Masa Tenisi Nedir Nasıl Oynanır?

Masa tenisi kendi bünyesinde çeşitli kuralları olan bir salon sporudur. Özellikle İngiltere’de gelişme göstermiş olan bu spor dalının 19. Yüzyılın sonlarında aktif bir şekilde dünya genelinde oynanmaya başlandığı bilinmektedir. Masa tenisi tarihçesi incelendiğinde bu spor dalının özellikle İngiltere ve Amerika birleşik devletlerinde yaygın bir şekilde oynandığı görülmektedir. İlgili devletlerde masa tenisi özel olarak üretilmiş bir top ve gergin bir raket kullanılarak oynanmıştır. Masa tenisi ilk oynadığı yıllarda raketlerle topa vurulduktan sonra ping pong sesleri çıktığından dolayı bu spor dalına kimi kişiler günümüzde de pinpon demektedir. Masa tenisi ilk oynanmaya başlandığı yıllarda büyük ilgi görse de zaman içerisinde bu ilgi azalmıştır ancak ilerleyen yıllarda tekrardan ilgi görmeye başlayarak günümüzün en popüler spor dallarından birisi haline gelmiştir.

Yapılan araştırmalar sonucunda günümüzde masa tenisi sporu ile ilgilenen yaklaşık olarak bir milyondan fazla sporcunun yer aldığı tespit edilmiştir. Masa tenisini uluslararası alanda etkin kılabilmek adına uluslararası masa tenisi federasyonu bulunmaktadır. Uluslararası masa tenisi federasyonu çok sayıda ülkede çeşitli müsabakalar düzenleyerek masa tenisini dünya genelinde yer alan insanlara sevdirmeye çalışmaktadır. Bu spor dalında en yetenekli kişilerin Çinliler olduğu da bilinmektedir.

Masa tenisi adından da anlaşılacağı üzere özel olarak üretilmiş olan bir masa üzerinde oynanmaktadır. Bu masanın yerden yüksekliği 76 santimetre olup uzunluğu 274 santimetre ve genişliği 152 santimetredir. Dünya genelinde masa tenisinin birlik oluşturması adına bu ölçüler sabit tutulmaktadır. Masa tenisinin aktif bir şekilde oynanabilmesi için masa tenisinin yer aldığı bölgenin geniş olması gerekmektedir. Dar alanlarda bu spor dalının başarılı bir şekilde oynanması maalesef mümkün değildir. Bu yüzden masa tenisinin konumlandırıldığı yerin etrafının boş olması aşırı derecede önem arz etmektedir.

Masa tenisini gözlemleyecek olursanız bu sporun icra edildiği masanın tam ortasında bir ağın yani filenin yer aldığını görebilirsiniz. Bu ağın yaklaşık olarak yüksekliği 15 santimetredir. Sporu icra etmek için kullanılan topun çapı yaklaşık olarak 38 milimetredir. Ayrıca ilgili topun ağırlığının 2,5 gram oldu da bilinenler arasında yer alıyor. Topa vurmak için kullanılan raketlerin üzerlerinde çıkıntılı bir yapı bulunmaktadır. Bu çıkıntılı yapı tahta raketlerin üzerine kaplanan plastikler sayesinde elde edilmektedir. Bu çıkıntılı yapıların topa daha iyi bir şekilde vurmayı sağladığı da bilinmektedir.

Masa tenisi kendisine has kuralları olan bir spor dalıdır. Masa tenisindeki kuralların normal tenise benzediğini söyleyebiliriz. Bu spor dalında vurulan topun saha dışına çıkmadan ağın 2 arasında yer alması için uğraşılmaktadır. Oyunu 3 ya da 5 set olarak oynanması gerekmektedir. Oyunun 13 set mi yoksa 5 set mi olacağına oyuncular karar verebilir. Masa tenisi oyununa servis kullanımı ile başlanır. Oyuncunun sahasına düşen top bir kez zıpladıktan sonra oyuncu raket aracılığıyla topa vurarak topu rakip oyuncunun alanına düşürmeye uğraşır. Rakip oyuncun topu karşılayamaması durumunda mevcut oyuncu bir puan kazanır. Genel olarak masa tenisi nasıl oynanır konusunda sizlere vereceğimiz bilgiler bu şekildedir. Tabii ki daha çok sayıda masa tenisi kuralı bulunmaktadır. Eğer bu spor dalına ilgi duyuyorsanız bu sporu icra etmeye başladığınızda ilgili spor içerisinde yer alan kuralları daha ayrıntılı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here