Trüf Mantarı Nedir Nerede Yetişir?

Trüf mantarı dünyanın en lezzetli mantar türlerinden birisi olup çok nadir bulunduğundan dolayı fiyatı aşırı derecede yüksektir. Birçok mantar üreticisi trüf mantarları sayesinde ciddi ekonomik gelirler elde ettiğinden dolayı dünya genelinde trüf mantarına “siyah elmas” denildiği de bilinmektedir. Bulunması zor olduğu için değeri de aynı oranda yüksek olan trüf mantarı genel olarak yerin altında bulunmaktadır. Yerin altında yetiştiğinden dolayı bulunup toplanması bir hayli zordur ancak köpek gibi hayvanların duyuları aşırı derecede geliştiğinden dolayı trüf mantarını bulup severek tükettikleri bilinmektedir. Trüf mantarının dünya genelinde çok sayıda çeşidi bulunmaktadır ancak sadece bazı tür trüf mantarlarının değerli olduğunun bilinmesi gerekmektedir çünkü bazı trüf mantarları tüketilmeye uygun olmayacak kadar kötü bir tada sahiptir.

Dünya genelinde çok sayıda trüf mantarı türü olduğundan dolayı mantar türlerini ayırt edebilmek adına mantarların tatları ve kokuları referans alınarak çeşitli sınıflandırmalar yapılmıştır. Ayrıca bu mantar türünün üretiminin yapıldığı bölgeye göre de isimlendirildiği bilinmektedir. Aynı türde olmasına rağmen farklı bölgelerde yetiştirilen trüf mantarlarının lezzet açısından farklılık göstermesi bölgesel şekilde isimlendirmelerin yapılmasına neden olmaktadır.

Trüf mantarlarına dışarıdan bakıldığında siyaha yakın olan kabuk kısmı görülür. Bu mantarın içinin de siyah olduğu düşünülse de aksine mantarın iç kısmının beyaz yapıda olduğu bilinmektedir. En çok Fransa’da yetiştiriciliği yapılan trüf mantarına olan ilgi her geçen gün arttığından dolayı ülkemizin de bazı kısımlarında trüf mantarı yetiştiriciliğinin yapılmasına başlanmıştır. Bir mantarın boyutu elma büyüklüğüne ulaşabildiği gibi fındık büyüklüğünde olan trüf mantarı türleri de bulunur. Avrupa’da bu mantar türünün kilosunun 1.000 Euro gibi değerlere satılması trüf mantarı yetiştiriciliğine olan ilgiyi arttırmış durumda.

Dünyanın neredeyse her yerinde yetişme alanı bulsa da en değerli türleri İtalya’da bulunmaktadır. İtalya’da yetişen bu trüf mantarı türünün ismi “Tuber Magnatum”dur. Trüf mantarının en lezzetli oldu dönem ilk hasadının yapıldığı dönemdir. İlerleyen zamanlarda tadının büyük oranda kaybolduğu biliniyor. Bu yüzden eğer bir gün trüf mantarı yiyecekseniz bu mantarı ilk hasadı yapıldığı zaman tüketmelisiniz. Ömrünüz boyunca unutamadığınız tatlar arasında bu mantar türünü eklemeye hazırlıklı olun.

Trüf mantarının tadını kaybetmemesi için toplandıktan sonra üzerinde yer alan pislikler narin bir şekilde hareket ederek temizlenmeli. Ayrıca hasat sonrasında tadını kaybetmemesi adına uzun süre saklanacak olan trüf mantarlarının buzdolabı ortamında saklanması gerekiyor. Buzdolabındaki ömrü yaklaşık olarak 2 hafta olduğundan dolayı bu mantarı daha uzun bir süre sonunda kullanmak istiyorsanız mantarı cam kavanozlarda saklayın. Bu sayede trüf mantarını daha uzun süre bozulmadan muhafaza edebilirsiniz. Bazı kişiler aşırı derecede uzun korunabiliyor olmasından dolayı trüf mantarlarını kurutup saklasalar da kurutulan mantarlarda ciddi derecede tat kaybının olduğu bilinmektedir.

Neredeyse tüm mantar türleri pişirildikleri zaman tatlarını büyük oranda kaybeder. Özellikle trüf mantarı gibi mantar türleri pahallı olduğundan dolayı alıcılar mantarları en lezzetli biçimde tüketmek ister. Bu yüzden trüf mantarının pişirilmeden tüketilmesi yaygındır. Özellikle salatasının yapılıp tüketilmesi ciddi oranda yaygındır. Et ile birlikte tüketildiği zaman eşsiz bir lezzet oluştuğu için etin yanına trüf mantarını doğrayarak tüketebilirsiniz.

Trüf mantarı toprağın yaklaşık olarak 30 santimetre alt kısmında yetiştiğinden dolayı insanların bu mantar türünün nerede olduğunu tespit etmesi aşırı derecede zordur. Bazı köpek ve domuz türleri bu mantarı kolay bir şekilde bulduğu için sadece trüf mantarı bulmak adına yetiştirilmiş olan domuz ve köpek türleri bulunmaktadır. Doğada yer alan trüf mantarlarını bulup satan kişileri inceleyecek olursanız bu kişilerin yetiştirmiş oldukları bu hayvanlar sayesinde ilgili mantar türünü bulduklarını görebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here