Deodorant kullanmanın zararları

130

Deodorant bir kozmetik ürün olup genel olarak ter kokusunu engellemek adına kullanılmaktadır. Özellikle yaz mevsimi geldiği zaman insanların terleme oranında artış olur. Bu durum da ter kaynaklı kötü kokuların oluşup çevremizde bulunan kişilerin rahatsız olmasına neden olmaktadır. Biz bu ürünleri hiçbir şeyi düşünmeden kullanıyoruz ancak yapılan araştırmalar sonucunda deodorant kullanmanın zararları tespit edildi.

Deodorant kullanmanın zararları gerçekten de hafife alınmayacak kadar fazla. Uzmanlar özellikle insan bedeninin terleme yoluyla nefes aldığını belirtmektedir. Deodorant ve roll on gibi ürünler terlemeyi engellediğinden dolayı bedenimizin nefes almasını da engellemektedir. Bu yüzden birçok kişinin meme kanserine yakalandığı yani deodorantın meme kanserini tetiklediği söyleniyor. Deodorantların içerisinde yer alan zararlı maddeler deodorant vücuda sürüldükten sonra deri üzerindeki gözeneklerden vücut içerisine girmekte ve çeşitli kanser türlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu yüzden deodorant kullanmanın zararları üzerinde durulurken uzmanlar en çok meme kanserini tetiklediğini belirtmektedir.

Özellikle koltuk altında yer alan kıllar kesildikten sonra bu tarz ürünler kullanılacak olursa ürün içerisindeki zararlı maddeler vücuda daha kolay bir şekilde geçiş yapar. Bu yüzden koltuk altı kıllarınızı kestikten sonra direkt olarak deodorant kullanmayın. Uzmanlar en az 3 gün boyunca sadece sabun ile koltuk altı bölgesinin temizlenmesi gerektiğini belirtmektedir. Kıllar kesildiği zaman kıl kökleri açılır ve zararlı madde emiliminde artış olur. Bu da deodorant kullanmanın zararlarının daha kısa süre içerisinde ortaya çıkmasına neden olur.

Deodorant cilt üzerine uygulandıktan sonra bu bir film tabakası oluşturur. Bu film tabakasının uzun süre deri üzerinde kalması gözeneklerin tıkanmasına ve çeşitli sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden deodorant kullanımından sonra kesinlikle gözenek tıkanmasını önlemek için koltuk altı bölgesi sabunla güzel bir şekilde yıkanmalıdır. Eğer elinizden geliyorsa hiç deodorant kullanmayın. Bunun yerine deodorant etkisi gösteren ve kötü ter kokularının ortadan kalkmasına yardımcı olan ürünleri kullanabilirsiniz.

Deodorant çevreye zararları

Deodorantlar kimyasal ürünler sınıfında yer alır ve içerisinde çok sayıda zararlı madde bulunmaktadır. Bu maddeler insan sağlığına zarar verdiği gibi çevreye de zarar vermektedir. Özellikle deodorantların içerisinde yer alan klor adı verilen madde ozon tabakasında birikerek ozon tabakasının delinmesine neden olmaktadır. Ozon tabakası güneşin zararlı ışınlarına karşı bizleri korumaktadır. Bu tabakada meydana gelen delinmeler dünyaya daha fazla zararlı ışının gelmesine neden oluyor. Bu yüzden deodorant gibi ürünlerin kullanımının çevreye ciddi anlamda zararı vardır. Deodorantları incelediğimizde birçok ürünün içerisinde CFC adı verilen bir gazın yer aldığını görüyoruz. Bu gaz maalesef parçalanmamaktadır. Parçalanmadan ozon tabakasına çıkan bu gazlar aynı klorun göstermiş olduğu etkiyi göstererek ozon tabakasının delinmesine neden oluyor.

Deodorant yerine ne kullanılabilir?

Deodorantların hem insan sağlığına hem de çevreye zararları olduğu için bu ürünlere alternatif olabilecek doğal şeylerin kullanılması gerekmektedir. Bu bağlamda sizlere deodorant yerine ne kullanılabilir hakkında bilgi vereceğiz.

Çok eski zamanlardan beri ter kokusunu engellemek ve terlemeyi azaltmak için karbonat kullanılmaktadır. Aşırı terlemeye maruz kaldığınız dönemlerde koltuk altlarınıza karbonat sürecek olursanız bu terlemenin büyük oranda azalmasını sağlayacağı gibi kötü kokuların da ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır. Bu ürün dışında daha farklı ürünler de deodorant yerine kullanılabilir. Mesela misket limon ter kokusunu engelleme konusunda etkilidir. Bu özelliğinden dolayı misket limonu deodorantların yerine kullanabilirsiniz.

Deodorantın içindeki zararlı maddeler

Kimyasallardan üretilen deodorantların içerisinde çeşitli zararlı maddeler bulunmaktadır. Bu maddeler arasında alüminyum, parafen, ftalat, triklosan, parfüm gibi zararlı maddeler bulunmaktadır. Özellikle alüminyum sizlerin de bildiğiniz gibi kanseri tetikleyici etkisi olan bir maddedir. Deodorant kullanımı kaynaklı olarak ortaya çıkan meme kanseri vakalarına deodorantların içerisinde bulunan alüminyum neden oluyor. Bu yüzden içerisinde alüminyum yer alan deodorantlardan kesinlikle uzak durulmalıdır.

Aynı şekilde deodorantın içerisindeki zararlı diğer maddeler de kanser hastalığını tetiklemektedir. Bu yüzden eğer deodorant kullanmak istiyorsanız doğal bitkilerden yapılmış olan ürünleri tercih edebilirsiniz. Uzmanlar özellikle hamile olan bayanların bu tarz kimyasal ürünleri kullanmaması gerektiğini, bebeklerin ilgili kimyasallardan olumsuz etkilenerek gelişimlerinde problem olacağını belirtiyor. Dünyaya sağlıklı bir birey getirmek için deodorant gibi insan sağlığına olumsuz etkileri bulunan kimyasal içerikli kozmetik ürünlerden uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here