Halsizlik Nasıl Geçer Nedenleri Nelerdir?

Modern dünya bizlere çeşitli güzellikleri sunsa da halsizlik birçoğumuzun hayatını kötüleştirmektedir. Halsizlik nedir dendiği zaman herkesin söyleyecek bir şeyi olsa da halsizlik neden olur ve aşırı halsizliğe ne iyi gelir konusunda birçoğumuz bilgi sahibi değiliz. Bu yüzden sizlere halsizliğe iyi gelen yiyecekler ve halsizlik nasıl geçer konusunda bilgi vereceğiz.

0
24

Bedenin yorgun düşmesi sonucunda ortaya çıkan halsizlik insanların en çok söylendiği sorunlardandır. Halsizliğe ek olarak ortaya çıkan eklem ağrıları, uyku hali ve mide bulantısı hayatın kimi zaman çekilmez bir hal almasına neden olur. Bu yüzden halsizlik nasıl geçer konusuna değinmemizin birçoğunuzun sıkıntılarının ortadan kalkmasına yardımcı olacağını düşünüyoruz.

Halsizlik nasıl geçer konusu hakkında bilgi vermeden önce mevcut halsizliğin ortadan kaldırılabilmesi için halsizlik nedenleri belirlenmelidir. Halsizliğe neden olan faktörler ortadan kaldırılınca bu yakınmalar da ortadan kalkacaktır. Halsizlik bazen kronik hale gelebilir. Kişi yeterli oranda enerjiye sahip olmasına rağmen kendisini halsiz hissetmeye devan ediyorsa bu durum büyük ihtimalle kişide kronik halsizlik problemi olduğundan dolayı ortaya çıkmaktadır. Uzmanlar özellikle psikolojik sorunların kronik halsizliğin ortaya çıkmasına neden olduğunu belirtiyor. Eğer sizler de bir psikolojik sorun yaşıyorsanız kendinizin yorgun ve halsiz hissetmenizin nedeni bu olabilir.

##BU YAZIDA OKUYACAKLARINIZ##
>> Halsizlik nedir?
>> Halsizlik neden olur?
>> Aşırı halsizliğe ne iyi gelir?
>> Halsizliğe iyi gelen yiyecekler

Halsizlik nedir?

Halsizlik; insanın kendisini aşırı derecede yorgun hissetmesi durumu şeklinde tanımlanır. Söz konusu olan halsizlik kişinin kendisini hem bedenen hem de ruhsal olarak yorgun hissetmesidir çünkü ruhsal yorgunluklar da bedenin halsiz düşmesine neden olur. Halsizlik nedenleri incelenecek olursa bu durumun çeşitli fiziksel ve psikolojik nedenlerden dolayı ortaya çıktığı görülmektedir. Halsizlik tıp dünyasında debilite ve asteni isimleri ile anılmaktadır. Bu tabirleri duyacak olursanız sorunun “halsizlik” olduğu aklınıza gelmelidir.

Halsizlik neden olur

Uyku problemleri: Halsizlik konusunda yapılan araştırmalar sonucunda halsizliğin en çok insanların yeterli oranda uyuyamamasından dolayı meydana geldiği tespit edildi. Bu yüzden yatak odanızda uykunuzun sekteye uğramasına neden olacak şeyler varsa bunları yatak odanızın kaldırın. Mesela odada yer alan duvar saati yüksek oranda ses çıkarıyorsa bu uykunuzun bölünmesine neden olabilir. Uykunuzu almadan uyanacak olursanız aşırı stres yaşarsınız ve bu duruma paralel olarak tansiyon değerlerinizin yükselmesine neden olur. Tüm bu etkiler ortaya çıktığında da halsizlik kendisini gösterir.

Kafein tüketmek: Kahve içmek Türk kültüründe yer almaktadır. İnsanlar gün içerisinde yoğun miktarda kahve içecek olursa bu durum yüksek oranda kafein alınmasına neden olur. Kafein adı verilen bu madde ciddi oranda demir emilimini azaltmakta ve doğal olarak kandaki oksijen seviyesinin düşmesine neden olmaktadır. İç organlarımız yeterli oranda oksijen alamayacak olursa metabolizma zorlanır ve kişi kendisini aşırı halsiz hissetmeye başlar. Bu tarz bir nedenden dolayı halsizlik yaşayan kişiler kesinlikle kafein alımına sınırlama getirmelidir. Tabi ki kahvenin insan sağlığı açısından çok sayıda faydası vardır ancak kesinlikle bu tarz problemlerin yaşanmaması için kahve içerken dahi dikkatli olunmalıdır.

Karbonhidrat alımı: Karbonhidrat bakımından zengin olan yiyecekler kişinin uykusunun gelmesine neden olmaktadır. Yüksek oranda karbonhidrat ağırlıklı beslenen kişilerde sürekli bir uyuklama durumu olduğundan dolayı kişi halsizlik hisseder. Bu yüzden insanların kesinlikle beslenme zincirinde yer alan besinlere dikkat etmesi gerekmektedir.

Su tüketimi: Su yaşam kaynağı olarak kabul edilmektedir. Tüm yaşayan canlıların suya gereksinimi bulunmaktadır. Bir kişi gün içerisinde yeterli oranda su tüketmeyecek olursa bu durum metabolizma faaliyetlerin sekteye uğramasına ve halsizliğin ortaya çıkmasına neden olur. Bu yüzden gün içerisinde her birey en az 2,5 litre su tüketmelidir.

Sıcak duş: Duş aldığınız zaman suyun aşırı sıcak olmamasına dikkat edin. Sıcak su ile duş almanız vücudunuzun kendisini salmasına ve halsizliğin ortaya çıkmasına neden olur.

Asitli yiyecekler: Asit oranı yüksek olan besinler de aynı şekilde halsizliğe neden olmaktadır. Kola gibi yüksek oranda asit ihtiva eden besinler tüketilecek olursa dolaşım sisteminde hızlanma meydana gelir ve bu da halsizlik durumunun ortaya çıkmasına neden olur. Yorgunluk problemi yaşayan kişiler bu etkisinden dolayı kola tüketiminden büyük ölçüde uzak durmalıdır.

Gürültü: Mahallenizde top oynayan çocuklar ya da yüksek sesle müzik dinleyen komşunuz ses kirliliğinin oluşmasına neden olduğu gibi sizlerin aşırı derecede halsizlik yaşamanıza da neden olmaktadır. Yüksek ses sinirlenmenize neden olacağından dolayı kendinizi aşırı derecede yorarsınız ve doğal olarak halsizlik yaşarsınız. Eğer halsizliğiniz gürültüden kaynaklanıyorsa kesinlikle yaşam alanınızı değiştirin ve gürültü oranı düşük olan yerleri yaşam alanı olarak seçmeye çalışın. Bu sayede büyük oranda yorgunluğunuz ortadan kalkacaktır.

Oksijen alımı: İnsan bünyesinde meydana gelen tüm metabolizma faaliyetleri sırasında oksijene gereksinim duyulmaktadır. Vücudun ihtiyacı olan bu oksijen alınmayacak ya da yeterli oranda alınmayacak olursa doğal olarak halsizlik ortaya çıkar. Bu etkisinin olmasından dolayı uzmanlar özellikle uyunacak olan odaların gün içerisinde havalandırılmasını tavsiye ediyor. Her gün mümkün mertebe hava soğuk olsa dahi yatak odanızı en az 1 saat havalandırın. 1 saatlik havalandırma gereksiniminiz olan oksijenin odanıza girmesini sağlayacaktır. Bu sayede halsizlik probleminiz de büyük oranda ortadan kalkacaktır.

Aşırı halsizliğe ne iyi gelir?

Yukarıda sizlere büyük ölçüde halsizlik neden olur konusunda bilgiler verildi. Aşırı halsizliğe neden olan bu durumlar ortadan kaldırılmadığı müddetçe kişi yoğun bir halsizlik yaşamaya devam edecektir. Aşırı halsizliğe ne iyi gelir diyorsanız vücudunuza ekstra olarak enerji verecek şeyleri tüketebilirsiniz diyebiliriz. Ekstradan aldığınız enerjiler halsizliğin büyük ölçüde ortadan kalkmasını sağlayacaktır.

Gün içerisinde yeterli oranda uyunmazsa bu durum halsizliğe neden olur. Bu yüzden aşırı halsizliği yok etmek için günde en az 8 saat uyunmalıdır. Vücutta metabolizma olaylarının düzgün gerçekleşmesi için elinizden geldiğinde bol miktarda su için. Kafa yorgunluğu yaşamanız beraberinde aşırı halsizliği getirecektir. Dinlenme zamanınızda kafanızı boşaltmaya özen gösterin. Dolu bir kafayla uyusanız bile bu yeterli anlamda dinlenememenize ve aşırı halsizlik yaşamanıza neden olur. Günümüzde birçok firma çalışanlarının sağlığını düşünmeden aşırı derecede çalıştırmaktadır. Sağlığınızın kötüye gitmesine neden oluyorsa günde 8 saatten fazla çalışmamaya da özen göstermelisiniz.

Vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineraller alınmazsa bu da enerjinizin düşmesine ve aşırı halsizlik yaşamanıza neden olacaktır. Bu yüzden vücudunuz için gerekli olan vitamin ve mineralleri almaya çalışın. Uzmanlar alkol, sigara ve uyuşturucu maddelerin metabolizma hızının yavaşlamasına neden olarak kişinin kendisini yorgun hissetmesine neden olduğunu belirtiyor. Aşırı halsizlik problemi olan kişiler bu yüzden bu maddelerin alımına son vermelidir. Sağlıklı bir şekilde beslenip bu durumlara dikkat etmenize rağmen aşırı halsizlik yaşıyorsanız bu durum kronik hale gelen yorgunluktan dolayı meydana geliyor olabilir. Bu sorunu bireyse olarak aşmanız mümkün olmadığı için tıbbi destek almaya çalışın.

Halsizliğe iyi gelen yiyecekler

Doğada yer alan bazı yiyecekler içeriğinde yer alan maddeler sayesinde insana ekstra enerji vererek halsizliğin ortadan kalkmasını sağlar. Tabi ki eğer ciddi bir sağlık sorununuz yoksa halsizliğe iyi gelen yiyecekler sayesinde halsizliğinizin ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz.

Muz: enerji yetersizliğinden dolayı halsizlik yaşayanlar muzun üzerine bal dökerek bu muhteşem besin kaynağını tüketirse gün içerisinde ihtiyaç duydukları enerjinin büyük kısmını alabilirler. Bala birlikte muzun tüketilmesi yüksek kalori alımına neden olabilir. Kilo almamak için belirli düzeyde tüketilmesinde fayda var.

Üzüm: Birçok minerali ve vitamini içerisinde barındıran üzüm halsizlikle mücadele konusunda bizlere en fazla katkısı olan besinlerden birisidir. Uzmanlar özellikle çekirdeklerinin de insan sağlığı açısından ciddi faydalarının olduğunu belirtiyor. Sizler de daha fazla enerji alıp halsizlikten kurtulmak için tüketebiliyorsanız çekirdeklerini de tüketmeye çalışın.

Kayısı: Bağırsakların düzenli bir şekilde çalışmasını sağlayan kayısı vücudun canlılık ve direnç kazanmasını sağlayan mucizevi bir besindir. Özellikle sabah kahvaltısından önce tüketilen kuru kayısı günde zinde başlamanızı sağlayacaktır.

Havuç: Bu besin içeriğinde yer alan maddeler sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Bağışıklık sistemi güçlendiği zaman vücudumuz hastalıklara karşı daha dirençli hale gelir. Bu durum ayrıca halsizliğin de ortadan kalkmasını sağlar.

Tabi ki halsizliğe iyi gelen yiyecekler sadece bunlar değildir. Elma, maydanoz, pirinç, bal, tere ve salatalık da kişinin üzerinde olan halsizliğin ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Enerji düşüklüğü nedeniyle aşırı halsizlik yaşayan kişiler kesinlikle bu besinlerden de destek almalıdır.

Sizlere halsizlik nasıl geçer konusunda çeşitli bilgiler sunduk ancak mevcut halsizliğiniz eğer psikolojik nedenlerden kaynaklanıyorsa bu durumu yaşam alanlarınızda değişiklik yaparak ortadan kaldırmanız mümkün değildir. Bu yüzden kesinlikle bir uzmandan destek alınmalıdır. Depresyona girmiş olan kişiler sürekli uyuklama halindedir. Bunun en büyük nedeni mutsuzluktur. Mutlu ve mutsuz insanlar arasında kıyas yapıldığında mutsuz olan kişilerin mutlu olan kişilere göre kendisini daha fazla halsiz hissettikleri görülmektedir. Hayatın aşırı derecede kısa olduğunun bilincinde olun ve daimi olarak sizleri mutlu edecek şeylere yönelin. Bunu yaptığınız sürece hayat daha güzel bir hale bürünecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here