Saçlarda seyrelmelerin meydana gelmesi hem erkeklerde hem de bayanlarda olabilen bir durumdur ve bu durum dış görünüşü olumsuz etkilediğinden dolayı seyrek saç nasıl gürleşir diye merak edilmektedir. Saç seyrelmesi nedir diyecek olursanız saçların tamamen dökülmeden kısmi dökülmelerin olduğu ve bir süre sonra dökülmelerin son bularak saç teli sayısının iyice az kalması olarak tanımlayabiliriz. Bu tanımlamadan yola çıkarak kellik ile saç seyrelmesinin kesinlikle karıştırılmaması gerektiğini, her ikisinin de farklı şeyler olduğunu belirtmek istiyoruz.

Saçların seyrelmesi çeşitli dış etkilerden dolayı olabileceği gibi kişinin sahip olduğu psikolojik surumda saç seyrelmelerinin yaşanmasına neden olabilir. Stresli bir yaşam sürüp yeterli düzeyde vücudunu dinlendiremeyen kişilerde ilk olarak saç dökülmeleri başlar ve bu durum saçların seyrelmesine neden olur. Mevcut stresli yaşam devam edecek olursa dökülmeler hızlanır ve kellik problemi ortaya çıkar. Bu yüzden saçlarda seyrelmeler meydana geldiğinde durum önemsenmeli ve dökülmelere neden olan problemler ortadan kaldırılmalıdır. Unutmayın ki seyrek saçlı olmak kel olmaktan her koşulda daha iyidir. Bu yüzden halen saçlarınız varken saçlarınız seyrek olsa bile saçlarınızın kıymetini bilin ve saçlarınızı daha güçlü hale getirmek için ne gerekiyorsa yapın.

Saçlar neden seyrekleşir?

Aşırı derecede derde sahip olan ve neredeyse günün 24 saati yaşadığı sıkıntıları düşünen kişilerin kısa süre içerisinde saçları dökülmeye başlar. Dökülme oranı arttıkça da kişinin saçları seyrekleşir hatta bu durum devam ederse kişi kel daha olabilir. Uzmanlar bir kişinin gün içerisinde ortalama olarak 20-100 arasında saç telinin döküldüğünü ve bu durumun normal olduğunu dile getirmektedir. Ancak meydana gelen dökülmeler 100 telden fazlaysa bu kısa süre içerisinde saçlarınızın seyrekleşeceğine hatta bir süre sonra kel olacağınıza işaret eder.

Deneme yanılma yaparak saçlarınızdaki dökülme oranını hesaplayabilir ve bu doğrultuda önlemler alabilirsiniz. Sabah kalktığınız zaman saçlarınıza aşırı bakı uygulamadan saçlarınızı parmaklarınızın arasına alın ve çekin. Bu çekme işlemi sonrasında elinizde 100’den fazla saç teli bulunuyorsa bu kelleşme yolunda ilerlediğinizi gösterir. Saçlarınızı güçlendirmek adına önlemler alarak dökülmeleri sonlandırabilirsiniz.

Seyrek saçlar nasıl gürleşir konusuna açıklık getirmek için öncelikle mevcut saçların hangi sebeplerden dolayı döküldüğü tespit edilmelidir. Üstteki paragrafta da belirttiğimiz gibi dökülmelerin birçok nedeni bulunmaktadır. En çok korkulan neden ise genetik dökülmelerdir. Genetik dökülmelere tıp dünyası henüz bir çözüm bulamamıştır. Genetik nedenlerle başlayan dökülmeler ilk etapta seyrekleşmelere, ilerleyen dönemlerde ise kelliği neden olmaktadır. Genetik dökülmeler sonucu meydana gelen saç seyrelmesinden kurtulmak için yapılacak olan tek şey saç ekimidir. Ense bölgesinden alınan saçlar dökülen kısımlara ekilerek saçlarınız eski görünümüne kavuşturulabilir.

Ense kısmından ekilecek saçların alınmasının temel sebebi ensede yer alan saçların en geç dökülen saçlar olmasıdır. Ensenizdeki saçlarda dökülmeden saç ektirmenizi tavsiye ederiz. Saçlarınızın genetik dökülmelerden ileri gelip gelmediğini anlamak için anne tarafınızda yer alan akrabalarınızı gözlemleyin. Çünkü saç dökülmeleri anne tarafındaki genlerden kaynaklanmaktadır. Örnek olarak dayınızın saçları dökülmüşse sizde meydana gelen dökülmeler genetik kaynaklıdır diyebiliriz.

Son zamanlarda doğal yollarla üretilen sabunların da saçı gürleştirmeye olan olumlu etkisi kanıtlanıd. Bıttım sabunu saça en faydalı sabunlar arasında yer alıyor. Saç sağlığınızı güvence altına almak için sizler de bıttım sabununu kullanabilirsiniz.

Seyrek saçlar nasıl gürleşir

Seyrek Saç Nasıl Gürleşir

Çevre koşulları ve yaşam şartları nedeniyle meydana gelen saç seyrelmesi kolay bir şekilde önlenebilir. Örnek olarak aşırı tozlu ortamlar içerisinde yer alıyorsanız daha hijyenik ortamlarda yer almaya özen göstererek saçlarınızın yıpranmasını önleyebilirsiniz. Ayrıca saçlarınıza şekil vermek için jole, waks ve saç spreyi kullanıyorsanız bunlarsa saçlarınızın dökülüp seyrekleşmesine neden olabilir. Sadece özel günlerde bu ürünleri kullanıp sosyal yaşamda doğal olmaya özen gösterirseniz saçlarınızı gürleştirebilirsiniz.

Ayrıca saç besleyici maskeler yapmanız da saçlarınızın sağlıklı bir hal almasını sağlayacaktır. Özellikle badem yağı ile yapılan maskelerin besleyici özelliği bulunmaktadır. Bu yağları kullanarak yapacağınız maskeler kısa süre içerisinde cevap vermeyecektir. Bu yüzden bu maskelere uzun bir süre yapmanız gerekmektedir. Saçların gürleşmesi için kullanılan bir diğer maske ise yumurta maskesidir. Yumurtanın beyaz kısmını ayırın ve içerisine badem yağı katarak saçlarınıza yedirin. Bu haldeki saçlarınızı yarım saat sonra ılık suda yıkayın. Bu maskeyi daimi olarak yapmanız durumunda seyrek olan saçlarınızın gürleştiğini gözlemleyeceksiniz.

seyrek saç nasıl gürleşir

Uzmanlar uyku düzeninde ve beslenmede meydana gelen bozulmaların da saçların dökülmesine neden olduğunu dile getiriyor. Dengeli beslenip zamanında yatıp kalkmanız saç sağlığınız için önemlidir. Metabolizmanızda meydana gelecek olan en küçük değişimin saçlarınızı ciddi manada etkileyeceğine emin olabilirsiniz. Saçları en çok besleyen şey şüphesiz vücudunuzda yer alan kan ve derinizde yer alan gözeneklerdir. Kan dolaşımını arttırmak adına her gün saç köklerinize saçlarınıza zarar vermeden masaj yapın. Yaptığını masaj gözeneklerin açılmasını sağlayacağı gibi kan dolaşımını da arttıracağından saçlarınızın güçlenmesini sağlayacaktır.

Seyrek saç kesim modelleri

Seyrek saçları olan kişiler saçlarını bazı şekillere sokacak olurlarsa bu durum saçlarının olduğundan daha gür görünmesini sağlayacaktır. Saç kesimi kişinin yüzüne göre tayin edilmelidir. Sırf saçlarınızın olduğundan daha gür görünecek diye size yakışmayacak türden bir modeli de seçmemelisiniz. Bu yüzden sizlere bazı saç kesim örneklerini sunmak istiyoruz.

Seyrek saç kesim modellerine baktıktan sonra sizler de kendinize yakışacak ve saçlarınızı olduğundan daha gür gösterecek bir modeli aklınızda canlandırabilirsiniz. Saçlar özellikle gençlik döneminde lazımdır. Yaş ilerlediği zaman insan artık saçlarını pek de önem vermiyor. Bu yüzden seyrek saçlarından yakınan kişiler genellikle yaşı küçük olan kişilerdir. Günümüzde saçları daha fazla gür göstermesi için çeşitli saç tonikleri üretildi. Eğer saçlarınızdaki seyrelme aşırı derecede fazlaysa bu saç toniklerini alarak saçlarınıza uygulayabilir ve bu sayede saçlarınızı olduğundan daha fazla gür gösterebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here