Zeytin Çekirdeğinin Faydaları

Zeytin özellikle kahvaltılarda herkesin severek tüketmiş olduğu bir besin türüdür. Faydaları ile tanınan ve birçok derde derman olduğu bilinen zeytin çoğu kişi tarafından çekirdeği atılarak tüketiliyor olsa da zeytin çekirdeğinin faydaları hakkında her geçen gün yeni bilgiler edinmeye başlandığından dolayı zeytinin çekirdeğini de tüketen kişi sayısı artmaktadır. Zeytin çekirdeğinin faydaları üzerine uzun yıllardan beri çalışmalar yapılıyor olsa da akademik anlamda bir makaleye ulaşamadık. Bu yüzden anlatılanların büyük bölümü kulaktan dolam bilgiler olarak nitelendirilmektedir. Çok sayıda uzman bu mucizevi besin türünü araştırmaya devam ettiğinden dolayı sizlere zeytin çekirdeğinin faydaları nelerdir konusunda detaylara dalarak bilgiler vermeye çalışacağız.

Zeytin çekirdeği nelere iyi gelir konusunda yürütülen çalışmalar sonucunda zeytinin özellikle sindirim sistemi ile alakalı, sıklıkla karşılaşılan birçok problemi ortadan kaldırdığı tespit edildi. Mide yanması, kabızlık ve hazımsızlık gibi birçok problemi ortadan kaldırma konusunda zeytin çekirdeği aşırı derecede etkilidir. Zeytinin çekirdeğinde yer alan bazı maddeler ayrıca kanser hastalığının ortaya çıkmasını etkiliyor. Bu yüzden kanserle mücadele eden uzmanların özellikle zeytin çekirdeği üzerinde araştırmalar yaptığı da biliniyor. Ülser, gastrit, prostat, basur ve hazımsızlık gibi, birçok soruna derman olan zeytin çekirdeğinin bunlar dışında bilinen daha çok sayıda faydası bulunmaktadır.

Her ne kadar zeytin çekirdeğinin faydaları konusunda birçok uzman hem fikir olsa da zeytin çekirdeğini yutmanın aşırı derecede zararlı olduğunu düşünen uzmanlar da bulunmaktadır. Zeytin çekirdeği aşırı derecede sert bir yapıya sahip olduğundan dolayı tam bir şekilde yutulacak olursa mide bunu sindiremez. Sindirilmeyen zeytin çekirdeği mideden bağırsaklara geçtiğinde ise sivri uçlara sahip olduğundan dolayı bağırsakların zedelenmesine neden olur. Dışkı yoluyla dışarıya atılacağı evrede basuru olan kişilerin basurunun patlamasına da neden olabilir. Bu yüzden uzmanlar zeytin çekirdeğini diret olarak yutmak yerine ezildikten sonra yutulmasını tavsiye ediyor.

Zeytin Kuran-ı Kerim içerisinde de adı geçen mucizevi bir besindir. Her ne kadar faydaları ile bilindiğinden dolayı insanlar daimi olarak zeytin çekirdeğini yutuyor olsa da istenmeyen durumların ortaya çıkma ihtimali bulunmaktadır. Bu yüzden özellikle sindirim ve boşaltım sistemi ile alakalı problemleri olan kişiler kesinlikle doktor gözetimi altında bu tarz besinleri tüketmelidir. Aksi takdirde ortaya çıkabilecek çeşitli sorunlar zeytin çekirdeğinin faydalarından çok zararını görmenize neden olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here