Bergamot Nedir Faydaları Nelerdir?

Halk arasında bey armudu olarak bilinen bergamot sakinleştirici etkiye sahip olduğundan dolayı psikoloji alanında sıklıkla yararlanılan bir bitki türüdür. Hindistan’dan diğer dünya ülkelerine yayılmış olan bergamot faydaları ile göz dolduran bir bitki türüdür. Ülkemizde Hatay, Adana ve Mersin illerinde yetiştiriciliği yapılır. Damak kültürümüze uygun olmadığı için yaygın bir şekilde tüketilmemektedir. Sadece bazı kişilerin şifa kaynağı olarak bergamot tükettikleri bilinmektedir.

Dışarıdan bakıldığı zaman armudu andıran bergamot ortalama olarak 7 santimetre uzunluğunda olan bir meyvedir. Yağı alınan bergamotun sahip olduğu bu yağ sakinleştirici özelliği olan bir yağdır. Genellikle uzman doktorlar bu yağı stres kaynaklı uykusuzluk problemi yaşayan kişilere önermektedir. Sakinleştirici etkisi olduğu için uyku probleminin düzene girmesine yardımcı olur. Vücut içerisinde yer alan mikropları büyük oranda etkisiz hale getiren bergamot bu etkisinden dolayı ilaç sanayisinde sıklıkla kullanılır. Ayrıca böbreklerin aktif bir şekilde çalışmasına yardımcı olduğu da biliniyor.

Bergamotun çok sayıda faydası bulunsa da kesinlikle bilinçli bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir. Fazla kullanılması çeşitli sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olduğu için sınırlı oranda kullanılmalıdır. Kadınlarda adet gecikmelerine ve ciddi anlamda rahim kasılmalarının yaşanmasına neden olmaktadır. Hamilelik ve emzirme döneminde bebeğin sağlığının olumsuz etkilenmesine neden olabileceğinden dolayı ilgili dönemlerde bergamot tüketilmemelidir.

Adana’da genellikle reçeli yapılarak tüketilen bergamot hoş bir kokuya sahip olduğu için gıda sektöründe aromatik koku elde etmek adına da kullanılmaktadır. Özellikle çay sektöründe kullanıldığı biliniyor. Ülkemizde bergamota olan ilgi fazla olmadığından dolayı genellik yetiştiriciliği yapılan ürünler yurt dışına satılır. Eğer bergamot arıyorsanız büyük ihtimalle bu meyveyi ancak süper market reyonlarında bulabilirsiniz.

Bergamot sıklıkla karşılaşılan sağlık sorunları arasında bulunan mide bulantısı, baş ağrısı gibi durumların da ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır. Çeşitli sinüs sorunlarının tedavisinde de kullanılan bergamotun öksürüğü yok edici etkisi de bulunuyor. Vücuttaki ödemlerin atılmasına yardımcı olan bu meyve genellikle çayı yapılarak tüketilmektedir. İdrar söktürücü özelliği en çok faydalanılan özelliklerinden birisidir. Bakteri öldürücü etkisi olduğundan dolayı bergamot uzun yıllar boyunca Anadolu’da birçok şeyi bozulmadan saklayabilmek adına kullanılmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here