Çörek Otunun Faydaları Nelerdir?

Şifalı bitkiler arasında yer alan çörek otu birçok kişi tarafından zayıflamak amacıyla kullanılıyor olsa da çörek otunun faydaları arasında sadece bunlar yer almamaktadır. Çörek otunun saç sağlığından tutun bağışıklık sisteminin güçlenmesine kadar birçok faydası vardır ve bu faydaları yıllar öncesinde keşfedilmiş olup neredeyse herkes tarafından kullanılmaktadır.

Çörek otunun faydaları nelerdir konusu bu bitkinin kanserle savaşma konusunda etkileri gün yüzüne çıkınca daha popüler hale geldi. Çörek otu üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda çörek otunun kanser oluşumuna karşı vücudu koruduğu ve mevcut kanserli hücrelerin yok olması konusunda aktif bir şekilde görev aldığı belirlendi. Kanser hastalığı her geçen gün bir kişiyi pençesine aldığından dolayı kanserle mücadele etmek için çörek otunun ayrı bir başlık açılmaktadır.

---Sponsorlu Bağlantılar---

Çörek otunun faydaları konusunu incelerken bu bitkinin ilk olarak ne zaman şifa amacıyla kullanıldığına da bakmak istedik ve karşımıza Antik Yunan medeniyeti çıktı. Özellikle yağı alınarak tüketilen çörek otu yağı eski zamanlarda sağlıklı saçlara sahip olmak adına kullanılıyordu. Ayrıca çörek otunun içerisinde yer alan bazı maddeler vücutta meydana gelen ağrıların da yok olmasını sağlamaktadır. Çok eski zamanlardan beri bu özelliğinden dolayı çörek otu etkin bir ağrı kesici olarak kullanılmış ve kullanılmaya devam etmektedir. Çörek otunun faydaları elbette bunlarla sınırlı tutulamaz. Bu yüzden sizlere maddeler halinde çörek otunun yararları hakkında da bilgiler vereceğiz.

Çörek otunun yararları

• Çörek otu kanser hücreleri ile mücadele eden bitkidir. Özellikle sıklıkla gözlemlenen pankreas kanserini geçirme konusunda etkili olduğu yapılan araştırmalar sonucunda tespit edildi. Çörek otu pankreas kanserine neden olan hücrelerin gelişimini durduğu gibi bu hücrelerin ölmesini de sağlamaktadır.

• Her ne kadar yaygın bir şekilde pankreas kanserini yok etmek için kullanılıyor olsa da çörek otu ayrıca kolon, meme, beyin kanseri gibi kanser türleriyle mücadelede de etkindir. Ortada bir kanser hastalığı söz konusuysa kesinlikle çörek otu ve çörek otu yağı bu kanserin yayılma hızını yavaşlatmak için kullanılabilir.

• Hipertansiyon ve kötü kolesterol günümüzde özellikle yemek alışkanlıklarımızın bozuk olmasından dolayı birçoğumuzun karşılaşmış olduğu sağlık problemlerindendir. Çörek otu damarları açarak tansiyon değerlerinin düşmesine yardımcı olduğu gibi kötü kolesterol değerlerinin de düşmesini sağlar.

• Birçok hastalığa vücutta biriken toksinler neden olur. Yaşamı tehdit eden türden hastalıklar ile karşılaşmamak için vücuttan biriken toksinlerin vücuttan uzaklaştırılması gerekmektedir. Çörek otu ve çörek otu yağı antioksidan özelliğe sahiptir. Bu özelliği sayesinde vücutta biriken toksinlerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Böylece kanser hastalığıyla da ciddi anlamda mücadele etmektedir.

• Çörek otunun içerisinde metabolizmamızın kusursuz bir şekilde çalışmasını sağlayacak türden çeşitli vitaminler ve mineraller yer almaktadır. Bu şifalı bitkide B1, B2, B3 vitaminleri yoğun bir şekilde yer aldığı gibi ayrıca fosfor, çinko ve demir açısından da zengindir.

• Havalar soğuduğunda insanların büyük bölümü romatizma ağrıları ile uğraşır. Çörek otu yağı ile romatizma ağrısının meydana geldiği bölgeye masaj yapılacak olursa bu yağ ağrıların ciddi anlamda azalmasına yardımcı olacaktır.

• Birçok hastalığa bağışıklık sistemimizin güçsüz olmasından dolayı yakalanırız. Çörek otu içeriği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı daha dirayetli hale gelmemize yardımcı olur.

• Makalemizin başında çörek otu yağının saçları beslediğini söylemiştik. Saçlar yeterli oranda neme sahip olmazsa bu durum saçların yıpranmasına neden olur. Çörek otu yağı ile saçlara düzenli bir şekilde masaj yapılırsa bu masaj bir süre sonra saçların yeterli oranda nemlenmesini ve güçlenmesini sağlar.

Çörek otunun zararları

Çörek otu her ne kadar insan sağlığına çok sayıda faydası olan bir bitki türü olsa da bilinçsiz bir şekilde tüketilecek olursa bu durum çeşitli yan etkilerinin de ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu yüzden çörekotu kesinlikle aşırıya kaçmadan ve doktor gözetiminde tüketilmelidir. Uzmanlar özellikle kalbi ile alakalı sağlık sorunu yaşayan ve bu yüzden ilaç kullanan kişilerin kesinlikle çörek otunu doktor gözetiminde kullanmasını tavsiye ediyor çünkü kullanılan bazı ilaçlar ile çörek otunun içerisinde yer alan maddeler etkileşime geçecek olursa bu durum istenmeyen yan etkilerin oluşmasına neden olabilir.

Çörek otu hem emzirme hem de hamilelik döneminde kullanılmamalıdır çünkü çörek otu bebeğin gelişmesine olumsuz yönde etki yapabilmektedir. Birçok kişi çörek otu yağını direkt olarak cildinin üzerine uygular. Bazı kişilerin cildi aşırı derecede hassas olduğundan dolayı çeşitli alerjik reaksiyonları ortaya çıkabilir. Zaman zaman çörek otu yağını cildine sürdüğünden dolayı cildinde kaşıntı ve kızarıklıklar meydana gelen insanlara rastlamaktayız. Çörek otu yapısı itibariyle vücuda ağır gelebilir. Fazla kullanılacak olursa böbreklerde ve karaciğerde tahribatların oluşmasına neden olur. Bu yüzden kesinlikle çörek otunun zararları önemsenmeli ve bu doğrultuda hareket ederek bilinçli bir şekilde kullanılmalıdır.

12 + 3 = ? (İşleminin Sonucu)  


Bilim
Kategoriler
Sağlık
Bağlantılar