Guillain barre sendromu, sinir sisteminde ciddi hasarların meydana gelmesine neden olan bir hastalıktır. Sinir sistemi ciddi anlamda zarar gördüğünden dolayı guillain barre sendromu belirtileri bariz bir şekilde gözlenebilmektedir. Guillain barre sendromu tedavisi bağışıklık sisteminin sinir hücrelerine zarar vermesinden dolayı bağışıklık sistemi üzerinde çalışmalar yapılarak gerçekleştirilmektedir. Bu hastalığın isminin söylenmesi zor olduğundan dolayı GBS şeklinde de anıldığı bilinmektedir.

Guillain barre sendromu kendisini ilk olarak deri üzerinde çeşitli dökülmelerin ve kıpırtıların olması ile gösterir. Hastalık ilerlemeye başladığından kas sisteminde ciddi derecede zayıflamaya paralel olarak güçsüzleşme meydana gelir. Sinir sisteminde tahribatlar meydana geldiğinden dolayı el ve ayak parmak uçlarında uyuşmalar meydana gelir. Bu belirtiler gözlemlenmesine rağmen herhangi bir tedavi sürecine geçilmezse kişi felç olabilir hatta bu hastalıktan dolayı solunumu tamamen durabilir. Guillain barre sendromu çok nadir olarak gözlemlenen hastalık türlerinden birisidir. Kalıcı sinir tahribatlarına neden olduğundan dolayı zaman zaman ölüme neden olduğu da bilinmektedir.

Guillain barre sendromu çok nadir gözlemlenen bir hastalık olduğundan dolayı bu hastalık üzerinde yapılmış olan az sayıda bilimsel çalışma bulunmaktadır. Yapılan az sayıdaki bilimsel çalışmaları incelediğimizde özellikle solunum ve sindirim sistemi problemi olan kişilerde guillain barre sendromunun ortaya çıktığını gördük. Bu yüzden sindirim ve solunum sistemi sıkıntıları olan kişilerin risk altında olan kişiler olduklarını söyleyebiliriz. Uzmanların büyük bölümü bağışıklık sisteminin aşırı derecede uyarılması sonucunda da bu hastalığın ortaya çıktığını söylemektedir. Bu tarz nedenlerden dolayı bağışıklık sisteminizin aşırı derecede uyarılmasına neden olan ilaçlardan elinizden geldiğince uzak durmanızda fayda var.

Guillain barre sendromunun net bir tedavisi bulunmamaktadır. İlgili hastalık ile mücadele eden kişilerin tedavisi yapılırken öncelikle bağışıklık sistemi üzerinde uyarıların oluşmasına neden olan etkiler kaldırılmaya çalışır. Her insanda meydana gelen uyarılar farklı olduğundan dolayı farklı tedavi yöntemleri seçilmektedir. Guillain barre sendromu sinir sisteminin çökmesine dahi neden olabildiğinden dolayı bu hastalık ile mücadele eden kişilerin vakit kaybetmeden tedavi edilmelerinde fayda var.

12 + 6 = ? (İşleminin Sonucu)  


---Sponsorlu Bağlantılar---
Taş kesilen insanlar
Bilim Pasajları
Ley hatları
Sağlık Bilgisi
Piramitlerin Sırları