Tüy Dökücü Kremlerin Zararları

Tüy dökücü kremler vücudumuzun herhangi bir bölgesinde yer alan ve istenmeyen tüyler olarak nitelendirilen tüylerden kurtulmamızı sağlayan kimyasal içeriklerdir. Tüy dökücü kremlerin zararları sırf daha güzel görünmek adına önemsenmiyor olsa da bu kremler insan sağlığını ciddi anlamda tehdit ediyor.

Tüy dökücü kremlerin zararları kendisini özellikle hassas bir cilde sahip olan kişilerde daha fazla gösterir. Bu kremler yukarıda da belirttiğimiz gibi içerisinde çeşitli kimyasalları barındırmaktadır. Bu kimyasal maddeler tüy ve kıl köklerine nüfus ederek bir süre sonra tüylerin dökülmesini sağlamaktadır. Hatta uzun yıllar boyunca tüylerinden kurtulmak için tüy dökücü krem kullanan kişilerde tüylerin tamamen yok olduğu da gözlemlenmektedir. Bu durumun temel sebebi kremin içerisinde yer alan kimyasalların tüy köklerini tamamen yok etmiş olmasıdır. Sadece bu gözlemlemeden yola çıkarak yorum yapacak olsak bile bu kremlerin büyük tahribatlara neden olduğunu söyleyebiliriz.

Tüy dökücü kremlerin zararları

Tüy dökücü kremlerin zararları ile alakalı bugüne kadar yapılmış olan bilimsel bir çalışma bulunmasa da bu durum ilgili kremlerin herhangi bir zararının olmadığını ifade etmez. Bu kremi kullanan kişilerin yapmış olduğu yorumlardan yola çıkacak olursak çeşitli alerjik reaksiyonların ortaya çıkmasına neden olduklarını söyleyebiliriz.

• Tüy dökücü kremler genellikle genital bölgede yer alan tüyleri dökmek için kullanılmaktadır. İlgili bölgede yer alan tüyleri dökmek için tüy dökücü kremler kullanılacak olursa bu durum ilgili bölgede kızarmaların ve yanmaların oluşmasına neden olabilir.

• Tüy dökücü kremler hamilelik sürecinde kullanılacak olursa kremlerin içerisinde yer alan kimyasal maddeler bebek gelişimini ciddi anlamda olumsuz etkileyebilmektedir. Bu yüzden tüy dökücü kremlerin kesinlikle hamilelik sürecinde kullanılmaması gerekiyor.

• Tüy dökücü kremlerin sürüldüğü bölgede eğer aşırı derecede tüylenme varsa bu durum bölgenin daha fazla etkilenmesine neden olacaktır. Tüylerin köklerinden cilt altına giren kimyasal maddeler bir süre sonra cilt üzerinde ciddi bir kızarıklığın oluşmasına neden olur. Bu yüzden eğer aşırı derecede tüylü bir kişiyseniz tüy dökücü kremler kullanmak yerine epilasyon gibi yöntemleri tercih etmeniz daha yerinde bir karar olur.

Tüy dökücü kremlerin zararlarına rağmen bu kremleri kullanmak istiyorsanız tüy dökücü kremleri cildinize uygulamadan evvel bu kreme karşı bir alerjik reaksiyonunuzun olup olmadığını tespit etmeye çalışın. Sadece kremi küçük bir bölgeye sürerek kreme karşı hassasiyetinizin olup olmadığını anlayabilirsiniz. Bazı kişiler tüy dökücü kremleri tüylerin üzerine sürdükten sonra kıllar yeterli oranda dökülmediği için tekrardan ilgili bölgeye tüy dökücü krem sürüyor. Bu durum bölgenin aşırı derecede kimyasal maddeyi emmesine ve cildin zarar görmesine neden olur. Bu yüzden eğer bir defa tüy dökücü krem sürdüyseniz en az üç gün bir daha bu bölgeye tüy dökücü krem sürmeyin. Eğer bizi dinlemeyip tekrardan tüy dökücü krem sürecek olursanız bu durum derinin ciddi anlamda zarar görmesine neden olacaktır. Tüy dökücü kremler ayrıca cilt üzerinde kesinlikle uzun süre tutulmamalıdır. Kullanım kılavuzunda yer alan bekletme süresinin dışına kesinlikle çıkmayın. Yeterli oranda bekledikten sonra cildinizi bu kremden özel bir şekilde arındırıp temizleyin. Bu sayede tüy dökücü kremlerin olumsuz etkileri daha az ortaya çıkacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here