Sponsorlu Bağlantılar

Demir, oksijenin hücrelere taşınmasında aktif rol oynamasından dolayı metabolizma açısından büyük öneme haizdir. Demir emilimini engelleyen yiyecekler nelerdir konusu, vücudunda aşırı demir eksikliği olmasından dolayı sıkıntı çeken kişiler tarafından merak ediliyor. Bu nedenden dolayı sizlere demir emilimini engelleyen yiyecekler hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Demir miktarı en yüksek olan yiyecekler arasında deniz ürünleri, kırmızı et, tavuk eti, yeşil yapraklı sebzeler, fındık ve tahıllar yer almaktadır. Bu besinler besin zincirine eklenerek vücut için gerekli olan demir temin edilebilir. Demir hücrelere oksijen taşınmasına yarımcı olduğundan dolayı özellikle diyet yapan kişilere demir bakımından zengin olan belirmiş olduğumuz gıdalar üretilmektedir. Demir vücut içerisinde karaciğer, dalak ve kemiklerde depo edilmektedir. Aşırı derecede demir alındığı zaman emilim gerçekleşmeden fazla olan demir vücuttan atılmaktadır. Bunun temel sebebi kemiklerin, dalağın ve karaciğerin belirli bir depolama kapasitesinin olmasıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Vücut içerisinde yeterli düzeyde demir olmamasına rağmen, besinler içerisinde yer alan demirin emilemediği durumlarda görülmektedir. İlgili demirin vücut tarafından alınamamasının en büyük nedeni demir emilimini engelleyen yiyeceklerdir. Makalemizin devamında bu yiyeceklerin neler olduğu yer almaktadır.

Kalsiyum değeri yüksek olan gıdalar: Kalsiyum eğeri yüksek olan süt ürünleri, incir, somon, sardalye ve şalgam gibi gıdalar demir emilimini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu ürünler özellikle kemik yapısının gelişmesini sağladığından dolayı sırf demir almak adına bu besinlerden kesinlikle vazgeçilmemelidir ancak demir eksikliğiniz varsa bu besinlerden bir süreliğine de olsa uzak durmanızda fayda var.

Sürekli olarak içilen çay ve kahve: Kahve ve çay, Türk kültürünün vazgeçilmez içecekleri arasında yer almaktadır. Bu içecekler içerisinde yer alan tanen adı verilen madde demir emilimini engellemektedir. Tanen adı verilen maddenin vücudun demir dengesini bozmaması için tabii ki bu içeceklerden vazgeçmeniz gerekmiyor. Yemeklerden önce ve yemeklerden sonra çay ve kahve tüketmeyerek demir emilimini dengede tutabilirsiniz. Uzmanlar özellikle demir eksikliği olan kişilerin sabah kahvaltısında çay içmek yerine meyve sularına yönelmesini tavsiye ediyor.
İçerisinde fitat bulunan gıdalar: Fitat adı verilen madde neredeyse tüm tahıllar içerisinde yer almaktadır. Sizlerinde bildiğiniz gibi tahıllar içerisinde bol miktarda demir bulunmaktadır. İşte bu kısımda akıllar karışıyor. Hem fitat hem de demir bulunduran bu yiyeceklerin neden demir emilimini azalttığını düşünebilirsiniz. Bu nedenden dolayı öncelikle bu konuya açıklık getirmek istiyoruz. Demir besinler içerisinde demir ve nondemir olarak yer almaktadır. İçerisinde fitat bulunduran gıdalar nondemir milimini olumsuz yönde etkiler ancak ana demirin emilimine herhangi bir olumsuz etkileri olmaz. Bu yüzden eksikliğinizin demir mi yoksa nondemir mi olduğunu belirlemeniz gerekiyor. Eğer nondemir eksikliğiniz fazlaysa fitat içeren besinleri tüketmemenizde fayda var.

Fosfor bakımından zengin gıdalar: İçerisinde yoğun fosfor yer alan gıdalar aynı fitat içeren besinlerde olduğu gibi nondemir emilimini olumsuz etkiler. Nondemir uzmanlar tarafından pek önemli görülmediğinden dolayı fosfor içeren besinleri tüketmeye devam edebilirsiniz ancak nondemir miktarınız düşükse fosfor bakımından zengin olan gıdalardan bir süreliğine de olsa uzak durmanızda fayda var. En çok fosfor hangi besin kaynağında var diyecek olursanız en çok fosforun balıklarda olduğunu belirtmek isteriz.

Makalemizde sizlere demir emilimini engelleyen gıdalar hakkında detaylı bilgi verdik. Peki demir emilimini arttırmak için neler yememeniz gerektiği konusunda bilgi sahibi misiniz? Eğer C vitamini bakımından zengin olan yiyecekleri tüketirseniz demir emiliminizi ciddi anlamda arttırabilirsiniz. Protein de demir emilimini arttırdığından dolayı demir bakımından zengin olan balık, kırmızı et ve beyaz et gibi gıdaları da tüketebilirsiniz.

Demir vücut için ne Dakar önemliyse diğer mineraller de aynı şekilde büyük önem arz etmektedir. Bu nedenden dolay sırf vücudun demir dengesini sağlamak adına diğer yiyeceklerden vazgeçmemelisiniz. Beslenme konusunda uzman bir kişi olmadığınızdan dolayı bu alanda kendisini kanıtlamış olan doktorlardan sizler için bir besin zinciri oluşturmalarını talep etmenizde fayda var.

Sponsorlu Bağlantılar

18 + 4 = ? (İşleminin Sonucu)  


Taş kesilen insanlar Ley hatları Piramitlerin Sırları