Siyatik Hastalığı Nedir Belirtileri Tedavisi

0
siyatik

Siyatik hastalığı genel olarak bel kemiğinin hemen alt kısmından bacakların arka kısımlarına doğru çekilmez ağrıların meydana gelmesidir. Bu bölgede siyatik sinirleri bulunduğundan ötürü bu ağrılı hastalığa siyatik adı verilmektedir. Siyatik belirtileri ortaya çıkmaya başladığı andan itibaren yaşam kalitesinde düşüş gözlemlenir. Oluşan ağrılar hayatın çekilmez bir hal almasına neden olduğundan dolayı siyatik tedavisi en kısa süre içerisinde gerçekleştirilmelidir. Siyatik belirtileri kendisini ilk etapta hafif ağrılar ile gösterir ancak hastalık ilerlediğinde ağrıların da aşırı derecede arttığı bilinmektedir. Siyatik hastalığı ile mücadele etmekte olan kişiler ani hareketler yaptıkları zaman ağrılarının arttığını söylemektedir. Siyatik hastalığı üzerinde yapılan incelemeler sonucunda bu hastalığın omurga sisteminde meydana gelen problemlerden dolayı ortaya çıktığı tespit edilmiştir. Omurga sisteminde yer alan kıkırdak dokusunda tahribatların olması, disklerin yerinden çıkması ve diz kapağında iltihapların meydana gelmesi siyatik ağrılarının oluşmasına neden olan durumlardır.

Bacak ve bel bölgesine aşırı yük gelmesi ve ilgili kısımların aşırı derecede yorulması siyatik ağrılarının artmasına neden olmaktadır. Siyatik hastalığı bacak bölgesinden bel bölgesine kadar ilerlemiş durumdaysa hastalık en şiddetli evresine ulaşmış demektir ve bu tip durumlarda aşırı ağrılar meydana gelir. Siyatik sorununun meydana geldiği bölgelerin aşırı derecede yorulması, kişinin yük kaldırması veya kişinin aşırı derecede çalışması siyatik ağrılarının artmasına neden olmaktadır. Siyatik ağrılarını hafifletmek için kişinin yan yatması gerekmektedir ancak yan yatarak ağrıları tamamen ortadan kaldırmak mümkün değildir. Yatış pozisyonunuzu değiştirdiğinizde ağrıların şiddetleneceğine emin olabilirsiniz.

Siyatik hastalığı tedavisi genel olarak siyatik problemi ile mücadele eden kişiye fizik tedavi yapılması ile gerçekleştirilmektedir. Fizik tedavi uygulanırken hasta aşırı derecede ağrılar ile mücadele etmek zorunda kaldığından dolayı ağrıyı dindirmeye yönelik ilaçlar da verilmektedir. Tedavi sürecini kısaltmak adına tedavi sürecinde kişi özellikle dinlenmeye özen göstermelidir. Günümüzde siyatik ağrıları ile mücadele eden çok sayıda kişi bulunmaktadır. Uzmanlar kişinin ağrıya aldırış etmeden siyatik probleminin olduğu bölgeyi yorması durumunda hastalığın tedavisinin aşırı derecede uzun sürdüğünü belirtiyor.

Siyatik ağrıları bel bölgesinde şiddetli ağrıların oluşmasına neden olduğundan dolayı siyatik hastaları ilk doktora gittikleri zaman bel fıtığı olduklarından şüphelenilmektedir ancak alanında uzman doktor gerekli muayeneleri yaptıktan sonra kişinin siyatik probleminin olduğunu kısa süre içerisinde anlamaktadır. Eğer ev ortamında siyatik probleminizin olup olmadığını teşhis etmek istiyorsanız sırt üstü bir zemine yatıp bacağınızı kaldırın. Bacağınızı kalkık şekilde bir süre tuttuktan sonra bacağınızın arka kısmında şiddetli ağrılar meydana geliyorsa bu durum siyatik probleminizin olduğunun bir göstergesidir. Siyatik probleminin ilerleyen zaman içerisinde başınızın belası olmaması adına vakit kaybetmeden tedavi sürecine geçilmesi faydalı olacaktır.

siyatik

Makalemizin başında sizlere omurgada meydana gelen sorunlardan dolayı siyatik rahatsızlığının ortaya çıktığını söylemiştik ancak son yıllarda meydana gelen vakalar üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda iç organlarda meydana gelen rahatsızlıkların da siyatik problemine neden olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca şeker hastalığı ve bel fıtığı olan kişilerde de sıklıkla siyatik problemi gözlemlenmektedir. Siyatik probleminiz varsa ağrıları hafifletmek adına gün içerisinde ılık su altında banyo yapmaya özen gösterin. Yapacağınız ılık duş emin olun ağrılarınızın ciddi oranda azalmasını sağlayacaktır. Siyatik problemi bel kaslarının aşırı derecede güçsüz olmasından da kaynaklanmaktadır. Bu yüzden bel kaslarınızı güçlendirmek adına mekik gibi egzersizleri gündelik olarak yapmaya özen gösterin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here