Menisküs Nedir Belirtileri ve Tedavisi

Menisküs, diz bölgesinde yer alan eklemlerin aşırı derecede zorlanması sonucunda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Sizlerin de bildiğiniz gibi diz bölgesi gün içerisinde vücudun en çok hareket eden ve en çok yükü karşılayan kısmıdır. Menisküs gibi rahatsızlıklar eklem bölgelerinde meydana geldiğinde ise hareket kabiliyetinde azalma ve bu paralel olarak yaşam kalitesinde düşme meydana gelir. Bu nedenden dolayı menisküs belirtileri gözlemlendiği andan itibaren menisküs tedavisi sürecine geçilmeli ve hastalığın olumsuz etkileri en kısa süre içerisinde ortadan kaldırılmalıdır.

Menisküs rahatsızlığı özellikle sporcularda sıklıkla görülür. Bu durumun böyle olmasının temel sebebi sporcuların spor yaparken diz bölgelerini aşırı derecede zorlamalarıdır. Menisküs rahatsızlığının meydana gelmesi için illa diz bölgesinin zorlanması gerekmemektedir. Bu rahatsızlık ani bir hareket sonucunda da ortaya çıkabilmektedir. Özellikle yaşı ilerlemiş olan kişilerde menisküs rahatsızlığının birden bire ortaya çıktığı bilinenler arasında yer almaktadır.

---Sponsorlu Bağlantılar---

Menisküs hastalığının belirtileri arasında eklemleri hareket ettirmede zorlanma, oturup kalkarken ciddi ağrılar ile yüzleşme, dizde boşalma hissiyatının meydana gelmesi, dizi bükerken zorlanma ve yürürken eklem bölgesinde hareket zorluğunun oluşması yer almaktadır. Bu saymış olduğumuz belirtiler hayatınızı ciddi anlamda olumsuz etkiliyorsa büyük ihtimalle menisküs hastalığı ile mücadele içerisindesinizdir. Vakanın daha olumsuz bir hal almaması adına en kısa zaman içerisinde alanında uzman bir doktora giderek tedavi olmanızı tavsiye ederiz.

Menisküs şüphesi ile doktora gittiğiniz zaman vakanın göz yordamı ile belirlenmesi mümkün olmadığından olayı MR çekilmesi gerekmektedir. MR çekildikten sonra menisküs olup olmadığınız belirlenebilir ancak meydana gelen yırtıkların kimi zaman MR çekildikten sonra da tespit edilemediği biliniyor. Bu nedenden dolayı MR çektirmenize rağmen menisküs problemi ortaya çıkmadıysa ve yakınmalarınız devam ediyorsa durumu doktorunuza bildirmenizde fayda var.

Menisküs vakalarının büyük bölümü genel olarak cerrahi operasyonlar ile iyileştirilse de eğer vaka erken dönemde tespit edildiyse çeşitli ilaçlar ve uygulamalar ile menisküs probleminin ortadan kaldırılması mümkündür. Sıkı bandaj yamak, sorunlu bölgeye soğuk uygulamak, ağır spora ara vermek ve menisküs olan bölgeyi zorlamamak adına dinlendirmek menisküs tedavisi içerisinde yer almaktadır. Ancak bu bahsettiklerimiz sadece menisküs probleminin enken dönemde keşfedilmesi halinde uygulanmaktadır. Vaka ilerlemişse ve yırtıklar derinleşmişse bu problemden kurtulabilmenin tek yolu ameliyat olmaktır.

16 + 2 = ? (İşleminin Sonucu)  


Bilim
Sağlık
Bağlantılar