Lazer Işınlarının Zararları Nelerdir?

Lazer ışını günümüz teknolojisi ile üretilmiş olup ışık demeti bozulmadan en uzak noktaya görülebilecek bir şekilde gidebilen bir ışık türüdür. Yeşil, turuncu, kırmızı, mavi, mor ve turkuaz renklerde üretiminin yapıldığı bilinmektedir. Lazer ışınlarının tek renge sahip olan ışık elde edebilmek adına üretildikleri ve bunun için optik biliminden yararlanıldığı bilinmektedir. Lazer ışınlarının özellikle askeri alanda çok sayıda faydası olsa da bu ışınların insanlara çeşitli zararlarının da olduğu biliniyor. Lazer ışınlarının zararları nelerdir konusu üzerinde araştırma yaptıktan sonra özellikle piyasada satılan lazer ışığı olarak adlandırılan cihazların insanlara aşırı derecede zarar verdiğini öğrendik. Eğer lazer ışığını almak istiyorsanız bu makalemizi okumadan kesinlikle karar vermemenizi tavsiye ederiz.

Lazer ışınlarını bilimsel olarak ele aldığımızda bu ışınların ışık gücünün ve radyasyon oranının aşırı derecede yüksek olduğunu ve bundan dolayı canlılara zarar verdiklerini gözlemledik. Yüksek ışık gücü başta gözler olmak üzere cilde de aşırı derecede zarar vermektedir. Bir kişinin gözü ya da cildi uzun süre boyunca lazer ışığına maruz kalacak olursa ilgili bölgelerde aşırı deformasyon meydana gelecektir.

Lazer ışını uzun süre boyunca tutulacak olursa bu durum gözde kızarıklıkların oluşmasına, ışığa karşı hassasiyet meydana gelmesine, gözde yanma sulanma ve batma gibi hissiyatların oluşmasına neden olmaktadır. Ayrıca uzmanlar lazer ışınlarının geçici körlüğe neden olduğu gibi kalıcı körlük yaşanmasına da neden olduğunu belirtiyorlar. Eğer lazer ışını ile alakalı bir körlük meydana gelecek olursa bu sağlık probleminin tedavisinin de olmadığını bilmenizi isteriz. Bu yüzden lazer ışını dünyanın en tehlikeli ışınları arasında kabul edilmektedir. Günümüzde merdiven altı kuruluşlar küçük yaştaki çocuklara lazer ışını satışı yaptığından dolayı bu ışın bilinçsiz kişilerin eline geçebilmektedir. Zaten dünya genelinde lazer ışınlarının zararları maruz kalmış olan kişileri incelediğimizde %90’lık kısmının çocuklar olduğunu görmekteyiz.

Makalemizi başında da belirttiğimiz gibi lazer ışınları yüksek oranda radyasyon yaymaktadır. Bu radyasyon beraberinde yüksek ısının oluşmasına neden olmaktadır. Bu yüzden cilt üzerine lazer ışını tutulacak olursa ciltte yanmalar meydana gelebilir. Bu yanmalar lazer ışınının şiddetine göre değişmektedir. Eğer güçlü bir lazer söz konusuysa bu cildin alt kısmının dahi yanmasına neden olabilmektedir. Cilt üzerinde meydana gelen bu yanıkların bir süre sonra kanser haline gelme ihtimali bulunmaktadır. Bu yüzden lazer ışınları cilt kanserinin tetikleyici etkiye sahiptir. Güçlü lazer ışınları üretilecek olursa buz lazer ışınları özellikle askeri alanda kullanılabilir. Ülkemizin de lazer silahı adı altında çeşitli arge çalışmaları yaptığı biliniyor. Bu hayata geçirilecek olursa lazer ışını dünyanın en tehlikeli silahlarından birisi haline gelecektir.

Sağlık bakanlığı lazer ışınlarının zararlarının ciddi boyutlara ulaşmasını önlemek adına insanları bilinçlendirmek için çeşitli açıklamalar yapmıştır. Özellikle anne babalar çocuklarını lazer ışınına karşı korumalıdır. Merdiven altından alınacak basit bir lazer ışını çocuğunuzun kalıcı körlük yaşamasına hatta cilt kanseri olmasına neden olabilir. Bu yüzden masum gibi görünen bu ışığı çocuklarınızdan uzak tutmanız mantıklı olacaktır. Son zamanlarda çok sayıda çocuk merdiven altında satılan lazer ışınlarından aşırı derecede zarar gördüğünden dolayı devlet tarafından ilgili ışınların satılmasının yasaklanması beklenmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here