Stresi Azaltan Gevşeme Egzersizleri

Günümüz tempolu yaşamı birçoğumuzun yoğun şekilde stres yaşamasına neden olmaktadır. Yaşanılan bu stres hem fiziksel hem de zihinsel sağlığın kötü etkilenmesine neden olmaktadır. Bu yüzden insanların stresle baş edebilmek adına kendisini daha mutlu edecek şeylere yönelmesi gerekmektedir. Stresi azaltan gevşeme egzersizleri sayesinde daha mutlu olabilir ve stresi başınızdan uzaklaştırır bilirsiniz.

Bizler stresi sessiz bir katil olarak tanımlamaktayız. Stres yapınca hayatımızda yer alan her şey olumsuz etkileniyor. Başta iş yaşamında ciddi verim kayıpları yaşıyoruz. Yaşanılan zihinsel faaliyetlerin olumsuz yönde etkilenmesine neden olduğundan dolayı doğru karar alma konusunda da sıkıntılar çekiyoruz. Stres ayrıca çağımızın hastalıkları olarak kabul edilen hipertansiyon ve diyabet gibi problemlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Ayrıca çeşitli kalp rahatsızlıklarını tetiklediği biliniyor. Stresi azaltan gevşeme egzersizleri sayesinde stresle daha etkin bir şekilde başa çıkabilmek mümkündür. Birçoğunuz eminiz ki stresi azaltan gevşeme egzersizleri hakkında bilgi sahibi değildir. Bu yüzden sizlere stresinizi azaltabilmeniz için gevşeme egzersizlerinin nasıl yapıldığı ile alakalı bilgiler vereceğiz.

---Sponsorlu Bağlantılar---

Nefes egzersizi

Bu egzersiz gevşemek adına çok eski zamanlardan beri yapılmaktadır. Egzersize başlamadan önce rahat edebileceğiniz bir yer seçin. Ayrıca üzerinizde rahat etmenizi sağlayacak elbiselerin olmasına özen gösterin. Egzersiz esnasında kesinlikle dikkatinizin dağılmaması gerekiyor. Bu yüzden egzersizi yapacağınız yerde televizyon, radyo, telefon gibi cihazların olmamasına özen gösterin. Bu hazırlıkları yaptıysanız bir paspas alın ve üzerine oturup bacaklarınızı lotus pozisyonunda katlayın. Sırtınızı düz tutmaya çalışın. İlk etapta kamburunuz çıkabilir. Bu yüzden sırtınızı bir duvara yaslayarak destek alabilirsiniz. Destek almanızın herhangi bir sakıncası yoktur. Asıl önemli olan sırtınızın egzersiz esnasında düz bir şekilde kalmasıdır.

Hiç ses çıkarmadan oturarak gözlerinizi kapatın. Stresin vücudunuzdan uzaklaştığını kaslarınızın bu sayede ciddi anlamda rahatladığını düşünerek vücudunuzu salmaya başlayın. Bunu birkaç dakika yaptıktan sonra vücudunuzda ciddi bir rahatlamanın meydana geldiğini göreceksiniz. Bu egzersizde başarıya ulaşmak için nefesinize iyi bir şekilde odaklanmanız gerekmektedir. Derin bir şekilde nefes alırken ayrıca derin bir şekilde nefes verin. Hava içinize girdiği zaman stresi aldığını ve nefes verdiğinizde hava ile birlikte stresin vücudunuzdan uzaklaştığını düşünün. Bunu 20 dakikalar halinde minimum 3 defa tekrarlayacak olursanız vücudunuzda belirli oranda rahatlama meydana gelecektir. Uzmanlar nefes egzersizini her insanın günde en az 20 dakika boyunca yapmasını tavsiye ediyor. Bu sayede daha stressiz bir toplumun oluşturulması hedeflenmektedir.

Mutlu bir yer oluşturma egzersizi

Stresin uzaklaştırılması konusunda etkili olan yöntemlerden birisi de mutlu bir yer oluşturma egzersizidir. Sizi mutlu edecek türden bir yer oluşturarak bu egzersizi yapacaksınız. Evin bir odasını sadece mutlu bir yer oluşturma egzersizi için kullanabilirsiniz. Bu odanın içerisine elinizden geldiğince en çok sevdiğiniz şeyleri eklemeye çalışın. Bütünlüğü de göz önünde bulundurarak bunu yapın yani o da içerisinde yer alan her şeyin birbiriyle uyumlu olmasına dikkat edin. Aşırı derecede stresli olduğunuz dönemlerde hazırlamış olduğunuz bu mutlu yere gelerek stresi başınızdan uzaklaştırabilirsiniz. Deyim yerindeyse sizi rahat hissetmenizi sağlayacak yaşam alanları oluşturmanız mutlu bir yer oluşturma egzersizi olarak tanımlanmaktadır.

Yoga egzersizleri

İçerisinde mutlu bir yer oluşturma ve nefes egzersizleri gibi ciddi anlamda rahatlamanızı sağlayacak egzersizleri barındıran yoga, stresi uzaklaştırma konusunda çağımızda insanların en çok tercih etmiş olduğu egzersizlerden birisidir. Yoga egzersizleri yapılırken özel oturma pozisyonları ve nefes alma teknikleri kullanılır. Bu yüzden bireysel olarak yoga yapılması mümkün değildir ancak bir kişiden eğitim aldıktan sonra rahatlamanızı sağlayacak yoga egzersizlerini yapabilirsiniz. Bu tekniklerin bana ne gibi bir faydası olabilir nasıl olsa stresi başımdan bir türlü uzaklaştıramam diye düşünmeyin. Sizlere vermiş olduğumuz bu egzersizleri yaptıktan sonra ciddi anlamda rahatlayacaksınız ve daha stressiz bir yaşam sürmeye başlayacaksınız.

10 + 5 = ? (İşleminin Sonucu)  


Bilim
Kategoriler
Sağlık
Bağlantılar