Bit Nedir Nasıl Oluşur?

bitler

Bitler, en geniş yaşam alanına sahip eklem bacaklı bir asalak türüdür. Yaşam alanları aşırı derecede geniş olduğundan dolayı neredeyse her yerde bitlere rastlamak mümkündür. Özellikle ilkokul sıralarında yer alan çocukların temizliklerine dikkat etmemesinden dolayı sürekli bitlendikleri bilinmektedir. Bu durumdan dolayı bit nedir ve bitler nasıl oluşur konusu anne babalar tarafından merak edilmektedir. Bu yüzden bu makalemizde her insanın bir zamanlar başının belası olan bitler hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Eklem bacaklı bir asalak türü olan bitkiler, kan emici özellikleri ile tanınan ve herkes tarafından böcek olarak nitelendirilen canlılardır. Kanatları olmamasına rağmen eklem bacaklı olmalarından dolayı çok yüksek noktalara kadar zıplayabilmektedirler. Kan emici bir hayvan olduğundan dolayı insanların baş bölgelerinde görülürler. İnsan başında kan emerek hızlı bir şekilde çoğalan bitkiler önlem alınmazsa kişinin başını tamamen sarabilir.

Genelde insanlara zarar vermesi ile tanınan bitler, hayvanlarda da yaşam sürebilmektedir. Bitler üzerine yaptığımız araştırmalar sonrasında bitlerin en çok kuşlarda görüldüğünü gözlemledik. Kuşların tüyleri deri katmanını iyi muhafaza ettiğinden dolayı özellikle kurban olarak kuşları seçerler. En çok kuşlarda görülse de at, keçi, köpek ve kedi gibi hayvanlarda da bitlerin oldu bilinmektedir. Bitler üzerine yaptığımız araştırmalar sonrasında dünyada toplamda 3 çeşit bit türünün olduğunu öğrendik. Bu türler baş bitleri, kış bitkileri ve elbise bitleridir.
bitlerİnsanlarda baş bölgesinde ortaya çıkan bitler, insan derisinde yer alan gözenekler aracılığıyla beslenmektedir. Gözeneklerden gelen yağları yiyerek beslenen bitlerin ayrıca insan kanını içip beslendikleri de biliniyor. Bitler yumurtlayarak çoğalan bir hayvan türüdür. Halk arasında bitlerin yumurtalarına sirke denilmektedir. Yumurtadan çıkan yavru bitlerin en önemli özellikleri arasında doğdukları andan itibaren erişkin bir bitin tüm özelliklerini taşıması yer almaktadır. Yani buradan yola çıkacak olursak yavru bir bit, erişkin bitler gibi kan içebilmektedir. Bitlere müdahale edilmemesi durumunda kısa süre içerisinde çoğalabilirler. Bu nedenden dolayı kesinlikle çeşitli kimyasallar ile ortadan kaldırılmaları yani yok edilmeleri gerekmektedir.

Bitkilerin insan yaşamında meydana getirdiği en büyük sorun aşırı derecede kaşınma hissiyatını oluşturmalıdır. Genelde çoğalmak için başta yer alan ense bölgesini seçerler. Ense bölgesinde kan emmeye başlayan bitler, kişinin ense bölgesinin ciddi derecede kaşınmasına neden olurlar. İlk başlarda önemsiz bir kaşınma olarak görülse de aşırı kaşınmadan dolayı ense bölgesi yara olan ve bundan dolayı enfeksiyon kapan çok sayıda kişi bulunmaktadır. Meydana gelen enfeksiyonlardan dolayı saçlarınızın tamamen körelmesi mümkün olan şeyler arasında yer aldığından dolayı doktorunuz tarafından reçete edilen ilaçları kullanarak kafanızda yer alan bitleri yok etmenizi tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here