Hirsutizm Nedir Belirtileri Nelerdir?

Hirsutizm

Halk arasında tüylenme olarak bilinen hirsutizm, hormonsal bozukluklar arasında yer almaktadır. Hirsutizm özellikle yumurtalıklarda işlevsel bozuklukların ve böbrek üstü bezlerinde salgılama bozukluklarının meydana gelmesi sonucu ile ortaya çıkmaktadır. Hirsutizm belirtileri arasında bıyık, göğüs, çene altı ve karın bölgelerinde yoğun bir şekilde siyah kılların çıkması baş sırada bulunur. Kadınlarda gözlemlenen hirsutizm belirtileri incelenecek olursa bu problemin normal şartlarda erkeklerde ilgili bölgelerde kıllanmalar meydana geldiğinden dolayı hirsutizm hastalığının kadınlara has bir hastalık olduğunu söylemek mümkündür. Hirsutizm hastalığı sıklıkla gözlemlenen bir hastalıktır. Eğer etrafınızda yer alan bayanları gözlemleyecek olursanız birçoğunda aşırı tüylenmelerin yer aldığını gözlemleyebilirsiniz.

Hirsutizm genel olarak erkeklik hormonunun normalinden fazla bir şekilde üretilmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Kadınlarda sıklıkla gözlemlenen bir problem olarak polikistik over sendromu da hirsutizm hastalığının ortaya çıkmasında etkin rol oynamaktadır. Uzmanlar bayanlar menopoz dönemine girdikleri zaman vücutlarında normale oranla östrojen hormonunun daha fazla salgılandığını ve bundan dolayı hirsutizm hastalığına bağlı olarak aşırı kıllanmanın ortaya çıktığını söylüyor. Eğer menopoz döneminde bir bayansanız ve aşırı kıllanmalar söz konusuysa bu durum genel olarak östrojen hormonun fazla salgılanmasından dolayı ortaya çıkıyor diyebiliriz.

Hirsutizm hastalığı tabi ki bunlarla sınırlı değildir. Bu hastalığın en korkutucu noktası zaman zaman seste kalınlaşmaların meydana gelmesidir. Bu yüzden hirsutizm hastalığının erkekleşmeye yönelme olduğunu da söyleyebiliriz. Seste kalınlaşmaların olması, kas sisteminin aynı erkeklerde olduğu gibi gelimle göstermesi, saçlarda dökülmelerin oluşması ve aşırı kıllanmaların meydana gelmesi hirsutizm belirtileri arasında sayılmaktadır. Uzmanlar bu hastalığa yaşanılan coğrafyanın da etkisinin olduğunu söylüyor. Hirsutizm hastalığı incelendiğinde ilgili problemin özellikle Akdeniz halklarında daha fazla ortaya çıktığı görülmektedir. Bu durum da iklimin hirsutizm hastalığına olan etkisini kanıtlar nitelik taşımaktadır.

Hirsutizm tedavisi olan bir rahatsızlıktır. Elbette aşırı kıllanma meydana geldiği zaman dış görünüşünüz bundan olumsuz etkilenecek ve psikolojiniz bozulacaktır. Bunun bilincinde olarak hastalıkla baş ederken sabırlı olmanızı temenni ederiz. Bu psikolojik yara almadan ilgili sağlık probleminden kurtulmanız için önemlidir. Hirsutizm tedavisinde kullanılan ilaçların büyük bölümü kişinin şişmanlamasına neden olur. Bu yüzden kesinlikle ilaç tedavisi süresince bir diyet programına sadık kalınması ve periyodik bir şekilde egzersiz yapılması gerekmektedir. İstenmeyen kıllardan tamamen kurtulmak yaklaşık olarak 6 ay sürer. Bu yüzden bu istenmeyen tüyler ile yaklaşık olarak 6 ay boyunca yüzleşmek zorunda kalacaksınız.

Hirsutizm hastalığı bazen aşırı derecede sert kılların çıkmasına ve kadının adeta bir erkek gibi görünmesine neden olmaktadır. Bu tip durumlarda çeşitli yöntemler ile kılların alınması mümkündür. Tabi ki kılları almak kılların yok olması anlamına gelmemektedir. Kılların alınması kılların seyrekleşmesini sağlayabilir ancak tamamen ortadan kalkmasını sağlamaz. Bu yüzden bayanların bu kılları belirli aralıklarla alması gerekmektedir. Eğer hirsutizm hastalığı nedeniyle ortaya çıkan kıllardan kalıcı bir şekilde kurtulmak istiyorsanız günümüzde en çok kullanılan yöntem olan epilasyon yöntemine başvurabilirsiniz.

Hirsutizm

Hirsutizm hastalığı nedeniyle ortaya çıkan kıllanmalardan tamamen kurtulmak mümkün değildir. Bu yüzden kişi daimi olarak ilaç almalıdır. İlaçların zamanında alınması tüylenmenin azalmasını ve bu sayede kötü görüntünün ortadan kalkmasını sağlayabilir. Bu hastalık kimi durumda tümör kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Hirsutizm hastalığının bu tarz durumlarda tedavisi gerçekleştirilmeden önce asıl sorun olan tümörün alınması gerekmektedir. Hirsutizm tedavisine bu yüzden tümör alındıktan sonra başlanmalıdır. Hirsutizm günümüzde 10 bayandan 8’inin mücadele etmek zorunda kaldığı bir sorundur. Tedavi sürecinde sabrınızı koruyacak olursanız emin olun hiçbir sıkıntı çekmeden hirsutizm hastalığının olumsuz etkilerini ortadan kaldırabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here