500 Internal Server Error Hatası Çözümü

Web site sahibi olan kişilerin başının belası haline gelen hatalar arasında 500 Internal Server Error hatası şüphesiz baş sırada yer almaktadır. İlgili hatanın sadece bir sebebi olmadığından dolayı çözüme ulaşmak bir hayli zaman alabilmektedir. Hatta bazı web site sahipleri ilgili probleme çözüm bulmadığından dolayı sitelerini kapatmak zorunda kalabiliyor. Edinmiş olduğumuz deneyimler sonrasında 500 Internal Server Error hatası çözümü hakkında birçok bilgiye ulaştık. Sayfamızdan bu hatadan nasıl kurtulabileceğiniz hakkında bilgi alabilirsiniz.

500 Internal Server Error hatası server kaynaklı hatalar arasında yer almaktadır. Server hatası olduğundan dolayı sorunun çözümü için server gözden geçirilmelidir. Gelin bu hatadan kurtulmak için neler yapmanız gerekiyor öğrenelim.

• FTP dizininde yer alan en önemli dosyalardan birisi şüphesiz .htaccess dosyasıdır. 500 Internal Server Error hatası .htaccess dosyasının doğru bir şekilde oluşturulmamış olmasından kaynaklanabilmektedir. Apache ile uyuşmayan kodlar varsa ilgili hatayı almanıza neden olur. Bu yüzden .htaccess dosyanızı baştan hazırlayıp FTP dizinine atın. Sorun .htacces kaynaklı ise 500 Internal Server Error hatasından bu sayede kurtulabilirsiniz.

• 500 Internal Server Error hatasının alınmasına dış saldırılar da neden olabilir. Web sitelerine gelen saldırılar server sisteminde aşırı derecede yoğunluğun oluşmasına neden olur ve ilk etapta karşımıza 500 Internal Server Error hatası çıkar. Bunu önlemek için FTP dizininde yer alan dosyaların ve klasörlerin CHMOD değerlerinde değişiklik yapmanız gerekiyor. Klasörleri 755, dosyaları 644 CHMOD değerlerine göre oluşturursanız bu hatayı ortadan kaldırabilirsiniz.
• Web sitenizde yer alan ve dışarıdan veri çeken tüm kodlama sistemlerini kaldırın. Özellikle son zamanlarda backlink verilmesi karşılığı ile haber sitelerinin koymakta zorunlu tuttuğu java kodlar web sitenin aşırı derecede yorulmasına neden olmaktadır. Öncelikle bu kodları kaldırmanızda fayda var.

• Web sitenizin kodlama sisteminde değişiklik yaptıktan sonra ilgili hatayı almaya başladıysanız kodlama sisteminde çeşitli sorunlar var demektir. Web sitenizin bir yedeği mevcutsa eski yedeği geri yükleyerek kodlamalardan kaynaklanan hataları ortadan kaldırabileceğiniz gibi 500 Internal Server Error hatasının da önüne geçebilirsiniz.

500 Internal Server Error hatasını ortadan kaldırmak adına en çok kullanılan yöntemler bu şekildedir. Verdiğimiz maddelerde yer alan her şeyi denemiş olmanıza rağmen bu hatayı almaya devam ediyorsanız hosting sahipleri ile görüşün. Eğer hosting sahipleri ilgili duruma bir çözüm bulmazsa başka hosting firmaları ile çalışmayı deneyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here