Kuru Üzümün Faydaları Nelerdir?

0
kuru üzüm

Ülkemizde üzüm yetiştiriciliği yüksek oranda yapıldığından dolayı tüketim fazlası olan üzümler kurutularak kuru üzüm elde edilmektedir. Kuru üzümün faydaları bilimsel olarak kanıtlandığı için uzmanlar da kuru üzümün faydalarından nasiplenmek adına kuru üzüm tüketilmesini tavsiye etmektedir. Kuru üzüm genel olarak üzümler toplandıktan sonra güneş altında 2 ila 3 hafta kadar bekletilerek elde edilmektedir. Faydaları ile ön plana çıksa da kuru üzüm özellikle aşırı lezzetli bir tada sahip olmasından dolayı sevilen bir yiyecek türüdür. Üzüm çok eski zamanlardan bu yana kurutularak tüketilen bir meyvedir. Kuru üzüm üretiminin antik roma dönemine kadar ulaştığı bilinenler arasında yer alıyor. Tabii ki buradaki amaç üzümün ziyan olmasını engellemek değildir. Önemli olan şey kuru üzümün faydalarından nasiplenebilmektir.

Kuru üzümün üretim alanlarını incelediğimizde Türkiye, İran, California, Şili, Avustralya gibi yerler karşımıza çıkmaktadır. Buralarda kuru üzüm imalatının yüksek olmasının en büyük nedeni ilgili coğrafyalarda üzüm yetiştiriciliğinin yüksek oranda yapılıyor olmasıdır. Tabi ki bizi bu kısım pek ilgilendirmemektedir. Sizlere bu makalemizde elimizden geldiğince kuru üzümün sağlığa faydaları hakkında bilgiler vereceğiz.

Kuru üzümün faydaları

Kilo alma: kuru üzüm kalori değeri yüksek olduğundan dolayı tüketilmesi durumunda kişinin sağlıklı bir şekilde kilo almasını sağlar. İçerisinde yer alan mineraller, vitaminler ve proteinler sayesinde sağlıklı yaşam sürebilmek adına önemlidir. Kalori değeri ne kadar yüksek olsa da kolesterol değerleri düşük olduğundan dolayı kilo almak isteyen kişiler günde bir avuç kuru üzüm tüketerek daha hızlı bir şekilde kilo alabilirler. Nasıl ki günümüzde obezite yani aşırı şişmanlık bir problemse aşırı zayıf olmak da büyük problemler arasında yer almaktadır.

Kanser: kuru üzüm yapısal olarak incelendiğinde bu besin türünün yüksek oranda antioksidan özelliğinin olduğu görülmektedir. Antioksidanlar kanser hastalığına neden olan serbest radikaller ile mücadele ederek kanser hastalığının ortaya çıkmasını engellemektedirler. Özellikle ailenizin içerisinde daha önceden çeşitli kanser vakaları ile mücadele etmiş olan kişiler varsa kesinlikle beslenme zincirimize kuru üzümü ekleyin çünkü kuru üzüm antioksidan özelliği sayesinde vücudunuzu kansere karşı koruma altına alacaktır.

Kemiklerin güçlenmesi: kuru üzüm kalsiyum açısından zengin bir besin türüdür. Sizlerin de bildiğiniz gibi kalsiyum kemiklerin güçlenmesinde aşırı derecede önemli olan bir maddedir. Eğer kemiklerinizin güçsüz olmasından dolayı çeşitli sıkıntılarınız mevcutsa kemikleriniz için gerekli olan kalsiyumu kuru üzüm tüketerek temin edebilirsiniz kuru üzüm kemiklerinizin güçlenmesine sağladığı gibi dişlerinizin de güçlenmesine yardımcı olacaktır.

Kabızlık: kuru üzüm içerisinde yer alan maddeler sayesinde özellikle kronik kabızlık probleminin ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Aç karnına tüketilmesi durumunda sindirim sisteminin aktif hale gelmesini ve hızlanmasını sağlamaktadır. Ayrıca dışkının yumuşamasına yardımcı olduğu için kabızlık problemini ortadan kaldırmak için aşırı derecede etkili olduğu düşünülüyor. Kronik bir kabızlık probleminiz varsa kuru üzüm ve türevi besinleri beslenme zincirine ekleyerek kronik kabızlık probleminizi ortadan kaldırabilirsiniz.

Asidoz: asidoz solunum ve kan yollarında aşırı derecede asit birikmesi anlamına gelmektedir. Asidoz ayrıca midede asit oranının artmasına neden olur. Mide asidinde ki artış reflü ve gastrit gibi çeşitli hastalıkların oluşmasına neden olmaktadır. Kuru üzüm içerisinde yer alan maddeler sayesinde vücut içerisinde yer alan bu asidin dengelenmesine yardımcı olur ve çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasını bu özelliği sayesinde engeller.

Ağız bakımı: kuru üzüm diş eti iltihabı gibi durumların ortadan kalkmasını sağlar. Ayrıca diş çürüklerini önleme konusunda etkili olduğu da bilinmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi kalsiyum oranı yüksek olduğundan dolayı dişlerin güçlenmesini sağlar ve bu sayede dişlerin kısa süre içerisinde kırılmasını engeller. Uzmanlar ağız bakımı konusunda kuru üzüm tüketilmesini tavsiye etmektedir.

kuru üzüm

Libido: günümüzde erkeklerin en büyük sıkıntıları arasında libido eksikliği yer almaktadır. Kuru üzüm içerisinde yer alan aminoasitler libido oranının artmasına yardımcı olur ve bu sayede erkeklerde sıklıkla gözlemlenen ereksiyon probleminin ortadan kalkmasını sağlar. Ereksiyon problemi için çeşitli ilaçları kullanmak yerine doğada yer alan bitkilerden şifa bulmak istiyorsanız kesinlikle libido arttırıcı yönde etkisi olan kuru üzümü tüketmelisiniz. Kalori değeri yüksek olduğu için ayrıca cinsel performansınızın da yükselmesine yardımcı olacaktır.

Anemi: annemi adı verilen rahatsızlık özellikle vücutta meydana gelen demir eksikliğinden dolayı ortaya çıkar. Kuru üzüm içerisinde yüksek oranda demir yer aldığından dolayı anemi ile mücadele etmek için kuru üzüm tüketimi tavsiye edilmektedir. Kuru üzüm kırmızı kan hücrelerinin çoğalmasını yardımcı olmaktadır. Eğer kırmızı kan hücrelerinin az olmasından dolayı sıkıntılarınız varsa kuru üzüm sayesinde kan içerisinde yer alan kırmızı kan hücrelerinin üretiminin artmasına yardımcı olabilirsiniz. Üzümü severek tüketiyorsanız üzüm çekirdeği yağının faydaları makalesine de bakmanızı tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here