Saç elektriklenmesi ve saç kabarması özellikle saçları uzun olan kişilerin mücadele etmek zorunda kaldığı bir problemdir. Saçlarda elektriklenme meydana geldiği zaman kabarma ve saç yağlanması beraberinde gelen sorunlardır. Kişinin saçlarında elektriklenme kaynaklı kabarmalar meydana geldiğinde ister istemez sürekli olarak saçları yatırmak adına saçlara dokunulur. Saçlarla sürekli olarak temas halinde olunması saçlardaki elektriklenmenin artmasına, doğal olarak kabarıklıkların artmasına ve saçların yağlanmasına neden olmaktadır. Bu sorunların büyük bölümü özellikle saçları aşırı derecede yıpranmış kişilerde görülmektedir. Bu durumun böyle olmasındaki temel neden yıpranan, matlaşan ve kırılan saçlarda elektriklenme için gerekli olan sürtünmenin daha fazla olmasıdır. Saç elektriklenmesi nasıl önlenir denildiğin de karşımıza birden fazla çözüm yolu çıkmaktadır. Durumun böyle olmasındaki sebep ise saç kabarması nasıl engellenir konusunda uzmanların birden fazla tavsiyesinin bulunuyor olmasıdır.

Saçlar insanın dış görünüşünü en çok etkileyen unsurlardan birisidir. Bu nedenden dolayı hem bayanlar hem de baylar saçların güzel olmasını ister. Saçlarınızın güzel olmasını istiyorsanız ancak elektriklenme probleminiz varsa durumun meydana gelmesindeki neden saçınızdaki nem oranının aşırı derecede az olmasıdır. Saçlar gün içerisinde ihtiyaç duyulan nemi havadan temin etmeye çalışır ancak bazı durumlarda saçın yeteri derecede neme doyamadığı bilinmektedir. Neme doymama durumunda elektriklenme olur ve beraberinde saçlar ciddi derecede kabarır. Öncelikli olarak saçın yeterli düzeyde nemlenmesini sağlayarak meydana gelen bu sorunu ortadan kaldırabileceğinizi belirtmek isteriz.

İnsanların yaptıkları en büyük hata saçlarına uygun olan şampuanı seçmemesidir. Elektriklenme probleminiz varsa öncelikli olarak saçınıza hangi şampuanın daha uygun olacağını belirleyin. Saç tipiniz kuruysa kuru saçlar için şampuan alarak saçlarınızdaki kurumayı engelleyebilir ve bu sayede elektriklenmenin önüne geçebilirsiniz. Bu yüzden yapmanız gereken ilk şey doğru şampuan tayini yapabilmektir. Şampuanınızı belirledikten sonra saçlarınızı her gün yıkamamaya dikkat edin. Saçlar kendi yağıyla beslendiğinden dolayı saçlarını her gün yıkayan kişilerin saçları aşırı derecede kuru olur. Bu nedenden dolayı uzmanlar saçların 3 günde 1 yıkanmasının yeterli olacağını söylüyor. Ayrıca saçlarınızı yıkarken ılık su kullanın. Aşırı derecede soğuk ve aşırı derecede sıcak olan su saçın neminin gitmesine ve beraberinde elektriklenmenin artıp kabarmaların oluşmasına neden olur. Saç yıkarken ılık su kullanarak saçtaki nemin kalmasını sağlayabilirsiniz.

Günümüz teknolojisi ilerlemiş olduğundan dolayı çok sayıda saç bakım ürünü geliştirilmiştir ve saç kremleri de bunlardan birisidir. Saçlarınızda nem problemi varsa duş aldıktan sonra saçlarınıza bu kremi sürerek saçlarınızın nemlenmesini sağlayabilirsiniz. Bunu periyodik olarak uyguladığınızda saçlarınız neme doyar ve bu sayede elektriklenme problemi kısa süre içerisinde ortadan kalkar. Saçlarınızı kesinlikle nemli haldeyken tarayın. Saçlarınızın kuru olduğu zamanda saçlarınızı tarayacak olursanız saç tellerinizde ciddi kırılmalar meydana gelecektir. Ayrıca plastik tarak ile saçların sürtünmesi sonucunda saçlarda olan elektriklenme de ciddi oranda artacaktır.

Kullanılan plastik taraklar saçlardaki elektrik yükünün artmasına neden olur. Bu yüzden elinizden geldiğince ahşaptan yapılmış olan tarakları kullanmaya çalışın. Ahşap tarak saçlarda elektriklenme yapmadığı gibi saçlardaki elektrik yükünü de emmektedir. Banyo yaptıktan hemen sonra saçlarınızı saç kurutma makinesi işe kurutmak yerine doğal bir şekilde kurumasını sağlayın. Saç kurutma makinesi saçların aşırı derecede nem kaybetmesine ve beraberinde elektriklenme düzeyinin artmasına neden olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here