişileri bu meyveyi aşırı derecede lezzetli bulmaktadır. Bu bitkiye flavonoid adı verilen madde antioksidan özelliği kazandırmıştır. Kırmızı ve sarı renkte meyveleri olan alış ağacı dışarıdan bakıldığı zaman güzel bir görüntüsü olduğu için süs bitkisi olarak da kullanılıyor. Ülkemizde genellikle dağlık kısımlarda bulunan dere yataklarında bu bitkiye rastlanmaktadır.

Alıç meyvesinin faydaları

Sindirim sisteminden tutun kalp, mide, cilt ve karaciğer gibi hayati önem taşıyan sistem elemanları üzerinde çok önemli etkileri bulunan alıç meyvesi, metabolizmayı ciddi anlamda destekleyici etkiye sahiptir. Uzun süre tüketilecek olursa çeşitli sağlık yakınmalarının ortaya çıkmasına neden olabileceğinden dolayı kesinlikle reçete olarak tüketilmemelidir. Ayrıca aşırı tüketimlerde doktor tavsiyesinin olması önemlidir. Gelin hep birlikte alıç meyvesinin faydaları nelermiş öğrenelim.

Damar: Alıç damar sertliğini ortadan kaldırmaktadır. Ayrıca bu ağacın meyvesi tıkanan damarların açılmasına da yardımcı olur. Günümüzde birçok kişinin damarlarında plaklar meydana geldiğinden dolayı damar tıkanıkları meydana gelmektedir. Alıç bitkisi damarlardaki plak oluşumunu engelleyerek damarların doğal bir şekilde tıkanmasını engeller. Bu yüzden kalp damar uzmanları bu bitkinin tüketilmesini tavsiye etmektedir.

Kalp: Çeşitli kalp hastalıklarının tedavisinde destekleyici olarak kullanılan alıç meyvesi kalp kaslarının güçlenmesini sağlar. Antioksidan özelliği sayesinde kalbi koruma altına alır. Güçlü bir kalbe sahip olmak için tüketilmesi önemlidir.

Stres: Stres anında tansiyonda ciddi anlamda yükselmeler meydana gelir. Alıç meyvesi tansiyonu dengeleyerek stresli durumun ortadan kalkmasını sağlar. Kan dolaşımını düzene soktuğu için bedensel rahatlamaya yardımcı olur. Bu yüzden uyku düzensizliği problemi yaşayan kişilere de önerildiği bilinmektedir. Kan dolaşımını dengeye soktuğu için göğüs ağrısı yaşayan kişilere de alıç meyvesi sıklıkla öneriliyor.

Alıç meyvesinin faydaları elbette bunlarla sınırlı tutulamaz. Hipertansiyon, kolesterol, boğaz ağrısı, ishal, cilt yaraları gibi daha birçok sağlık sorunu için de kullanılmaktadır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bilinçsiz bir şekilde tüketilmesi çeşitli yan etkilere sebep olabilir. Bu yüzden doktor gözetiminde tüketilmesi önemlidir. Bu faydalar ayrıca alıç sirkesinin faydaları olarak da bilinmektedir.

Alıç bitkisi nasıl kullanılır?

Alıç bitkisinin yaprakları, çiçekleri ve meyvesi kullanılmaktadır. Bitkinin sahip olduğu çiçekler çay şeklinde tüketilmektedir. Mevsimi geldiğinde dalından koparılan meyveleri yenilebilir. Vücut yaralarında kullanılacaksa meyvesi ezilip yaraların üzerine konulur. Böylelikle mikrop oluşumunu engeller ancak uygulamanın hijyenik bir şekilde yapılmasına dikkat edilmelidir.

Alıç bitkisinin çay şeklinde tüketecekseniz bitkinin sahip olduğu yaprakları, çiçekleri ve meyveyi karıştırıp kaynamış suyun içerisine koyun ve demleninceye kadar bekleyin. Yaklaşık olarak 10 dakika beklemeniz yeterli olacaktır. Yapmış olduğunuz bu bitkisel çayı gün içerisinde 2-3 defa tüketebilirsiniz.

Not: Alıç bitkisinin özellikle kalbe olan faydaları hakkında sizlere bilgiler verdik ancak bu bitki çeşitli kalp hastalıklarını da tetikleyebilir. Bu yüzden kalbi ile alakalı sıkıntıları olan kişiler doktor tavsiyesi olmadan kesinlikle bu bitkiyi tüketmemelidir. Aksi takdirde yakınmalarınızda ciddi bir artış olabilir. Kalp hayati bir organ olduğu için kesinlikle buna dikkat etmelisiniz.

Alıç meyvesinin zararları

Alıç meyvesi genellikle kalp çarpıntılarını önlemek adına kullanılıyor olsa da fazla tüketildiği zaman kalp çarpıntısında artışa neden olur. Bu durum da göğüs ağrılarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Aynı şekilde tüketimine sınırlama getirilmeyecek olursa mide bulantılarının yaşanmasına da neden olmaktadır. Bağırsaklarda kanamaların meydana gelmesine neden olacak olursa idrarda kan da gözlemlenebilir.

Kalp sorunu olan kişiler kalp ilacı kullandıkları zaman bu bitkiyi tüketmemelidir. Güçlü bir meyve olduğundan dolayı uzmanlar çocukların kullanmasını tavsiye etmiyor. Bu yüzden gebelik sürecindeki annelerin de kullanması uygun değildir. Şifalı otlardan şifa bulmak sizin için önemliyse açlık otunun faydaları makalesine de göz atmanızı tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here