Dolaşım sistemi hastalıkları

Kalp, kan, kılcal damarlar, toplar damarlar ve atardamarlar gibi elemanlardan meydana gelen metabolizma sistemine dolaşım sistemi denilmektedir. Dolaşım sistemi genel olarak çok hücreli olan canlılarda besinlerin ve oksijenin ihtiyaç duyulan hücrelere ulaştırılmasını sağlamaktadır. Ayrıca dolaşım sistemi hücrelerin içerisinde birikmiş olan karbondioksit gibi zararlı maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasını da sağlamakla görevlidir.

Dolaşım sistemi sağlıklı bir şekilde yaşamak için önemlidir. Bu sistemde aksamaların meydana gelmemesi adına dolaşım sistemi içerisinde yer alan organların tamamının sağlıklı olması önemlidir. Dolaşım sisteminde yer alan organlarda meydana gelecek küçük bir sorun tüm dolaşım sisteminin olumsuz etkilenmesine neden olur. Mesela kalp kanı yeterli oranda tüm hücrelere pompalayamayacak olursa bu durum hücrelerin oksijensiz ve besinsiz kalmasına neden olacaktır. Bu durum da beraberinde hücre ölümlerini getirir. Günümüzde yaşanan organ yetmezliği gibi problemler özellikle dolaşım sisteminde meydana gelen hastalıklardan dolayı ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden dolaşım sistemi hastalıkları nelerdir konusu kesinlikle iyi bir şekilde bilinmelidir.

---Sponsorlu Bağlantılar---

Dolaşım sistemi hastalıkları nelerdir?

Kalp yetmezliği: Bu durum kanın vücuda yeterli oranda gönderilememesi nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Kalp vücutta gerek duyulan kısımlara kanı yeterli oranda pompalayamayacak olursa kalp yetmezliği problemi ortaya çıkar.

Damar tıkanıklığı: Damarlar kanı içerisinde barındıran sistemlerdir. Damar genişliklerinde daralmaların meydana gelmesi damar tıkanıklığı sorununun ortaya çıkmasına neden olur. Aşırı yağlı bir beslenme zincirine sadık kalmak ve sigara tüketmek gibi durumlar damar tıkanıklığı probleminin ortaya çıkmasında etkilidir.

Hemofili: İlgili hastalık kanın pıhtılaşamaması olarak tanımlanmaktadır. Bu durum baş gösterdiği zaman vücutta bir yaralanma olursa kan pıhtılaşamadığından dolayı kanama bir türlü durmaz. Özellikle hemofili hastası olup şiddetli kanamaların neler olduğu bir hastalığa yakalanan kişilerde kan kaybından dolayı ölümler dahi gözlemlenebilir.

Kalp krizi: Ölümcül dolaşım sistemi hastalıkları arasında yer alan kalp krizi kalbi besleyen damarlarda tıkanıklıkların olması nedeniyle ortaya çıkar. Özellikle damar daralması gibi dorunlar beraberinde damar tıkanıklığını getirdiği için damar tıkanıklığının kalp krizini tetikleyen hayati bir sorun olduğunu söyleyebiliriz.

Damar sertliği: Bu durum damarlarda işlevsel kayıpların yaşanmasına neden olur. Tüketilen yağlar ve tuzlar bir süre sonra damar üzerinde bir tabakanın meydana gelmesine neden olmaktadır. Bu tabaka da damar sertliği sorununun ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

Hipertansiyon: Dolaşım sisteminde meydana gelen sorunlar beraberinde tansiyon problemini getirir. Hipertansiyon genel olarak kan basıncının aşırı derecede yükselmesidir. İlgili durum ortaya çıktığı zaman beyin kanaması gibi hayati sağlık sorunları da görülebilir.

Kan kanseri: Lösemi olarak da nitelendirilen bu sağlık problemi her yıl binlerce kişinin genç yaşta ölmesine neden olmaktadır. Dolaşım sistemi hastalıkları arasında bulunan kan kanseri insanların en çok korktuğu sağlık sorunlarından birisidir. Bu hastalık kan içerisinde yer alan alyuvarların kontrolsüz bir şekilde çoğalmasıyla ortaya çıkar.

Hemoroit: Anal bölgede yer alan toplardamarlarda genişleme olmasıyla ortaya çıkar. Aşırı ağrıların oluştuğu bu hastalık genel sağlığı etkilediği gibi kişinin sosyal yaşamını da olumsuz etkiler. Tedavi edilmemesi durumunda kanser hastalığına dönüşebilir. Bu yüzden hemoroit belirtileri gözlemlenir gözlemlenmez tedavi sürecine geçilmelidir.

Anemi: Diğer adı kansızlık olan bu sağlık sorunu kanda bulunan alyuvarlarda ciddi azalmaların meydana gelmesiyle ortaya çıkar. Kişinin sürekli kendisini aşırı derecede yorgun hissetmesi ilgili hastalığın en çok gözlemlenen belirtisidir.

Dolaşım sistemi hastalıkları elbette bunlarla sınırlı değildir ancak en çok gözlemlenen hastalıkların bunlar olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca AIDS, sıtma, kuduz, tetanos, bürger ve lenfoma gibi hastalıklar da sıklıkla gözlemlenen dolaşım sistemi hastalıkları arasında yer alır. Basit olarak görülen dolaşım sistemi hastalıkları bile ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Dolaşım sisteminin kusursuz bir şekilde çalışmasını sağlamak adına ilgili hastalıkların belirtileri ortaya çıktığı gibi önlem almak adına tedavi sürecine geçilmesi gerekmektedir.

12 + 5 = ? (İşleminin Sonucu)  


Bilim
Kategoriler
Sağlık
Bağlantılar