Sağlıklı saçlara sahip olmanın en önemli yolu saçlar için gerekli olan vitaminlerin alınmasıdır. Saçlar kişinin dış görünüşünü ciddi anlamda etkilediğinden dolayı herkes sağlıklı saçlara sahip olmak ister. Sağlıklı saçlar için alınması gereken vitaminler bu yüzden sizlere paylaşılacak. Sağlıklı saçlara sahip olmak için ilk yapmanız gereken şey saçlarınızı temizlemektir. Bu yüzden saçlarınızı düzenli olarak yıkamanız gerekiyor. Uzmanlar saçın en önemli besin kaynağının oluşan yağ olduğunu belirtiyor. Bu yüzden saçlarınızı her gün yıkamaktan ziyada 2 günde bir yıkamanız daha yerinde bir karar olacaktır. Saçlarınızı her gün yıkayacak olursanız saçlarınızda yer alan yağ yok olacağından dolayı saçlarınız cansızlaşmaya ve sağlıksız görünmeye başlar. Buradan yola çıkacak olursanız her temiz saçın sağlıklı saç olmadığını, saçın ayrıca yağlanmaya gereksinim duyduğunu söyleyebiliriz.

Sağlıklı saçlar için alınması gereken vitaminler kesinlikle doğal olarak yani besinlerden alınmalıdır. Kapsül olarak alınan vitaminler pek etkisi bulunmamaktadır. Dengeli bir beslenme zinciri oluşturacak olursanız saçlarınız için gerekli olan vitaminleri doğal bir şekilde alabilirsiniz. Dengeli beslenmek tabi ki sadece saçlar için önemli olan bir şey değildir. Genel sağlığınızı korumak ve vücut direncinizi arttırmak adına da dengeli beslenmelisiniz. Besinlerde yer alan vitaminler incelendiğinde belli başlı vitaminlerin saç sağlığı açısından diğer vitaminlere oranla daha önemli oldukları tespit edildi. Sağlıklı saçlar için alınması gereken vitaminler nelerdir diyorsanız bu vitaminlerin neler olduğunu açıklamaları ile birlikte makalemizin devamından öğrenebilirsiniz.

---Sponsorlu Bağlantılar---

A vitamini: Bu vitamin özellikle erken dönemde saçların dökülmesini engellemektedir. Aşırı derecede güçsüz saçlarınız varsa ve dökülmeler başladıysa büyük ihtimalle bu durum A vitamini eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Havuç, brokoli, karahindiba, patates ve ıspanak gibi besinler yüksek oranda A vitamini bulunan besinlerdir. Bu besinleri normale oranla daha fazla tüketerek ihtiyacınız olan A vitaminini alabilirsiniz. A vitamini ayrıca stres kaynaklı olan saç dökülmelerini engelleme konusunda da önemlidir. Aşırı derecede stresli bir yaşamınız varsa A vitamini sayesinde stresinizin azalmasını ve doğal olarak saç dökülmelerinin son bulmasını sağlayabilirsiniz.

Folik asit: Saçların uzamasında rol alan folik asit sağlıklı saçlara sahip olmak için aşırı derecede önemlidir. Yeterli oranda folik asit alınmayacak olursa bu durum saçların erken yaşta beyazlamasına ve dökülmelerin meydana gelmesine neden olur. Folik asit hücre yenileme işlemlerinde de yer alır. Saç köklerinde yer alan hücrelerin yenilenmesini sağlayarak kişinin daha güçlü saçlara sahip olmasını sağlar. Folik asit eksikliği nedeniyle saçlarınızda sorunlar meydana geldiyse beslenme zincirinize portakal, mısır ve brokoli gibi yiyecekleri ekleyin. Ayrıca yeşil yapraklı sebzelerin içerisinde de ihtiyacınızı giderecek kadar folik asit yer almaktadır.

C vitamini: C vitamini antioksidan özelliği taşıdığından dolayı saç köklerinde biriken zararlı maddelerin vücuttan uzaklaştırılması için önemlidir. Saç köklerinin güçlenmesinde görev alan C vitamini ayrıca saç kırılmalarını engelleme konusunda da etkilidir. Yeşil biber, kivi, maydanoz ve turunçgiller içerisinde yüksek oranda C vitamini olan besinlerdir. Vitaminler depolanamadığından dolayı tüm vitaminleri günlük olarak almanız gerekmektedir. Saçlarınızın sağlıklı bir şekilde büyümesi sizler için önemliyse kesinlikle yeterli oranda C vitamini almaya özen gösterin.

E vitamini: Cilt için en önemli vitamin olan E vitamini, saç derisinin yenilenmesini sağladığı için saçları güçlendirmek adına aşırı derecede önemlidir. Saç dökülmeleri saç derisinde sorunların olmasından dolayı meydana gelmektedir. Yeterli oranda E vitamini alacak olursanız saç deriniz yenilenip güçlenir ve bu sayede dökülmeler sonlandır. E vitamini eksikliğinden dolayı saç problemleri yaşıyorsanız badem, fındık ve avokado gibi besinleri tüketin. E vitamini ayrıca saç hücrelerinin oluşmasında da etkin rol oynamaktadır. Yeterli oranda alındığı zaman saçlarınız özellikle kırılmalar karşı daha fazla mukavemetli hale gelecektir.

Biotin: Saç derisini güçlendirip saçların daha sağlıklı hale gelmesini sağlayan biotin ayrıca saçların sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olmaktadır. Karaciğer, yumurta sarısı, dut ve yeşil yapraklı sebzeler biotin ihtiyacınızı gidermek için yeterlidir. Bu besinleri beslenme zincirinize ekleyerek ihtiyacınız olan biotini temin edebilirsiniz. Biotin ayrıca saçların güçlenmesini sağlar. Yeterli oranda biotin alındığı zaman saçlarınız kırılmalara karşı daha güçlü hale gelmektedir.

B12 vitamini: Bu vitamin oksijen taşınmasında önemli olan kırmızı kan hücrelerinin üretilmesinde aktif görev alır. Saç kökleri beslenmek için oksijen oranı yüksek olan kana gereksinim duyar. Bu yüzden B12 vitamini vücut içerisindeki tüm mekanizmalar için önemli olduğu gibi sağlıklı saçlara sahip olmak için de aşırı derecede önemlidir. Peynir, karaciğer, dana eti ve uskumru gibi besinlerden ihtiyacınız olan B12 vitaminini temin edebilirsiniz.

Saç sağlığı eminiz ki hepiniz için aşırı derecede önemlidir. Sağlıklı saçlara sahip olmak adına daha farklı bilgilere de gereksinim duyuyorsanız sağlıklı saçlar için yapılması gerekenler makalesine de bakmanızı tavsiye ederiz. Bazen her şeyi düzgün bir şekilde yapıyor olmanıza rağmen saçlarınız dökülebilir. Bu tip durumlar genellikle genetik faktörlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Ayrıca bazı hastalıkların ön habercisi sağlıksız saçlar olabilmektedir. Bu tip durumlarda tıbbi destek almanızı tavsiye ediyoruz.

13 + 2 = ? (İşleminin Sonucu)  


---Sponsorlu Bağlantılar---
Taş kesilen insanlar
Bilim Pasajları
Ley hatları
Sağlık Bilgisi
Piramitlerin Sırları