Göz Morarması Neden Olur Nasıl Geçer?

göz morarması nasıl geçer

Göz morarması özellikle göz bölgesine bir darbe alınması sonucuyla ortaya çıkmaktadır. Göz kapağı morarması olarak ortaya çıkan bu durum ayrıca burun yaralanmaları ve çeşitli enfeksiyonlar nedeniyle de olmaktadır. Göz morarması neden olur denildiği zaman bu tarz çeşitli nedenler karşımıza çıksa da asıl önemli olan şey göz morarması nasıl geçer sorusudur. Morarmaların ortadan kaldırılması için öncelikli olarak morarmaya neden olan şeyin tespit edilmesi gerektiğini belirtmek isteriz.

Gözde morarmaların olması dış görünüşün kötü etkilenmesine neden olur. Nedendir bilinmez ama insanların aklına ilk olarak kişinin dayak yemiş olması gelir ve sürekli olarak “seni kim dövdü” tarzında sorularla muhatap olmak zorunda kalırsınız. Gözünün aslında bir alerji, enfeksiyon ya da darbe sonucunda bu hale geldiğini kanıtlamak için deveye hendek atlamanız gerekebilir. Göz morarıklığından kurtulmanız için bu yüzden sizlere göz morarması nasıl geçer hususunda bilgi vereceğiz.

Göz morarması neden olur?

Göz morarması genellikle göze ya da buruna alınan darbeler sonucunda ortaya çıkar. Özellikle burun kemiğine alınan darbeler sonucunda her iki gözde morarmalar olur. Yapılan burun ameliyatları sonrasında kişilerin her iki gözünde de morarmaların olmasının en büyük sebebi budur.

Uzmanlar yüz bölgesine yapılan neredeyse her operasyonun göz morarmasına neden olduğunu belirtiyor. Yani çenenize, dudaklarınıza ya da anlınıza bir estetik operasyon yaptıracak olursanız büyük ihtimalle her iki gözünüzde de morarmalar meydana gelecektir. Bunun olmasındaki en büyük neden göz etrafında zayıf ve gevşek yağıdaki dokuların olmasıdır. Meydana gelen iç kanama, akan kanın zayıf dokuların olmasından dolayı göz çevresine birikmesine neden olmaktadır.

Göz morarması neden olur diyince tabi ki de akla gelmesi gerekenler bunlarla sınırlı değildir. Çeşitli alerjik reaksiyonlar, haşere ısırmaları ve gözde meydana gelen enfeksiyonlu hastalıklar da göz morarmasına neden olabilir. Gözde olan morarmalar önemsenmelidir. Durumun altında ciddi sağlık sorunları yatıyor olabileceğinden dolayı tıbbi destek almanız gerekiyor.

Göz morarmasına ne iyi gelir?

Göz morarması nasıl geçer konusuyla sıklıkla karşılaşıldığı için morarmayı yok etmek adına çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Özellikle göz bir darbe geldiyse ve buna bağlı olarak morarmalar oluştuysa soğuk uygulama yaparak morarma oluşumuna sınırlama getirilebilir. Gözünüze bir darbe aldığınız zaman buz uygulayın. Uygulayacağınız buz darbe alınan bölgede şişmelerin oluşmasını engelleyecektir ve bu sayede gözde morarmalar olmayacaktır. Uzmanlar buz uygulamasının iyileşme sürecini de ciddi anlamda hızlandırdığını belirtiyor.

göz morarması nasıl geçer

Buzu direk olarak cildinize uygularsanız buz cildinize yapışır ve soğuk yanıklarının oluşmasına neden olur. Bu yüzden soğuk uygulama yaparken buzu kesinlikle biz beze sardıktan sonra darbe alınan bölgeye koyun. Bu sayede soğuk yanıklarının oluşmasını engelleyeceğiniz gibi morarmaların da önüne geçersiniz.

Bu soğuk uygulama morarmanın ilk başladığı zaman yapılması gereken ilkyardımdır. Olayın üzerinden zaman geçtiyse iyileşme sürecini hızlandırmak için sıcak uygulama yapmanız gerekiyor. Kısmi morarmanın meydana geldiği bölgeye sıcak uygulama yapacak olursanız yaptığınız sıcak uygulama sorunun meydana geldiği yerdeki kan akışının artmasını sağlayacaktır. Kan akış hızı arttığı zaman morarmaya neden olan kurumuş kan kısa süre içerisinde olduğu bölgeden dağılır ve morarırlık ortadan kalkar. Enfeksiyon kaynaklı olarak bir morarma ortaya çıktıysa bunu bu tarz basit yöntemler ile ortadan kaldırmanız mümkün değildir. Bu yüzden tıbbi almak adına bir uzmana danışmanız gerekiyor. Doktorunuz sizlere çeşitli kremler ve ilaçlar verecektir. Bunu belirli bir periyotta kullandığınız zaman enfeksiyon yok olacaktır ve bir süre sonra morarma da ortadan kalkacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here