Halk arasında subab, teknoloji dünyasında ise valf olarak tabir edilen sistemler motorun en önemli kısımlarından birisidir. Valf nedir sorusu motorlar ile ilgilenen kişilerin motorlar üzerinde yazan tabirleri merak etmesinden dolayı sorulmaktadır. Valf ne işe yarar konusunda değinmeden evvel kesinlikle bu mekanik tasarımların neler olduğunun iyi bir şekilde öğrenilmesi gerekmektedir. Valfler, silindir hareketi meydana geldiği zaman yanma odası içerisine yanmanın gerçekleşmesi için gerekli olan yakıtı aktarmaktadır. Ayrıca yanma sonucunda açığa çıkan gazlar da valfler sayesinde yanma odasından uzaklaştırılmaktadır. Yakıtı yanma odasına gönderen subab sistemine emme subabı, yanma sonucunda açığa çıkan gazları yanma odasından uzaklaştıran subab istemine ise egzoz subabı denilmektedir.

Yanma odası hacmi genişlediğinde yani silindir alta doğru hareket ettiğinde emme subabı açılır ve bu sayede yanma odası içerisine yakıt dolar. Dolan yakıt sıkıştırma zamanı adı verilen zamanın sonuna gelindiğinde buji aracılığıyla ya da oluşan basınç etkisiyle ateşlenir. Daha sonra ise yanma sonucunda oluşan gazla çevrimin tekrardan kusursuz bir şekilde gerçekleştirilmesi adına egzoz subabı aracılıyla yanma odasından uzaklaştırılır. Subab sisteminin elektronik olduğu düşünülebilir ancak sistemin krank miline bağlı olup krank mili hareketinin yarısı kadar hareket yapan kam mili aracılığı ile gerçekleştiğini bilmenizi isteriz.

Motorların üzerine baktığınızda 8, 12, 16 ve 20 valve şeklinde yazıları görürsünüz. Bu rakamlar motorda toplamda kaç subab olduğunu ifade etmektedir. Her silindirde 2 subab yer aldığından dolayı motor üzerinde yer alan subab sayısını 2’ye bölerek ilgili motorun toplamda kaç subabtan oluştuğunu hesaplayabilirsiniz. Son zamanlarda yüksek enerji gereksinimi arttığından dolayı motor hacimleri büyütülmektedir. Bu nedenden dolayı her bir silindirin yer aldığı kısma 2 emme subabı, 2 egzoz subabı konulmaktadır. Subab sayısının arttırılması ayrıca yakıt tasarrufunu da sağlamaktadır. Birçoğunuz subab sayısının fazla olmasının ne gibi faydaları olabilir diye düşünebilir. Eğer sizler de bu düşüncedeyseniz fazla subab olmasının faydalarının neler olduğunu gelin öğrenelim.

Valf sayısı arttığında yanma odası içerisine daha fazla yakıt alınarak yakıt hava karışımının daha ideal olması sağlanır. Ayrıca egzoz subabı sayısı arttığından dolayı da yanma odası içerisinde atık gaz kalma ihtimali de ciddi oranda düşer. Bu da motor veriminin ciddi oranda artmasını sağlamaktadır. Yanma odasındaki yanma daha verimli olacağından dolayı araç daha çabuk ivmelenir ve bu sayede daha kısa süre içerisinde yüksek hızlara ulaşabilir.

Valf denildiği zaman şüphesiz ülkemiz genelinde akla gelen birçok isim bulunmaktadır. Erdal Toprak adlı kişiye ulaşarak valfler konusunda daha detaylı bilgiler edinebilirsiniz. Kendisi motorlar ve valfler üzerine ciddi bilimsel çalışmalar yapmış bir kişidir. Daha detaylı bilgilere ulaşmak için kendisine ulaşmanızı tavsiye ederiz.

15 + 5 = ? (İşleminin Sonucu)  


Bilim
Sağlık
Kategoriler
Bağlantılar