Oolong Çayının Faydaları Zararları

Şifalı çaylardan birisi olan oolong çayı son zamanlarda hızlı bir şekilde zayıflamak isteyen kişilerin sıklıkla tüketmiş olduğu çaylardan birisi haline geldi. Her ne kadar oolong çayının faydaları ön plana çıkıyor olsa da uzmanlar son zamanlarda oolong çayının zararları hakkında da bilgiler vermeye başladılar. Camellia sinensis bitkisinden elde edilen oolong çayı kanser önleyici etkisi sayesinde kanser hastalarına da umut kaynağı olmuş durumda. Bu çayın içerisinde yer alan antioksidanlar vücut içerisinde biriken zararlı maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlayarak kişiyi kanser hastalığına karşı korumaktadır.

Oolong çayı normal yeşil ve siyah çayın üretilmiş olduğu bitkilerden yapılıyor olsa da bitkinin sadece büyük yaprakları bu çayın yapımında kullanıldığından dolayı fiyatı diğer çaylara oranla daha fazladır ve imalatı diğer çaylara göre daha zordur. Ülkemizde yeni tanınıyor olsa da oolong çayının faydaları Asya ülkelerinde uzun yıllardan beri bilindiğinden dolayı bu ülkelerde çok uzun zamandan beri kullanıldığını söyleyebiliriz. Dünya pazarında büyük bir paya sahip olan bu çayın faydalarını merak ediyorsanız gelin hangi sağlık sorunlarına iyi geldiğini öğrenelim.

---Sponsorlu Bağlantılar---

Oolong çayının faydaları

Kan damarlarında yer alan fibröz doku duvarlarının güçlenmesini sağlayarak kişinin güçlü bir dolaşım sistemine sahip olmasına yardımcı olur. Oolong çayının tromboflebiti önleyici yönde etkisinin olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Özellikle bayanların son zamanlarda bu çayı sıklıkla tüketmesindeki temel neden kilo vermeye yardımcı olmasıdır. Oolong çayı içerisinde yer alan maddeler sayesinde metabolizmayı hızlandırarak yağ yakın hızının artmasına ve bu sayede kişinin kısa süre içerisinde yüksek oranda kilo vermesine yardımcı olmaktadır.

Dişlerin güçlenmesini sağlayan oolong çayı ayrıca susuzluğu giderici etkiye sahiptir. Hücre yenilenmesini sağlayarak yaşlılık belirtilerinin ortadan kalkmasına yardımcı olur. Plaklar halinde bulunan kolesterol tabakasının eriyip yok olmasını sağlayan oolong çayı ayrıca trigliseritlerin çıkarılmasına yardımcı olmaktadır. Sindirim sistemini uyarıcı etkiye sahip olduğu için hazımsızlığı ortadan kaldırıcı etkisi de bulunmaktadır. Uzmanlar yüksek tansiyonu olan kişilere oolong çayını önermektedir çünkü bu çay yüksek tansiyon değerlerinin normale düşmesine yardımcı olmaktadır.

Oolong çayının zararları

Ekonomik gelirini yükseltmek isteyen oolong çayı üreticileri sürekli olarak oolong çayın faydaları hakkında bilgiler veriyor olsa da bu çayın çeşitli zararları yani yan etkileri de bulunmaktadır. Her ne kadar yüksek tansiyonu düşürücü yönde etkisi olduğu söylense de uzmanlar aksine bu çayın tansiyonu yükselttiği yönünde bilgiler vermektedir. Özellikle yüksek tansiyon problemi olan kişiler bu çayı tüketecek olurlarsa maalesef bir süre sonra hipertansiyon problemi ile mücadele etmek zorunda kalabilirler. Tabii ki oolong çayının zararları bulunan sınırlı tutulamaz. İçerisinde insan metabolizmasını uyarıcı etkiye sahip maddeler olduğundan dolayı oolong çayı uykuyu kaçırıcı yönde bir etkiye sahiptir. Aynı şekilde metabolizmayı tetiklediği için hamile olan bayanlarda düşük riskinin artmasına neden olmaktadır. Bu yüzden hamilelik sürecinde kesinlikle oolong çayının tüketilmemesi gerekmektedir.

Makalemizin başında sizlere oolong çayın fiyatının normal çaya oranla daha fazla olduğunu belirtmiştik. Bu durumun farkında olan dolandırıcılar sırf kolay yoldan gelir elde edebilmek adına bu çayın sahtelerini piyasaya sunarak insan sağlığını tehdit etmektedirler. Oolong çayının faydalarından nasiplenmek istiyorsanız bu durumu aklınıza getirerek sadece güvenilir noktalardan oolong çayı almaya özen gösterin. Bu sayede hiçbir zarara uğramadan oolong çayının faydalarından nasiplenebilirsiniz. Çayların faydaları ile yakından ilgileniyorsanız siyah çayın faydaları makalesine de göz atmanızı tavsiye ederiz.

10 + 9 = ? (İşleminin Sonucu)  


Bilim
Sağlık
Bağlantılar