Aşırı Adet Kanaması Neden Olur Tedavisi

Adet kanaması doğurganlık özelliği olan her bayanın periyodik olarak görmüş olduğu bir kanama türüdür. Adet kanaması normale oranda artacak olursa bu duruma aşırı adet kanaması denilmektedir. Kanama oranındaki artık bayanların ister istemez panik yapmasına neden olur. Bu yüzden bayanlar bu tarz durumlarla karşılaştıkları zaman aşırı adet kanaması neden olur sorusunu sormaktadır. Kanama oranındaki değişim doğurganlık özelliğini olumsuz etkilemektedir. Aşırı adet kanaması olan bayanların büyük bölümü hamile kalmakta zorlanmaktadır. Bu yüzden sizlere aşırı adet kanaması tedavisi hakkında da bilgiler vereceğiz. Aşırı adet kanaması nasıl durdurulur diyorsanız bu mevcut sorundan kurtulmak için uzmanların söylemlerine kulak vermeniz mantıklı olacak.

Adet kanamasını rahim kaslarının kasılması ve progesteron hormonunun salgılanma oranı aşırı derecede etkiler. Bu yüzden aşırı adet kanaması olan kişilerde çoğunlukla progesteron hormonunun değerlerine ve rahim kaslarının kasılma durumuna bakılmaktadır. Kanamanın normal düzeyde olması için rahim kası faaliyetlerinin normal olması ve salgılanan hormon değerlerinin dengede olması gerekir. Bu iki durumdan birisinde sorun varsa problem giderilinceye kadar aşırı adet kanaması devam eder. İlgili sorunlar ortadan kaldırıldıktan sonra kanamayı tetikleyen başka problemler yoksa adet kanaması normale dönecektir. Hormonsal problemler vücuda hormon takviyesi yapılması ya da ters etki oluşturacak hormonların verilmesi ile ortadan kaldırılır. Aşırı adet kanaması tedavisi hormonsal problemlerde bu şekilde gerçekleştirilir.

Doğum kontrol yöntemlerinden birisi olan spiral kullanımı da adet kanamalarının artmasına neden olur. Spiral kullanımının bu tarz bir duruma neden olmasının en büyük nedeni rahim kaslarının kasılmalarında işlevsel bozukluklara neden olmasıdır. Ayrıca yaygın olan diğer bazı korunma yöntemleri de aşırı adet kanmasına neden olur. Korunma iğneleri ya da kola takılan çeşitli korunma aparatları da aşırı adet kanamalarına neden olmaktadır. Tabi ki bu tarz korunma yöntemleri her bayanda aynı etkiyi göstermemektedir ancak son zamanlarda bu tarz bir korunma yöntemi ile korunmaya başladıysanız aşırı adet kanamalarının nedeni seçmiş olduğunuz korunma yöntemi olabilir. Bu tip durumlarda korunma yönteminizi değiştirerek ilgili sorunun ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz.

Yumurtlama bozuklukları da kanamaların erken başlamasına ve normale oranla uzun sürmesine neden olmaktadır. Aşırı adet kanaması yaşıyorsanız büyük ihtimalle kanamalarınız yumurtlama meydana gelmeden önce başlamaktadır. Bu durum özellikle hamile kalmak isteyen bayanlar için risk oluşturur. Bu sorun ortadan kaldırılmayacak olursa gebe kalma ihtimaliniz de ciddi oranda düşecektir. Bayanlar arasında gözlemlenen aşırı adet kanamaları üzerinde bir sıralama yapılacak olursa bu duruma en çok yumurtlama bozukluklarının neden olduğunu söyleyebiliriz.

Rahim içerisinde iltihaplanmaların meydana gelmesi adet döneminde kanamaların artmasına neden olur. Rahim içi iltihaplar kurutulmadığı müddetçe bu tarz aşırı adet kanamaları devam eden. Rahim içerisinde yer alan iltihapların tedavisi antibiyotik ilaçlar ile gerçekleştirilir. Doktorunuz tarafından reçete edilen antibiyotik ilaçları periyodik olarak kullanarak iltihapları kurutabilir ve aşırı adet kanamalarını sonlandırabilirsiniz. Gebelik dönemindeyseniz ve düşük yapma olasılığınız varsa meydana gelen aşırı kanamalar düşük yapmış olmanızdan kaynaklanabilir. Bu durum aşırı derecede önemli olduğundan dolayı hamile olduğundan şüphelenen ve aşırı adet kanamaları olan bayanlar kesinlikle düşük yapıp yapmadıklarını anlamak için uzman bir doktora görünmelidir. Aşırı adet kanamasına ek olarak adet düzensizliği de yaşıyorsanız adet düzensizliği neden olur makalesine de bakmanız faydalı olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here