Yüksek Sesle Konuşmanın Zararları

Türk milleti denildiği zaman ilk akla yüksek sesle konuşan bir millet gelmektedir. Çevrenizi gözlemleyecek olursanız birçoğumuzun yüksek sesle konuştuğunu görebilirsiniz. Özellikle bu durum insanların yüksek sesle konuşmanın zararları hakkında bilgi sahibi olmamasından dolayı kaynaklanmaktadır. Sizlere yüksek sesle konuşmanın zararları nelerdir hakkında bilgi verdikten sonra yüksek sesle konuş anlarınızın konuşmalarının ses dozajını azaltacağını düşünmekteyiz. Ayrıca yüksek sesle konuşmak bir kabalık göstergesidir. Etrafınızda kaba görünmemek için de daha alçak tonlarda bir ses ile konuşmaya çalışın. Bu sayede daha centilmen ve kibar bir kişi olarak kabul görürsünüz. Aşırı derecede dikkat etmesine rağmen bazı insanlarda karakteristik özelliği olarak ortaya çıktığı için yüksek sesle konuşmaya devam etmektedir. Sizler de bu tip kişilerden birisiyseniz yüksek sesle konuşmayı engellemek adına tıbbi destek almanız gerekebilir.

Türkler daha önceden özellikle kırsal kesimde yaşam sürdüklerinden dolayı uzakta yer alan insanlara ulaşabilmek adına yüksek sesle konuşmuşlardır. Bu durum Türk milletinin karakterine işlemiş bir durum olduğundan dolayı artık şehir yaşamı sürüyor olmamıza rağmen karakterimize işlediği için büyük bölümümüz yüksek sesle konuşmaya devam ediyor. Bu her ne kadar atalarımızdan bizlere kalan miras olsa da günümüzde yüksek sesle konuşmak hoş karşılanmadığından dolayı kesinlikle daha alçak seslerle konuşmaya çalışmalıyız. Ayrıca yüksek sesle konuşmanın zararları üzerine yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda yüksek sesle konuşmanın çeşitli sağlık sorunlarına da neden olduğu tespit edilmiştir. Bu yüzden hem daha kibar görünmek hem de sağlığımızı korumak adına daha alçak seslerle konuşmaya çalışmamız gerekmektedir

Yüksek sesle konuşmanın zararları nelerdir

Yüksek sesle konuşmak yüksek sesle konuşan kişinin karşısında yer alan kişinin psikolojik olarak rahatsız olmasına neden olur çünkü sizlerin de bildiğiniz gibi genellikle bir kişi üzerine baskı kurulmak istendiği zaman yüksek sesle konuşulur. Sizler gündelik yaşam içerisinde yüksek sesle konuşacak olursanız bu durum karşınızda yer alan kişinin kendisine baskı kurmaya çalıştığınızı düşünmesine neden olabilir ve bu durumda ilgili kişinin psikolojisinin bozulmasına neden olacaktır. Sağlıklı bir toplum için psikoloji aşırı derecede önemli olduğundan ötürü sadece kendi psikolojimizi değil karşımızda yer alan kişinin psikolojisini de düşünmemiz gerekmektedir. İlk etapta yüksek sesle konuştuğumuz zaman karşımızda yer alan kişi elbette bir süre sonra sesini alçaltacaktır diye sabırla bekler ancak ilerleyen zamanda da yüksek sesle konuşmaya başladığımızda bu durum onun sinirlenmesine neden olabilir. Bu tip durumlarda çeşitli tartışmaların dahi yaşandığı bilinenler arasında yer almaktadır.

Bir topluluk önünde konuştuğunuz zaman bile aşırı derecede yüksek sesle konuşmamaya çalışın çünkü yüksek sesle konuşmanız karşınızdaki kişinin sinirlerinin yıpranmasına, kendisini baskı altında hissetmesine ve bu yüzden özgürlüğe olan inancından dolayı sizleri dinlememesi neden olabilir. Ayrıca sıklıkla bu tip durumlarda olumsuz tepkilerin dahil ortaya çıktığı bilinmektedir. Dünyanın en sabırlı insanı bile karşınızda olsa sürekli olarak ona yüksek sesle hitap ettiğinizde emin olun bundan rahatsız olacaktır. Sosyal yaşamınızda sevilen bir kişi olarak kalmaya devam etmek istiyorsanız insanlara hitap ederken ses tonunuzu kesinlikle ayarlamaya özen gösterin.

Yüksek sesle konuşulduğunda ses telleri normale oranla daha fazla zorlanır. Bu da ses tellerinde tahribatların meydana gelmesine neden olmaktadır. Özellikle sürekli olarak sesinde çatlamalar olan kişilerin büyük bölümü günlük yaşam içerisinde yüksek sesle konuşan kişilerdir. Boğaz hastalıklarını tetikleyici etkisi olduğundan dolayı eğer yüksek sesle konuşuyorsanız sesinize sınırlama getirmeniz sağlığınız açısından faydalı olacaktır. İnsanlar sürekli olarak yüksek sese alıştıkları zaman alçak sese karşı etkisiz kalabilirler. Yani yüksek sesin yer aldığı ortamlarda işitme kayıplarının ortaya çıktığı söylenebilir. Bir süre sonra alçak sesleri duymamaya başlayacak olursanız büyük ihtimalle yüksek sesle konuşmaya alışmış bir kişisinizdir. Bu tip durumlarda ses tonunu tekrardan ayarlamak aşırı derecede zordur ve kesinlikle tıbbi destek alınmalıdır.

Yüksek sesler hem genel sağlığımızı hem de psikolojik sağlığımızı ciddi anlamda etkiler. Dışarıdan bakıldığında yüksek sesle konuşmanın bu kadar zararının olabileceği akıllara gelmeyebilir ancak emin olun sürekli olarak yüksek seslerin yer aldığı ortamlarda yer alacak olursanız ilk etapta bu durumdan psikolojiniz sonrasında ise genel sağlığınız etkilenecektir. Sağlıklı yaşam kaliteli yaşam anlamına geldiğinden dolayı kaliteli yaşamın kalitesizleşmesine neden olacak faktörlerin hayattan çıkarılması önemlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here