Köpek kokusu nasıl gider?

Birçoğumuz ev ortamında en sağdık dostlarımız olan köpekleri bakıyor olsa da köpeklerden gelen kokular çoğu zaman rahatsız olmamıza neden oluyor. Özellikle evimize gelen misafirlerimiz sıklıkla evimizin köpek koktuğunu söyleyince ister istemez mahcup kalıyoruz. Beslemiş olduğunuz köpeği sıklıkla yıkıyor olmanıza rağmen köpeğinizdeki koku gitmiyorsa köpek kokusu nasıl gider konusunda vereceğimiz bilgilere sizlere yardımcı olacaktır. Kötü köpek kokusunu gidermek için öncelikle köpek kokusunun sebebi bilinmelidir. Kokuya neden olan faktörler bilinirse bu kötü koku ile daha rahat bir şekilde mücadele edilebilir.

Köpekler ne kadar kötü kokarsa koksun sağdık dostlarımızdan vazgeçemediğimiz için burnumuza kötü bir köpek kokusu geldiğince ilk olarak köpeğimizi yıkıyoruz. Normalde bir şey yıkandığı zaman kötü kokusu gider ancak bu durum köpeklerde karşımıza tam tersi bir durum olarak çıkmaktadır. Köpeğimizi yıkadıktan sonra daha da kötü kokuların yayılmaya başladığına çoğu zaman tanık oluruz. Bu durum kötü kokuya neden olan kısımları iyi bilmiyor olmamızdan kaynaklanır. Sağlıklı bir köpek bakımı için kesinlikle kötü kokuya neden olan kısımların iyi bilinmesi ve bu kısımların iyi bir şekilde temizlenmesi gerekmektedir. Bu sağlanacak olursa köpeklerin kokusu da yok olacaktır.

Köpek Kokusu Nasıl Giderilir

Uzmanlar özellikle köpek kulaklarının kötü kokuya neden olduğunu belirtiyor. Aşırı iri ve sarkık kulaklara sahip olan köpeklerde kulağın iç kısmı hava almadığından dolayı mantar oluşumu ve kulak akıntısı kötü kokulara neden olabilmektedir. Bu yüzden köpeklerin kulakları iyi bir şekilde temizlenmelidir. Ayrıca mantar oluşumu söz konusuysa mantar tedavisi gerçekleştirilmelidir. Bu sayede kötü koku oluşumunun önüne geçilebileceği gibi köpeğin daha sağlıklı bir duyma yetisine sahip olması sağlanabilir.

Biz insanlarda olduğu gibi köpeklerde de kötü ağız kokusu baş belasıdır. Köpeği kokan kişilerin mücadele etmek zorunda kaldığı bu koku özellikle ağız kokusundan kaynaklanır. Dişlerde oluşan tartar kötü kokuların oluşmasında etkilidir. Bu yüzden köpeklerin dişlerinin sıklıkla temizlenmesi kötü koku oluşumunu önlemek adına önemlidir. Köpeğin derisi aşırı derecede hassastır ve bu yüzden zaman zaman deri üzerinde yaralar oluşmaktadır. Oluşan bu yaralar enfeksiyon kapıp kötü kokulara neden olur. Ayrıca enfeksiyon kapan yaralar bir süre sonra büyüyerek köpeğin genel sağlığını olumsuz etkiler. Bu yüzden belirli zaman aralıklarla köpeğin derisinin iyi bir şekilde gözlemlenmesi, yara varsa en kısa zaman içerisinde tedavi ettirilmesi gerekmektedir. Veteriner tarafından verilen ilaçlar kullanıldıktan sonra bu yaralar kısa süre içerisinde kapanacaktır.

Köpeğiniz varsa kesinlikle köpeğinizi sürekli olarak yıkamayın. Köpeği sürekli yıkamak cildinin yıpranmasına ve yaraların oluşmasına neden olabilir. Hangi aralıklarla köpeğimi yıkamalıyım derseniz size önerimiz 20 günde bir olacaktır. Bu minimum süredir. Bizler sahiplendiğimiz köpekleri ayda bir yıkıyoruz be kötü kokuların olmadığını söyleyebiliriz.

Köpeklere verilen mamalar da kötü koku oluşumuna neden olabilir. Bu yüzden tercihinizi kaliteli mamalardan yana kullanın. Ayrıca köpeğinizi yıkarken kullanmış olduğunuz şampuanlara da dikkat edin. Biraz pahallı olsalar da veterinerler tarafından tavsiye edilen şampuanları kullanın. Her şeyi yapmış olmanıza rağmen halen kötü kokuların olduğunu düşünüyorsanız köpekler için özel üretilmiş olan parfümleri de kullanabilirsiniz. Bu parfümlerin satışı ciddi anlamda yaygınlaştı. Birçok yerden bu parfümleri alarak rahat bir şekilde kullanmanız mümkündür. Ayrıca köpeğiniz sudan korkuyorsa köpeğinizi yıkamak için kuru şampuanları da kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here