Esperanto çok az sayıda kişi tarafından bilinen, sonradan oluşturulmuş bir yapay dildir. Şimdi eminiz Esperanto kelimesine değil yapay dil kelimesine odaklanmış durumdasınız. Yapay dil kavramı genel olarak kimin tarafından oluşturulduğu bilinen bir konuşma dilidir ve Esperanto da bunlardan birisidir. Özellikle gizli yapılan görüşmelerde konuşulanların açığa çıkmaması adına yapay dillerin tarih boyunca kullanıldıkları bilinmektedir. Günümüzde en popüler olan yapay dil Esperanto olsa da henüz keşfedilmemiş olan çok sayıda yapay dilin olduğu dil uzmanları tarafından düşünülmektedir.

Esperanto takriben 100 yıl evvel oluşturulmuş bir yapay dil olup, çeşitli dillerin harmanlanması ile oluşturulmuştur. Bu dili oluşturan kişi Ludwick Lejzer Zamenhof adlı kişidir. Bu bilim insanı İspanyol asıllı bir doktordur ve kendisi Doktor Esperanto olarak tanınmaktadır. Yani Esperanto ünlü bilim insanının lakabıdır. İşte bir yapay dil olan Esperanto ismini bu dili bulup geliştiren kişi olan Doktor Esperanto’dan almaktadır.

Doktor Esperanto’nun en büyük hayali dünya genelinde her insanın bir biri ile anlaşabileceği bir dil oluşturmaktı ve bu nedenden dolayı bir yapay dil olan Esperanto’yu geliştirdi. Bu dili yaymak adına uzun yıllar boyunca mücadele etmiş olması bu yapay dilin günümüzdeki en popüler yapay dil olmasını sağlamıştır. Esperanto dilini günümüzde yaklaşık olarak 2 milyon kişinin konuştuğu düşünülmektedir. Bu da bir yapay dil için gayet iyi bir rakamdır.

Doktor Esperanto çok küçük yaşlardayken etrafında çeşitli dilleri konuşan insanlar bulunuyordu ve bu durum anlatılanları anlamamasına neden olmaktaydı. Her zaman herkesin aynı dili konuştuğunu hayal etmesi ileride meyvesini verdi ve Esperanto adlı dili oluşturdu. Bu dili oluştururken özellikle dil bilgisinde yer alan ve bir dilin öğrenilmesini aşırı derecede zorlaştıran kuralları ortadan kaldırarak hareket etti. Bu sayede Esperanto dili birçok dile oranla en kolay öğrenilen dillerden birisi haline geldi.

Günümüzde hiçbir ülke Esperanto dilini resmi dil olarak kullanmamaktadır. Eğer bir gün gelişmiş bir ülke çıkıp bu dili resmi dil olarak kabul ederse emin olun Esperanto evrensel bir dil haline gelir. Doktor Esperanto günümüzde aramızda olmasa da bu dili benimseyen ve geliştirmek adına çalışmalar yapan çok sayıda kişi bulunmaktadır. Dilin daha da gelişmesi adına ilgili kişilerin özellikle internet ortamında iletişim halinde oldukları bilinmektedir. Hatta günümüzde anadili Esperanto olan kişiler de bulunmaktadır. Bu kişiler bir yapay dil olan Esperanto diline gönül vermiş olan çiftlerin sahip oldukları çocuklardır.

15 + 4 = ? (İşleminin Sonucu)  


---Sponsorlu Bağlantılar---
Taş kesilen insanlar
Bilim Pasajları
Ley hatları
Sağlık Bilgisi
Piramitlerin Sırları