Pazar tezgahlarında yeni yeni yer almaya başlayan ağaç kavunu, biranda tüm meyve severlerin ilgisini çekmeyi başarmış olan bir meyve türüdür. Yetiştiriciliğinin zor olmasından dolayı fiyatı bir hayli yüksek olduğu için insanlar ağaç kavunu nerede yetişir sorusunu sormaktadır. Bu sorunun cevabını aramaktan ziyade aslında insanların ağaç kavununun faydaları nelerdir sorusunu sormasını daha mantıklı buluyoruz. Ağaç kavunu meyvesini incelediğimizde bu meyvenin yaklaşık olarak 3 yılda olgunlaştığını görmekteyiz. Yani ağacın dalında bir meyve belirdiği zaman bu meyvenin yenilebilecek konuma gelmesi için toplamda üç yılın geçmesi gerekmektedir. İçi tam dolu şekilde olduğu için ağırlığı da yüksektir. Bir tane meyvenin yaklaşık olarak beş kiloya kadar ulaşabileceğini söylememiz mümkündür. Meyveler ağır olduğundan dolayı meyve olgunlaştıktan hemen sonra ağaç dalı bunu tartamaz ve meyve yere düşer. Bu yüzden ağaç kavunu yetiştirmeyi düşünen kişiler meyvelerin yere düşüp zedelenmemesi için olgunlaşma süresini iyi takip etmeli ve olgunlaşma gerçekleşince meyveyi koparmalıdır.

Ağaç kavunu bitkisinin sadece meyveleri tüketilmez. Bu bitkinin ayrıca çiçekleri ve yaprakları da tüketilmektedir. Ülkemizde Doğu Karadeniz, Akdeniz ve Ege bölgelerinde ağaç kavunu bitkisine rastlamak mümkündür. Dünya genelindeki üretime bakacak olursak en fazla Hindistan ve Güney Avrupa ülkelerinde yetiştirildiğini görmekteyiz. Bu sayede sizlere ağaç kavunu nerede yetişir sorusuna cevap vermiş bulunmaktayız. Ağaç kavunu hakkındaki birçok bilgi sizlere aktarıldı. Gelin hep birlikte şimdi de ağaç kavununun faydaları nelerdir öğrenelim.

---Sponsorlu Bağlantılar---

Ağaç kavunu hesperidin adı verilen glikoz türünü içermektedir. Hesperidin ihtiyacı olan kişiler ağaç kavununun içerisinde bol miktarda olduğundan dolayı bu meyveyi beslenme zincirine ekleyebilirler. Makalemizin başında sizlere ağaç kavunu bitkisinin meyvesinin aşırı derecede sert kabuklara sahip olduğunu söylemiştik. Bu meyvenin kabukları uzun yıllardan beri ağız kokusunu gidermek adına kullanılmaktadır. Eğer meyvenin kabuklarını çiğneyecek olursanız mevcut ağız kokunuz büyük oranda ortadan kalkacaktır. Tadı biraz kötü olduğundan dolayı kesinlikle bitkinin kabuklarının yenilmesini tavsiye ermiyoruz. Bu bitkinin kabukları ağız kokusunu önlediği gibi diş etlerinin güçlenmesini de büyük oranda sağlamaktadır.

Ağaç kavunu kalbin güçlenmesine yardımcı olan bir besin türüdür. Sıklıkla kalp çarpıntısı yaşıyorsanız kalp çarpıntısını ağaç kavunu bitkisi sayesinde azaltmanız mümkündür. Ağaç kavunu bitkisi içerisinde yer alan maddeler sayesinde kabızlığı da büyük oranda ortadan kaldırmaktadır. Midenin aşırı derecede rahatlamasını sağlayan ağaç kavunu safrayı tamamen yok ederek kişinin kusmasını engellemesi ile de tanınan bir besin türüdür. Ağaç kavunu bitkisinin yaprakları aromatik bir kokuya sahiptir. Uzmanlar bu yaprak kokusunun baş ağrısını geçirme konusunda etkili olduğunu belirtiyorlar. Eğer başınız aradığı zaman ağaç kavunu bitkisinin yapraklarını koklayacak olursanız baş ağrınız büyük oranda ortadan kalkacaktır.

Ağaç kavunu bitkisinin herkes tarafından bilinen en popüler faydaları bu şekildedir. Bitki bilimcilerinin ağaç kavunu bitkisi üzerinde araştırmalar yaparak daha birçok hastalığa derman olup olmadığını belirlemeye çalışmaktadır. Zaman ilerledikçe elbette bu mucizevi bitkinin yeni faydaları da ortaya çıkacaktır. İnsanlar ağaç kavunu bitkisine göstermiş olduğu talebi devam ettirecek olursa her meyve sebze tezgahında bu bitkiye rastlamak kesinlikle mümkün hale gelecektir.

10 + 8 = ? (İşleminin Sonucu)  


---Sponsorlu Bağlantılar---
Taş kesilen insanlar
Bilim Pasajları
Ley hatları
Sağlık Bilgisi
Piramitlerin Sırları