Adrenalin vücut tarafından kişinin kendisini aşırı derecede heyecanlı hissetmesi durumunda salgılanan bir hormon türüdür. Adrenalin patlaması vücudun aşırı miktarda adrenalin salgılaması nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Adrenalin patlaması yaşandığı zaman kişi kendisini olduğundan daha fazla güçlü hisseder. Buna paralel olarak kişinin aşırı derecede cesaretlendiği de görülmektedir. Her ne kadar adrenalin patlaması olduğu zaman kişi kendisini aşırı derecede güçlü ve cesur hissediyor olsa da kol ve bacaklarda ciddi anlamda halsizliklerin meydana geldiği de bilinmektedir.

Adrenalin patlaması meydana geldiği zaman kol ve bacaklarda halsizlik durumu meydana gelmiş olsa da kişinin kanındaki adrenalin seviyesi yükseldiğinden dolayı kendisini zinde hisseder ve faaliyetlerine olanca hızıyla devam eder. Mesela normal şartlarda bir kişi 1 kilometre koşabiliyor olsun. Adrenalin patlaması meydana geldiği zaman bu kişi 2 kilometreyi rahatlıkla koşabilir. Bu durumun yaşanmasına adrenalin atlaması neden olmaktadır ancak adrenalin seviyesi normal değerlere geldiği zaman kişinin kol ve bacaklarında şiddetli ağrılar meydana gelir. Kısacası adrenalin patlaması yaşadığınız anlarda yapacağınız her şey bir süre sonra çeşitli ağrılar yaşamasına neden olacaktır.

---Sponsorlu Bağlantılar---

Adrenalin hormonu böbrek üstü bezleri tarafından salgılanmaktadır. Böbreklerde meydana gelen işlevsel bozukluklar da yüksek oranda adrenalin salgılanmasına ve kişinin adrenalin patlaması yaşamasına neden olabilmektedir. Adrenalin hormonu bu bağlamda gereksiz bir hormonmuş gibi görünse de aslında adrenalin hormonu acil durumlarda hayat kurtarıcı nitelik taşımaktadır çünkü bu hormon acil durumlarda organizmanın canlı bir şekilde acil olarak hareket etmesini sağlar. Adrenalin hormonu acı hissiyatının oluşmasını engellemektedir. Bu yüzden adrenalin patlaması yaşayan kişiler hiçbir acıyı hissetmediklerini söyleyebilir.

Kandaki adrenalin seviyesi yükseldiği zaman nabız normale oranla daha fazla hızlanır. Bu yüzden adrenalin patlamasının özellikle kalbi aşırı derecede yorduğunu söyleyebiliriz. Adrenalin salgılanmaya başladığı zaman atar damarlarda ciddi oranda genişleme meydana gelir. Aynı şekilde kanı dengelemek adına sindirim sisteminde yer alan kan damarlarında daralmalar olur. Bu bağlamda adrenalin patlaması yaşandığı dönemlerde sindirim faaliyetlerinin yeterli oranda gerçekleşemediğini söyleyebiliriz.

Adrenalin patlaması kalbin normale oranla daha fazla çalışmasına neden olduğundan dolayı kalbin beslenmesi gerekmektedir. Bu yüzden kalbi beslemek adına kalbi besleyen damarlarda genişlemeler olur. Kan basıncı artışı gözlemlenir ve göz bebeklerinde büyü olur. Ayrıca kan şekerinin de arttığı bilinmektedir. Son zamanlarda sıklıkla adrenalin patlaması yaşıyorsanız bu durum organlarınızın zarar görmesine neden olacaktır. Adrenalinin gereğinden fazla salgılanmasına neden olan durumu ortadan kaldırmak için durumu önemseyin ve vakit kaybetmeden tıbbi destek almaya çalışın. Adrenalin patlaması olduğu zaman sizlere ciddi anlamda cesaretin oluşacağını söylemiştik. Sahip olduğunuz bu cesaret duygusu yanlış şeyler yapmanıza neden olabilir. Bu yüzden tip durumlarda herhangi bir yanlışa düşmemek adına elinizden geldiğince kendinizi frenlemeye çalışmanızı tavsiye ediyoruz. Konu hakkında daha fazla bilgi almak için adrenalin hormonu fazlalığı makalesine bakmanızı tavsiye ediyoruz.

16 + 2 = ? (İşleminin Sonucu)  


---Sponsorlu Bağlantılar---
Taş kesilen insanlar
Bilim Pasajları
Ley hatları
Sağlık Bilgisi
Piramitlerin Sırları