Somon Balığının Faydaları Nelerdir?

Somon balığı neredeyse herkesin en çok tüketmeyi sevdiği balık türlerinden birisidir. Somon balığının faydaları daimi olarak dile getirilse de birçok kişi somon balığının faydaları nelerdir konusunda bir bilgiye sahip değildir. Balık tüketmeyi seviyorsanız ve tüketmiş olduğunuz balığın ne gibi faydalarının olduğunu merak ediyorsanız gelin bu balığın yararları nelermiş öğrenelim.

Somon, yalnız protein bakımından varlıklı bir besin kaynağı değildir bununla beraber omega-3 yağ asitleri bakımından da varlıklı olan bir balık türüdür ve bu balık soğuk su balıkları kategorisinde ele alınmaktadır. Yırtıcı somon ve çiftlik somonu olmak suretiyle 2 türü mevcuttur. Pasifik Okyanusunda çeşitli yöntemler ile yakalanan balıklar çoğu zaman yırtıcı ve Atlantik Okyanusundan gelenler çoğu zaman çiftlikte yetiştirilmiş olan lezzeti ve faydaları ile ünlü olan somon balıklarıdır. Somon balığını tüketen kişiler ilgili balığı aşırı derecede pişirmeyi tercih etmemektedir. Çok muhtelif tiplerde pişirilebilir olması somon balığının sofraları zenginleştirmesine olanak sağlamıştır. Haşlama, buğulama, ızgara, ayrıca pişmemiş dahi yenilebilir. Omega-3 yağ asitleri, bedenimiz tarafınca imal edilemez bu nedenle tükettiğimiz gıdalardan alınması gereklidir. Bu balık omega-3 yağ asitlerinin en iyi kaynaklarından bir tanesidir. Bu yüzden ilgili yağ asitlerini bedenimize almak adına somon balığını sofralarımızdan eksik etmemeliyiz.

Sürekli olarak somon balığının en faydalı balık türü olduğu dile getirilir ancak faydalarının neler olduğunu belirtmeden anlatım sona erer. Bu nedendenler dolayı birçok hastalığa karşı vücudu dirençli hale getiren somon balığının faydaları hakkında sizleri aydınlatmak istiyoruz.

Bilinmiş olduğu gibi somon balığı hem omega-3 yağ asitleri aynı zamanda kardiyovasküler rahatsızlıkların engellenmesinde destek olan niasin ve B12 vitamini açısından varlıklıdır. Somon balığında var olan omega-3 temel yağ asitleri, bünyede biriktiği vakit kalp rahatsızlıklarının rizikosunu yükselten trigliserid düzeylerini düşürmeyi mümkün kılar. Tertipli bir şekilde somon balığı yemek pankreas, kolon, ağız ve mide kanserlerini engellemeye destek olmaktadır. Ek olarak, yiyecek borusu ve midenin duyarlı sümükdoku katmanlarını korumaya destek verir. En mühim sıhhat faydalarından biri de kolorektal kötü huylu tümör rizikosunu düşürmeye destek olmasıdır.
Pulmoner emboliye karşı bedeni savunmaya destek sağlar. Bunlardan farklı olarak, kan kanseri, multipl miyelom ve non-Hodgkin lenfoma rizikolarının en aza indirgenmesinde tesirlidir. Yüksek tansiyonu düşürmeye destek verir ve insüline karşı bedenin tepkisini çoğaltır. Tertipli kullanımı, yaşa bağlı makula dejenerasyonu başlangıcından bedeni güvene alır. Somon balığı omega-3 yağ asitleri ve amino asit ihtiva ettiğinden dolayı kuruluk ve göz dermansızlığını engelleme konusunda destek sağlar. Son incelemeler somon ve uskumru gibi yağlı balıkları yiyen hanımefendilerin göğüs kötü huylu tümörüne yakalanma rizikolarının oldukça fazla düşük olduğunu ortaya koymuştur. Uyluk ve bacak bölgelerinde yer alan damarlar oluşan kan pıhtılarının oldukça şiddetli sızıya sebep olduğu, derin ven trombozu diye tabir edilen halin engellenmesine destek verir. Bu balıkta yer alan omega-3 yağ asitlerinin anti-inflamatuar hususlara haiz olduğu neredeyse herkes tarafından bilinmektedir. Bu sayede güneş yanığını engellemeye destek verir ve deri kötü huylu tümörü rizikosunu ciddi anlamda düşürür.

İçeriğinde yer alan yüksek protein, düşük yağ oranı ve beden tarafınca şeker emilimini kolay hale getirmesi zayıflamayı mümkün kılar. Sıhhatli, parlayan bir deriye haiz olmak için önemli olan kalsiyum, fosfor, demir, selenyum gibi minerallerin yanında A vitamini, B vitamini ve D vitamini gibi vitaminler bakımından varlıklıdır. Omega-3 yağ asitlerinin bir diğer mühim sıhhat faydası ise Alzheimer rahatsızlığı ve yaşla alakalı olarak algıda düşüş gibi idrak sorunlarını engellemeye destek olmasıdır. Periyodik olarak somon balığı tüketen kişilerin yaşlarının ilerlemiş olmasına rağmen herhangi bir hafıza problemi yaşamadıkları bilinmektedir.

Bu denli çok faydası olan somon balığını özellikle kış mevsiminde düşük fiyatlara temin edebilirsiniz. Bu balığın konservesi de satılıyor olsa da her şeyde olduğu gibi balıkta da taze olan balık makbul olduğundan dolayı konserve yerine taze somon balığı yemenizi tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here