Uyku tüm canlıların gün içerisinde gerçekleştirmek zorunda olduğu aktivitelerden birisidir. İnsan ömrü ele alındığında bir kişi ömrünün ortalama olarak üçte birlik kısmını uyuyarak geçirmektedir. Bu durum da uykunun insan bedeni için ne denli önemli olduğunun göstergesidir. Halk arasının uykunun sadece bedeni dinlendirmek adına gerçekleştirildiği yönünde bir kanı olsa da uyku derinlemesine bir şekilde incelendiğinden uykunun metabolik faaliyetlerin dengelenmesi için ciddi derecede önemli olduğu anlaşılmaktadır. Kişi uykuya daldığı esnada vücut gün içerisinde salgıladığından daha fazla hormon salgılar ve bedendeki hormon dizeyi ciddi manada artış gösterir. Ayrıca kişi uyumaya başladığı andan itibaren sindirim sistemi ile bağışıklık sistemi de devreye girmektedir. Uzmanlar hücre bölünmesinin gerçekleşmesi için gerekli olan en iyi ortamın uyku esnasında ortaya çıktığını belirtiyor.

Uzmanlar pürüzsüz bir cilde sahip olabilmek için kişinin gün içerisinde ortalama olarak 10 gram kadar derisinin dökülmesi gerektiğini belirtmektedir. Uyku esnasında gündelik yaşama oranla daha fazla hücre bölünmesi meydana geldiğinden dolayı özellikle gereksinim duyulan deri dökülmesi uyku esnasında gerçekleşmektedir. Uykusunu yeterli düzeyde alamamış olan kişilerin olduğundan daha ihtiyar görünmesinde ki temel neden derilerinin yenilenememesinden kaynaklı yaşlılık belirtilerinin ortaya çıkmasıdır.

---Sponsorlu Bağlantılar---

Uyku esnasında metabolizma hızı artıp hücre bölünmesi hızlandığından dolayı kişinin uyurken oksijene olan ihtiyacı da artmaktadır. Bu nedenden dolayı uzmanlar insanların yatmadan önce yatak odalarını havalandırmasını tavsiye etmektedir. Uyku esnasında meydana gelen hücre bölünmelerinden dolayı vücut aşırı derecede su üretmektedir. Vücutta biriken bu su terleme yolu ile vücuttan uzaklaştırıldığından dolayı insanlar sabah kalktığı zaman saçlarında nemin olduğunu hissederler. Sabahları kalktığınızda saçınızın nemli olmasının temel nedeni vücut içerisinde biriken sıvının terleme yolu ile dışarı atılmasıdır.

Yapılan araştırmalar sonucunda uyku esnasında insan bedeninde daha fazla yağ yakımının meydana geldiği belirlenmiştir. Bu nedenden dolayı özellikle uyku problemi olan kişilerin fazla kilolar ile mücadele etmek zorunda kaldığı bilinmektedir. Fazla kilolar ile ilgili sıkıntılarınız varsa özellikle uykunuzu bir düzene sokmaya özen gösterin. Gün içerisinde ortalama 7 ila 8 saat uyumanız bedeniniz için yeterli olacaktır.

Uzmanlar insanların özellikle geceleyin uyuması gerektiğini, gündüz yapılan uykunun bedene pekte faydasının olmadığını söylemektedir. Bu durumun böyle olmasındaki temel neden cildin yenilenmesini sağlayan melatonin hormonunun sadece hava karardığında salgılanıyor olmasıdır. Kişide gündüz melatonin hormonunun salgılanmaz ve bundan dolayı ciltte yenilenme meydana gelmez. Cildinizin bir bebek kadar narin olmasını istiyorsanız özellikle gündüz uyumak yerine gece uyumayı tercih etmeniz gerekmektedir.

10 + 4 = ? (İşleminin Sonucu)  


---Sponsorlu Bağlantılar---
Taş kesilen insanlar
Bilim Pasajları
Ley hatları
Sağlık Bilgisi
Piramitlerin Sırları