Kezzap Nedir Etkileri Nelerdir?

Halk arasında kezzap, kimya dünyasında nitrik asit olarak bilinen madde genelde temizlik alanında kullanılan kuvvetli bir asittir. Nitrik asidin içerisinde sizlerinde bildiğiniz gibi oksijen, hidrojen ve azot yer almaktadır. HNO3 şeklinde ifade edilen kezzap, özellikle gliserin ile reaksiyona girdiği zaman açığa nitro gliserin çıkmasıyla bilinen bir maddedir. Kezzabın bu denli üzerinde duruluyor olmasının en büyük nedeni şüphesiz nitrik asidin patlayıcı yapımında kullanılıyor olmasıdır. En yaygın şekilde kullanılan TNT patlayıcısının içerisinde yetkin düzeyde olduğu bilinmektedir. Aqua Fortis olarak da bilinen kezzap gübre yapımında da kullanılan bir maddedir.

Kezzap aşırı derecede tehlikeli bir madde olmasına rağmen iyi bir temizleyici olduğu için satışı neredeyse her yerde devam etmektedir. İnsan bedenine değdiği zaman derinin ciddi oranda yanmasına neden olan kezzap bu etkisi bilindiğinden dolayı birçok saldırı vakalarında kezzap kullanılmıştır. Eminiz sizler de yüzüne kezzap dökülmesi sonucunda ciddi derece yaralanan kişileri televizyon ekranlarında görmüştürsünüz.

Kezzap sonucunda meydana gelen deri yanıklarının tedavisi mümkün değildir. Yani yara iyileştirilse dahi kişi meydana gelen yanıkları ömür boyu vücudunda taşımak zorundadır. Kezzap ile yapılan saldırılar bir ara aşırı derecede arttığından dolayı kezzabın satışının durdurulacağı konuşulmuş olsa da henüz bu tarz bir eylem gerçekleştirilmemiştir. Kimya uzmanları insanların bu madden dolayı zarar görmesini engellemek adına kezzabın konsantrasyonunu ciddi oranda azalmıştır ancak bu durum kezzabın zarar verici etkisini yeterli düzeyde ortadan kaldıramamıştır. Bu madde mikropları öldürücü etkisi olduğundan dolayı hijyeni sağlamak adına vazgeçilemeyen maddelerden birisidir. Kezzap kullanımı ancak bu maddeye alternatif, insan sağlığını olumsuz etkilemeyen yeni bir şey bulunduğunda tercih edilmeyen bir madde haline gelecektir. Bu nedenden dolayı bilinçli bir şekilde kezzap ile yaşamayı öğrenmek gerekmektedir.

Deride aşırı derecede derin yanıkların oluşmasına neden olan kezzap özellikle çocuklardan uzak tutulmalıdır. Kezzap şişesinde su olduğunu düşünen çocukların kezzabı içmesi sonucunda yaşamlarını yitirdikleri, yaşamını yitirmeyen çocukların ise ciddi derecede organ yetmezliği problemi ile mücadele ettiği bilinmektedir. Şişesine bakıldığı zaman çoğumuza masım bir madde olarak görülse de ilgili maddenin aşırı derecede zararlı olduğunu aklınıza getirin ve evinizde sadece ihtiyacınız olduğu zamanlar bulundurun. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlar ile mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here