Abur cubur ürünler içerisinde yer alan patlamış mısır, birçoğumuz tarafından özellikle film izlerken tüketmeyi tercih ettiğimiz besinler arasında yer alıyor. Patlamış mısırın faydaları olduğu kadar bilimsel olarak kanıtlamış patlamış mısırın zararları da bulunmaktadır. Geçtiğimiz günlerde çok küçük yaşta bir çocuğun patlamış mısır nedeniyle hayatını kaybetmiş olmasından dolayı bu konuyu kaleme almak istedik.

Patlamış mısır ev ortamında da kolay bir şekilde yapılabilen abur cubur türü olduğundan ötürü bu denli çok yaygınlaşmıştır. Neredeyse tüm dünya ülkelerinde en çok tüketilen besinlerden birisi olan patlamış mısır; bir miktar yağ içerisine tuz ve mısırların atılması ile yapılmaktadır. İçerisinde sağlık açısından zararlı olan maddelerin yer aldığının iddia edilmesinden dolayı birçok sağlık uzmanı bu besin kaynağını yakın markaja almış durumda.

Patlamış mısır üzerinde yapılan bilimsel çalışmalar sonrasında bu ürünün içerisinde bol miktarda antioksidan olduğu tespit edildi. Antioksidanlar canlıların kanser hastalığı ile savaşmalarını kolaylaştıran bir nitelik taşıdı için kanser riski taşıyan kişilere patlamış mısır tüketmeleri tavsiye edilmektedir. Ayrıca antioksidanların bağışıklık sistemini güçlendirici yönde özelliklerinin olduğu da bilinmektedir.
Yapılışından yola çıkacak olursak patlamış mısırın işlem görmeyen nadir besin kaynaklarından birisi olduğunu söyleyebiliriz. Doğan toplanan mısırların hafif yağ içerisinde ısıtılması ile üretilen bu ürünlerin özellikle ev ortamında yapılanları daha sağlıklı bulunmaktadır. Kalp krizini engelleyici özelliği bulunan patlamış mısırın kanıtlanmış olan bir takım zararları da bulunmaktadır. Gelin bu zararların neler olduğunu da öğrenelim.

Patlamış mısır kalori değeri yüksek olan besinler arasında yer alıyor. Tüketilmeye başlandığı zaman bir türlü elden bırakılmayan bu besinin ilgili özelliği nedeniyle obezite hastalığına neden olduğu biliniyor. Ayrıca patlatılması için yağ kullanıldığından dolayı da karaciğere zararı olmaktadır. İlgili zararlara maruz kalmamak adına özellikle bitkisel yağları tercih etmenizde fayda var. Ayrıca patlamış mısırı tüketirken az miktar tuz kullanmaya özen gösterin.

18 + 6 = ? (İşleminin Sonucu)  


Bilim
Sağlık
Kategoriler
Bağlantılar
Bumerang - Yazarkafe