Beden Dilinde El Hareketlerinin Anlamları

Beden dilinde el hareketleri, kişinin düşüncelerini daha iyi bir şekilde saptama konusunda etkilidir. Beden dilinde el hareketlerin anlamları insanların düşüncelerini ve anlatılan şeylere beden dili sayesinde daha net bir şekilde anlamak isteyenlerin ilgi alanlarına girmektedir. Sizlerinde bildiğiniz gibi beden dili denildiği zaman duygu ve düşünceleri daha iyi kavramak adına öncelikli olarak gözler akla gelmektedir. Beden dili üzerine yapılan araştırmalar sonucunda gözlerden sonra el hareketlerinin beden dilinde en çok kullanılan şey olduğu tespit edilmiştir. Durumun böyle olmasındaki temel neden el hareketlerinin anlatıma yardımcı olacak yönde etkisinin olmasıdır. Örneğin etrafınızda hararetli bir şekilde konuşan kişi varsa bunu gözlemlemeye çalışın. Bu kişi düşüncelerini daha iyi yansıtabilmek adına bir şeyler anlatırken el hareketlerini de bir kompozisyon haline getirerek çeşitli şekillerde hareket etmektedir. Yapılan araştırmalar bu hareketlerin gerçekten de anlatılanların daha iyi kavranmasını sağladığı tespit edilmiştir. Diksiyonunuzu düzeltmek ve anlattıklarınızın daha kolay bir şekilde kavranmasını istiyorsanız kesinlikle beden dilinizi kullanmanız gerekmektedir. Özellikle ellerinizi kullanmanız anlatmak istedikleriniz daha rahat bir şekilde anlaşılmasına yardımcı olacaktır.

Bir kişi konuşma esnasında ellerini vücuduna doğru yaklaştırıyorsa bu kişinin güvensiz olduğunu ve aşırı şekilde gergin olduğunu göstermektedir. İnsanlar ne kadar çok konuşma yaparsa yapsın illaki içlerinde bir güvensizlik yer almaktadır. Alanında uzman kişiler bile zorlandıkları bir durum meydana geldiği zaman ellerini bedenlerine doğru çekmektedir. Bu güvensizlik duygusu kişinin konuşmasının yavaşlamasına sebep olmaktadır. Bir kişi konuşuyorsa ve ellerini bedenine doğru çektiyse bu kişinin ilgili konuda ciddi anlamda güvensiz olduğunu göstermektedir. Ayrıca bu tarz durumlar da kişinin ilgili konuda konuşmak istemediğinin bir göstergesi olarak kabul edilebilir. Eğer karşınızda yer alan kişiyi kırmak istemiyorsanız bu beden dili hareketlerini gözlemlediğiniz zaman konuyu değiştirmeye çalışmanız karşınızdaki kişi için güzel bir davranış olacaktır.

---Sponsorlu Bağlantılar---

Ellerin bacaklara doğru çekilmesi ve bacaklar ile yapıştırılması kişinin rahat konuşamamasına neden olmakla birlikte bu durumda yukarıda olduğu gibi kişinin güvensizliğini ortaya koymaktadır. Bir sohbet içerisinde baskın karakter haline gelmek istiyorsanız karşınızda yer alan kişiyi sözleriniz ile bastırmaya ve bir süre sonra ellerinin bacakları ile birleşmesine vesile olmanız gerekmektedir. Bu kişinin pes ettiğini ve sizin üstünlüğünüzü kabul ettiğini göstermektedir. Ellerin bacaklar ile yapışması itaatkarlığın göstergesidir. Örneğin hazır ol şeklinde duran bir kişi karşı tarafa itaatkar olduğunu gösterir ve bu beden dili hareketleri düşüncelerini o doğrultuda etkiler. Esas duruş pozisyonunda yani hazır ol pozisyonunda duran bir kişinin akıcı bir şekilde konuşamamasının da temel sebebi budur. Uzmanlar bir kişinin düşünmesini sonlandırmak için bu kişiyi hazır ol pozisyonuna getirmenin yeterli olacağını söylemektedir. Sizlerde evinizde yer alan aile fertleri üzerinde bu durumu test edebilirsiniz.

Avuç içi ellerin en önemli kısımlarından birisidir. Bir kişi konuşması esnasında avuç içini gösteriyorsa ya da ellerini yukarıya doğru kaldırıyorsa bu güvenin işaretidir. El avuç içinin kişiye doğru bakması da ve ellerin havaya kaldırılması da bana güvenin, size zarar vermeyeceğim anlamına gelmektedir. Eğer karşınızdaki kişi sizinle konuşması esnasında avuç içine size bakacak şekilde hareket ettiriyorsa bu kişiye güvenebilirsiniz. Zaten meydana gelen bu beden dili hareketi nedeniyle ister istemez bu kişiye güveneceğinizden emin olabilirsiniz. Çevrenizde yer alan bazı durumları inceleyecek olursanız özellikle kişilerin duygularını istismar etmek isteyen bireylerin konuşmaları esnasında avuç içlerini kişiye doğru yöneldiklerini görebilirsiniz. Örneğin ülkemizin en derin problemlerinden birisi olan dilenciler dilendikleri sırada karşı tarafa güven vermek adına avuç içlerini açmaktadır. Yaşanan bu durumda dilencilere güvenmenize ve onlara daha çok yardım etmenizi neden olmaktadır.

Avuç içi bazı durumlarda zaferin göstergesi de olabilmektedir. Örneğin zafer kazanan bir kişi ellerini yukarı kaldırarak avuç içini karşı tarafa bakacak şekilde konumlandırır. Bu beden dili hareketi kişinin zafer kazandığının bir göstergesidir. Aynı yarışta yer alan kaybeden kişileri gözlemleyecek olursanız bu kişilerin ellerinin aşağı doğru yöneldiğini ve avuç içinin bedene doğru kapandığını görebilirsiniz. Yaşanan bu durumda yenilginin bir göstergesi olarak kabul edilebilir.

Karşınızda yer alan kişinin avuç içi yere bakıyorsa yaşanan bu durum kişinin yalan söylediği anlamına gelmektedir. Konuşmanız boyunca kişi sürekli olarak avuç içini yere doğru yöneltiyorsa bu durum konuşmalar içerisinde yalan var anlamına gelir. Tabii bazı durumlarda bu durumun tersi gerçekleşebilir örneğin kişi kendini lider olarak kabul ediyorsa ve karşı tarafa hiçbir şekilde ihtiyacının olmadığını düşünüyorsan hakimiyetini göstermek adına avuçlarını yere doğru yöneltir. Bulunduğunuz sohbeti analiz ederek sohbet içerisinde yalan mı yoksa hakimiyet mi olduğunu sizler de daha iyi bir şekilde anlayabilirsiniz. Yani beden dili hareketi yapılan sohbet ile bir kompozisyon halindedir. Beden dilinin iyi bir şekilde analiz edilebilmesi için yapılan sohbetinde önemi büyüktür.

Beden dilinde el hareketlerinin anlamları tabii ki bunlarla sınırlı değildir. Karşınızda yer alan kişi konuşma esnasında iki elin parmaklarını karşılıklı bir şekilde birleştirip ev çatısı şeklinde bir şekil meydana getiriyorsa bu kişi konuşulan alanda uzman olduğunu göstermektedir. Sizler için önemli olan konularda dışarıdan destek almak istediğinizde karşınızda yer alan ve kendisini uzman olarak tanıtan kişi ellerini bu şekilde konumlandırıyorsa bu kişinin bu alanda uzman olduğuna emin olabilirsiniz. Küçücük bir beden dili analizi sayesinde içiniz rahatlayacaktır ve karşınızdaki kişiye itimadınız da artacaktır. İzleri için önemli olan konularda destek alırken özellikle bu beden dilini iyi bir şekilde analiz etmenizi tavsiye ederiz.

Ellerin bir araya gelerek avuçların ovuşturulması büyük bir fırsatın göstergesi olarak kabul edilmektedir. Karşınızda yer alan kişi ellerini hızlı hızlı adeta ateş çıkaracak bir şekilde ovuşturuyorsa ciddi bir fırsatın eşiğindesiniz demektir. Eğer bu kişi ellerini çok yavaş bir şekilde ovuşturuyorsa olumsuz bir durumun birazdan meydana geleceği aşikardır. Ellerin yavaş bir şekilde oluşturulması iyi bir durum olarak kabul edilmez. Bu beden dilini gözlemlediğiniz durumlarda kötü haberleri beklemeye hazırlıklı olun. Çünkü karşınızda yer alan kişi emin olun size kötü bir haber verecektir. Bu haber sizin için belki kötü olmayabilir ama bu beden dilini sergileyen kişi için emin olun kötü bir haberdir.

Bir kişi konuşmaları esnasında sürekli olarak başparmağını bariz bir şekilde size yöneltiyorsa bu karşınızdaki kişinin kendisine aşırı derecede güvendiğini göstermektedir. Başparmaklar pantolonun cebinin içerisine konulacak olursa bu da asiliğin göstergesi olarak kabul edilir. Bu beden dilini gözlemlediğinizde karşınızdaki kişiye yüklenmeniz durumunda kavga edebileceğinize emin olabilirsiniz çünkü bu kişi size asi davranışlar sergileyecektir. Beden dilini iyi bir şekilde analiz ederek meydana gelebilecek kötü olaylardan korunmak mümkündür. Başparmakların yukarıdaki gibi analiz edilmesi buna bir örnek olarak gösterilebilir.

El hareketleri içerisinde yer alan parmak hareketleri de kesinlikle iyi bir şekilde analiz edilmelidir. Karşınızdaki kişi sürekli olarak işaret parmağını kullanıyorsa bu hareket tehdit içeren bir hareket olarak kabul edilebilir. Bir kişi karşısında yer alan kişiye sürekli olarak işaret parmağını gösteriyorsa bu ilgili kişilerin karşı tarafa otorite kurmak istediğinin bir göstergesidir. Yapılan bu hareket halk arasında hoş karşılanmasa da işaret parmağını sürekli olarak kullanan egoist kişilere rastlamanız mümkündür. İşaret parmağı şiddetin göstergesi olarak kabul edilir. Bu hareketi sürekli olarak gördüğünüz ortamlarda ezik karakterler arasında yer alacağınıza emin olabilirsiniz. İç dünyanızın ezilmemesi adına bu hareketi gözlemlediğiniz kişilerden uzak durmanız sizler için faydalı olacaktır. Tabii ki bu hareketi sizlere anneniz ve babanız yapıyorsa yanlış bir davranış içerisinde olduğunuzu anlamanız ve davranışlarınızı düzeltmeniz gerekmektedir. Çünkü anne ve babalarınız sizlere şiddet göstermek için işaret parmağını göstermez. Anne ve babaların işaret parmağını size yöneltmesindeki temel neden içerisinde olduğunuz yanlıştan kurtulmanızı istemeleridir.

Ellerin yumruk haline getirilerek konuşulması bu beden dilini sergileyen kişinin aşırı derecede öfkelendiğinin bir göstergesidir. Bazı insanlar mutlu oldukları zamanlarda da ellerini yumruk haline getirirler ancak beden dili analizi yaptığımızda bu hareketin daha çok aşırı derecede sinirlenen kişiler tarafından yapıldığına gözlemliyoruz. Konuşmalarımız esnasında yumruk yaparak konuştuğunuzu gözlemlediğinizde öfkenin sizi yanlışa götüreceğini aklınıza getirir ve beden dilini de iyi bir şekilde analiz ederek düşüncelerinizi değiştirmeye çalışabilirsiniz. Aşırı öfkeli olmanız bir süre sonra yalnızlaşmanıza neden olacaktır. Karşınızdaki kişiye her an zarar verebilme hissiyatı oluşturduğunuzdan dolayı en yakın kişileriniz bile bir süre sonra sizi terk edecektir.

Beden diliyle kişinin yalan söylediğini dahi anlamak mümkündür. Beden diliyle kişinin yalan söylediği nasıl anlaşılır konusunda detaylı bilgi almak için http://www.bilgitimi.com/kisinin-yalan-soyledigi-beden-diliyle-nasil-anlasilir.html bağlantısını ziyaret edebilirsiniz. Beden dilini iyi bir şekilde analiz edebilen hale gelmeniz hayatınızda hataya düşme ihtimalinizi azaltacaktır. Anlattıklarımızdan yola çıkarak insanların beden dilini iyi bir şekilde analiz etmeye çalışın.

17 + 1 = ? (İşleminin Sonucu)  


Bilim
Kategoriler
Sağlık
Bağlantılar