Anevrizma Nedir Belirtileri ve Tedavisi

Anevrizma hastalığı beyinde bulunan damarlara uygulanan yüksek kan basıncından dolayı ortaya çıkan baş ağrılarına verilen isimdir. Anevrizma belirtileri arasında birdenbire ortaya çıkan ağır baş ağrıları baş sırada yer almaktadır. Anevrizma belirtileri gözlemlenmeye başlandığı andan itibaren anevrizma tedavisi gerçekleştirilmelidir. Tedavi sürecine geç geçilmesi halinde anevrizma hastalığı kötü sonuçların ortaya çıkabilmesine neden olmaktadır. Anevrizma genetik faktörlerden dolayı ortaya çıkabildiği gibi küçük bir şekilde başlayan baş ağrıları da anevrizma hastalığına neden olabilmektedir. Anevrizma yaygın bir şekilde gözlemlenen bir rahatsızlık olmakla birlikte bu hastalık yetişkinlerde ve çocuklarda görülebilmektedir. Anevrizma vakalarını incelediğimizde bu rahatsızlığın özellikle 40 yaşını aşmış kişilerde daha fazla gözlemlendiğini öğrendik. Beyin damarlarında yüksek kan basıncının oluşması şiddetli ağrılarına ve beyin damarlarında hasarlara neden olabilir. Bu yüzden anevrizma tedavisi erken dönemde başlatılmalıdır.

Sağlık uzmanları alkol ve sigara tüketen kişilerin anevrizma hastalığı ile karşılaşma ihtimallerinin daha yüksek olduğunu belirtmektedir. Aşırı derecede olumsuz sorunların ortaya çıkmasına neden olabilen anevrizma hastalığı ile mücadele etmek istemiyorsanız özellikle alkol ve sigara tüketimine son vermeniz mantıklı olacaktır. Günümüz yaşamında insanlar aşırı derecede durgun olduklarından dolayı beden maalesef aktif bir şeyler şekilde çalışmamaktadır. Yaşanan bu durumda anevrizma hastalığının ortaya çıkabilmesi ne neden olmaktadır. Düzenli bir şekilde yapılan egzersizler ve sağlıklı bir beslenme zincirinin oluşturulması anevrizma hastalığına yakalanma olasılığını ciddi derecede düşürmektedir.

---Sponsorlu Bağlantılar---

Uzmanlar ilgili rahatsızlığın küçük baş ağrıları ile kendini gösterdiğini daha sonrasında ise şiddetli baş ağrılarının meydana geldiğini söylemektedir. Son zamanlarda sıklıkla başınız ağrımaya başladıysa durumu önemseyip alanında uzman bir doktora giderek muayene olmanız anevrizma hastalığının erken teşhis edilebilmesi adına önemlidir. Son zamanlarda meydana gelen anevrizma vakaları incelendiğinde bu hastalığa özellikle yaşanılan stresin yoğun bir şekilde etki ettiği ortaya çıkmıştır. Aşırı stresli bir yaşam şekliniz varsa mutlaka bu stresten kurtulmanız gerekmektedir. Aksi takdirde yaşanılan stres bir süre sonra baş ağrılarının meydana gelmesine yani anevrizma hastalığının ortaya çıkmasına neden olacaktır. Anevrizma hastalığında beyin damarlarına uygulanan basıncın aşırı şekilde artması beyin kanamalarına neden olabilmektedir. Beyin kanamasının oluşması hayati problemlerin ortaya çıkmasına neden olabileceğinden dolayı anevrizma ölümcül etkiler doğurabilen hastalıklar sınıfında yer alır.

Anevrizma hastalığı genelde küçük baş ağrıları ile kendini belli ettiğinden dolayı insanlar bu durumu önemsemez ancak anevrizma hastalığı ilerlemeye başladığında en çok gözlemlenen belirti zamansız kanamaların meydana gelmesidir. Sizlerde de zamansız bir şekilde kanamalar meydana geliyorsa ve küçük de olsa bağ ağrıları mevcutsa bu durumun temel sebebi anevrizma olabilir. Meydana gelen kanamalar kısa süre içerisinde şiddetlenebilir ve kişi komaya girebilir. Yaşanan bu durum tabii ki de istenmeyen durumlar arasında yer almaktadır. Zamansız kanamalar gözlemleniyorsa ve akabinde şiddetli baş ağrıları meydana geliyorsa kesinlikle vakit kaybetmeden alanında uzman bir doktora görünmek faydalı olacaktır.

Anevrizma beyinde meydana gelen bir problem olduğundan dolayı ilgili rahatsızlık cerrahi müdahaleler ile ortadan kaldırılmaktadır. Anevrizma tedavisi üzerinde yaptığımız incelemeler sonucunda iki tür cerrahi müdahalenin olduğunu gözlemledik. Bunlar açık cerrahi ve kapalı tedavidir. Açık cerrahide adından da anlaşılacağı üzere hasta olan kişinin kafatası alanında uzman kişiler tarafından açılır ve anevrizma probleminin yer aldığı bölgeye ulaşılır. Sorunlu bölgeye klip takılarak anevrizma sorununun olduğu kısma kan girişi engellenir. Uzmanlar genellikle şiddetli baş ağrısı yaşayan anevrizma hastalarında açık cerrahiyi tercih etmektedir çünkü açık cerrahi problemi kalıcı bir şekilde ortadan kaldırmayı sağlamaktadır.

Uzmanlar her ne kadar açık cerrahi tedavisinin daha uygun olduğunu düşünse de insanlar özellikle ameliyat olmaktan korktuğundan dolayı kapalı tedaviyi daha çok tercih etmektedir. Kapalı tedavi yönteminde damar içerisine kateter sokularak anevrizma probleminin olduğu bölgeye ulaşılır. Bu bölgeye ulaşıldığında anevrizma sorunun olduğu kısma kan girişi engellenir. Anevrizma beyin ile alakalı bir problemden dolayı ortaya çıktığı için riskli ameliyatlar sınıfında yer alır ve birçok uzman bu ameliyatı yapmak istemez. Bu nedenden dolayı anevrizma tedavisi kesinlikle alanında kendisini kanıtlamış olan kişiler tarafından gerçekleştirilmelidir.

17 + 5 = ? (İşleminin Sonucu)  


Bilim
Kategoriler
Sağlık
Bağlantılar