Evcil hayvanlar insanların en yakın dostu olarak kabul edildiğinden dolayı birçok kişi ev ortamında evcil hayvan statüsünde yer alan canlıları beslemektedir. Uzmanlar ev içerisinde evcil hayvan beslemenin faydaları hakkında bilgi verirken ayrıca evde evcil hayvan beslemenin zararları hakkında da çok sayıda bilgiyi bizlerle paylaştılar. Birçoğunuz bilinçsiz bir şekilde evcil hayvanları ev ortamına aldığından dolayı sizlere ne gibi zararların ortaya çıkabileceği konusunda bilgiler vereceğiz. Tabii ki evde evcil hayvan beslemenin zararları olduğu kadar faydaları da bulunmaktadır. Bu yüzden sizlere ayrıca evde evcil hayvan beslemenin faydaları hakkında da bilgiler verilecektir.

Evde evcil hayvan beslemenin faydaları neredeyse herkes tarafından bilinir ancak evde evcil hayvan beslemenin zararları denildiği zaman insanların bu konuda bilgisiz olduğunu söyleyebiliriz çünkü birçoğumuz hayvanların sadece masum yönlerini görmekteyiz. Aslında bizlere dostluk yapan canlıların masum olarak kabul edilemeyecek türden yönleri de bulunmakta ve bu yönleri evcil hayvanların zararları olarak kabul edilmektedir. Evinizde evcil hayvan besliyorsanız ya da beslemeyi düşünüyorsanız kesinlikle evcil hayvan beslemenin faydaları ve zararları hakkında vermiş olduğumuz bilgileri incelemenizi tavsiye ederiz.

---Sponsorlu Bağlantılar---

Evde evcil hayvan beslemenin faydaları

Hayvanlar insanlara en yakın olan canlılar olduğundan dolayı evde evcil hayvan beslemenin en önemli faydası bizlere arkadaşlık yapmalarıdır. Özellikle yalnızlıktan dolayı çeşitli psikolojik rahatsızlıklar yaşayan kişiler hayvanlar sayesinde bu yalnızlıklarını ortadan kaldırabilirler ve hayata daha sıkı bir şekilde tutabilirler. Depresyon hastası olan kişileri gözlemleyecek olursanız birçoğunun probleminin yalnızlıktan kaynaklandığını görebilirsiniz. Hayvanlar bir kişiyi sahip olarak benimsedikleri zaman onlara aşırı derecede yakın davranırlar ve bu durumda bizlere yalnızlığımızı unutmamızı sağlar. Eğer sizler de ciddi bir depresyon geçiriyorsanız ve kendinizin yalnız olduğunuzu düşünüyorsanız kesinlikle evcil hayvan besleyerek yalnızlığınızın ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz.

Evde evcil hayvan beslemenin faydaları tabii ki de bunlarla sınırlı tutulmamalıdır. Evcil hayvanların insanlara daha çok sayıda faydasının olduğu bilinmektedir. Örneğin hayvanlar kendi başlarına beslenemediklerinden dolayı evcil hayvan besleyen kişiler sorumluluk duygusu gelişmiş olan kişilerdir. Sorumluluk duygunuzun yeterli oranda gelişmediğini düşünüyorsanız evcil hayvan beslemeye başlayabilirsiniz çünkü bu evcil hayvana göstereceğiniz özveri sorumluluk duygunuzun ciddi anlamda gelişmesini sağlayacaktır. Bu sayede daha olgun bir birey haline gelebileceğinizi söyleyebiliriz.

Evde evcil hayvan beslemenin zararları

Evcil hayvanlar birçok bakteriyi vücutlarında barındırdığından dolayı bu bakteriler insan vücuduna geçebilir ve bu nedenden dolayı çeşitli sağlık sorunları yaşanabilirsiniz. Hayvandan insana geçen çeşitli sayıda bakteri türü bulunmaktadır. Özellikle ev ortamında evcil hayvan besleyen kişilere bu bakteriler kolay bir şekilde geçebilir. Bu durumun doğruluğunu kavrayabilmek için avrupa topluluklarına göz atabilirsiniz çünkü avrupa toplumları ev içerisinde evcil hayvanları daha fazla beslemektedir. Bu yüzden uzmanlar evcil hayvan beslemek isteyen kişilere bu hayvanları ev ortamında değil evin dışarısında beslenmelerini tavsiye etmektedir.

Sıklıkla sağlık sorunu yaşamanıza neden olabilecek canlılar arasında yer almasından dolayı evcil hayvanları beslerken kesinlikle dikkatli olmanız gerekmektedir. Özellikle tüy dökümüne uğrayan evcil hayvanlar solunum yolu hastalıklarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Kedi ve köpek gibi hayvanların tüyleri solunum yolunuza kaçacak olursak ciddi solunum yolu problemleri yaşama ihtimaliniz bulunmaktadır. Son zamanlarda solunum yolu ile alakalı çeşitli sıkıntılar yaşıyorsanız ve ev ortamında evcil hayvanlarınız bulunuyorsa vakit kaybetmeden bir doktora görünün ve problemin neyden kaynaklandığını tespit ettirin. Eğer ilgili sorun evcil hayvanlardan dolayı ortaya çıkıyorsa evcil hayvanları ev ortamından çıkararak dışarıda beslemeye çalışın. Bu sayede evcil hayvanlardan dolayı ortaya çıkan hastalıklarla mücadele etmeniz daha kolay hale gelecektir.

İslam dinine göre de ev içerisinde evcil hayvan beslemek yasaklanmıştır. Sadece bazı hayvanların ev içerisine alınabileceği yönünde bilgiler günümüze kadar ulaşmıştır. Ev içerisinde dinime zarar vermeden evcil hayvan beslemek istiyorum diyorsanız sadece kedi besleyebilirsiniz. Diğer hayvan türlerinin ev içerisinde beslenmesi caiz değildir. Ev hayvanınızdan bir türlü kopamıyoruz ve dışarıda bakmak için yeriniz bulunmuyorsa kendi sağlığınız daha önemli olduğu için bu ev hayvanını iyi bir şekilde bakabileceğini düşündüğünüz kişilere verebilirsiniz. Bu sayede hem duygusal çöküntü yaşamazsınız hem de sağlığınızı koruma altına almış olursunuz.

16 + 2 = ? (İşleminin Sonucu)  


---Sponsorlu Bağlantılar---
Taş kesilen insanlar
Bilim Pasajları
Ley hatları
Sağlık Bilgisi
Piramitlerin Sırları