Van de Graaff Jeneratörü Nedir Nasıl Çalışır?

Robert Jemison Van de Graaff tarafından bulunmuş olan Van de Graaff jeneratörü ismini mucidi olan kişiden almaktadır. Bu jeneratör içi boş bir küre içerisine yüksek gerilim biriktirmeye yaramaktadır. Van de Graaff jeneratörü nasıl yapılır ve bu icat ne amaçla yapılmıştır diye merak ediyorsanız gelin bunu birlikte öğrenelim.

Van de Graaff jeneratörü 1930 yılında ünlü Amerikan asıllı bilim adamı Robert Jemison Van de Graaff tarafından bulunmuştur. Bu teknolojik cihazın yapılmasındaki temel gaye kanser hastalığını tedavi edebilmektir. Maddenin mikroskobik yapısını incelemek adına geliştirilmiş olan bu sistem üzerinde günümüzde de çalışmalar yapılmaya devam etmektedir. Kafanızı biraz karıştıracak tarzda bir mekaniği olsa da bu konu hakkında derinlemesine çalışma yapan kişilere yardımcı olmak için ilgili jeneratörün nasıl çalıştığı hakkında da bilgi vermek istiyoruz.

Van de Graaff jeneratöründe yer alan temel parçalar içerisinde içi boş metal bir küre, yalıtkan özellikte silindirler, yalıtkan bir kayış, hareketi sağlamak için bir adet motor, güç kaynağı ve elektrotlar yer almaktadır. Düzenek kurulup motor çalıştırıldıktan sonra sistem içerisinde yer alan kayış olabildiğince hızlı bir şekilde dönmeye başlar. Bu esnada güç kaynağında yer alan pozitif yükler kayış üzerine yerleştirilmiş olan elektrotlara geçer, Elektrotlara geçen pozitif yüklerde metal küreye aktarılır. Sistemde var olan negatif yükler ise kayış aracılığı ile diğer küreye aktarılmaktadır. Sistem biraz karışık olabilir ama birkaç saniye durup olayı kurgulamaya çalışın. Kurgulamanız bittikten sonra pozitif ve negatif yükler ile yüklenmiş olan iki kürenin var olduğunu gözlemleyeceksiniz.

Negatif ve pozitif yüklü olan küreleri birbirine yaklaştıracak olursanız atlama meydana geleceğinden kıvılcımlar çıkmaya başlar. Bilimsel alanda Van de Graaff jeneratöründen aktif bir şekilde yararlanılamasa da özellikle görsel şov için bu jeneratörün kullanıldığı bilinmektedir.

Bu olayı kurgulamakta ve Van de Graaff jeneratörünü yapmakta sıkıntılar çekeceğinizi düşünüyoruz. Bu nedenden dolayı bu jeneratörü ev ortamında nasıl yapabileceğiniz hakkında hazırlanmış olan güzel bir video anlatımı sizlere sunmak istiyoruz.

Van de Graaff jeneratörünün en ilginç yönlerinden birisi de küreye temas eden kişilerin saçlarının kabarmasıdır. Pozitif yüklü küreye temas edildiğinde insan bedeninde yer alan negatif yükler küreye aktarılmaya başlanır. Bu olayın gerçekleştiği anda da saçlara pozitif yükler yüklemeye başlar ve saçlar birbirini iter. Van de Graaff jeneratörüne dokunan bir kişinin saçlarının kabarmasının temel sebebi budur.

Son zamanlarda en çok satılan oyuncaklardan birisi olan monster high oyuncak bebeklerinin saçlarının kabarması da sisteme yüklenmiş olan Van de Graaff jeneratörü sayesinde olmaktadır. Teknoloji aşırı şekilde ilermiş olduğundan dolayı bu jeneratörün çok küçük modelleri yapılabilmektedir.
Van de Graaff jeneratörü özellikle cisimlerin havalandırılması adına kullanılmaktadır. Bilimsel çalışmalar yapan ve maddeleri tüm detayları ile inceleyen bilim insanlarının Van de Graaff jeneratörünü kullandıklarını gözlemleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here