Nargile ve Sigara Reflüyü Çoğaltırmı

Aşırı düzeyde mide yanması ve gaz problemi olan kişilerin büyük bölümü reflü hastalığının pençesindedir. Reflü hastalığı yaşam kalitesini düşüren hastalıklardan birisi olduğu için bu hastalığın kötü etkilerinin ortadan kaldırılmasında fayda var. Nargile için ve sigara kullanan kişilerin zaman zaman mide yanması yaşıyor olması nargile ve sigara reflüyü çoğaltır mı sorusunun sorulmasına vesile oldu. Sizlerde reflü hastasıysanız nargile ve sigara konusunda vereceğimiz bilgilere dikkat ederek reflü hastalığınızın hafiflemesi konusunda bir adım atabilirsiniz.

Sigara ve nargile içerisinde aşırı derecede zararlı madde bulundurduğundan dolayı kişinin gazının artmasına ve buna paralel olarak reflü hastalığının olumsuz etkilerinin çoğalmasına neden olmaktadır. Ayrıca sigara ve nargile dumanında yer alan zararlı maddeler tükürük yoluyla mideye gittiğinden mide zorlanır ve yanma hissiyatı başlar. Son zamanlarda reflü hastalığından ötürü aşırı mide yanması yaşıyorsanız nargile ve sigara kullanmayı bırakarak bu mide yanmalarını azaltabilirsiniz. Sigara ve nargile reflüyü tetikler mi diyecek olursanız size cevabımız evet tetikler olacaktır.

Olayı özetleyecek olursak nargile ve sigara reflü hastalığının artmasına neden olmaktadır. Yaşam kalitenizi yükseltmek için bu tip zararlı şeylerden uzak durmanızı tavsiye ederiz. Reflü problemi olan kişiler sigara tüketimine devam edecek olursa bu durum reflü yakınmalarının ciddi anlamda artmasına neden olacaktır. Bu durum önemsenmeyip nargile ve sigara tüketilmeye devam edilecek olursa reflü bir süre sonra ülser halini alacaktır. Ayrıca birçoğunuz tarafından zor bir ihtimalmiş gibi görülse de ülser anında bile tütünlü mamul içmeye devam edilmesi halinde mide kanseri gibi ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıkması mümkündür.

Nargile mi sigara mı daha zararlı?

Halk arasında sigaranın nargileye oranla daha az zararlı olduğu yönde bilgiler yaygın olduğu için birçok kişi sigarayı bırakarak nargileye başlamış durumda. Solunum yolu uzmanları yaptıkları incelemeleri referans alarak nargilenin sigaradan daha fazla zararlı olduğunu açıkladı. Yani sigaranın zararlarından kurtulayım derken nargile içmeye başlamak için akıl karı bir durum değil. Hem sigara hem de nargile tütün içerikli olduklarından dolayı her ikisi de bağımlılık yapmaktadır. Nargilede ciğerlere çekilen duman sigaranınkinden daha fazladır ve daha fazla zararlı madde içermektedir. Bu yüzden kesinlikle nargile sigaraya göre daha zararlıdır diyebiliriz.

Sağlıklı bir yaşam sürmek istiyorsanız insan sağlığına olumsuz etkileri olan sigara, nargile ve pipo gibi alışkanlıklarınıza bir son verin. Birçoğunuz nargileyi gün içerisinde sürekli içmiyorum ve duman içerisinde yer alan zehirli maddeleri su topluyor diyebilir. Evet, nargilenin dumanı su içerisinden geçmektedir. Bu konuda kısmen haklı olabilirsiniz ancak su içerisinden geçen duman yumuşayarak ciğer içerisinde daha hızlı ve kolay bir şekilde yayılmaktadır. Normal şartlarda sigara içerken çekilen dumanın ulaşamadığı noktalara bile nargile dumanı ulaşabilmektedir. Sigara tiryakisi olmasına rağmen nargile içen birçok kişinin başının dönmesinin de temel sebebi budur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here