Okaliptüs Ağacı Nedir Faydaları Nelerdir?

Okaliptüs yararları ile bilinen mersingiller familyasında yer alan bir bitki türüdür. Son zamanlarda okaliptüs ağacı yağı birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaya başlandığı için okaliptüs faydaları nelerdir konusu özellikle alternatif tıp dünyasındaki gelişmeleri yakından takip edenleri ilgilendiriyor. Okaliptüs ağacının kış mevsiminde de yaprakları dökülmediğinden dolayı yılın her vakti bu ağaçtan faydalanılmaktadır. Yoğun miktarda su emici özelliği olduğundan dolayı bataklık bölgeleri kurutmak için bataklık bölgelere okaliptüs ağacı dikimi sıklıkla yapılmaktadır. Okaliptüs faydaları nelerdir denildiğinde bu bitkinin faydaları bilimsel olarak kanıtlandığından dolayı ilgili bitki hakkında çok şey söylemek mümkündür.

Okaliptüs ağacının anavatanı Avustralya’dır. Anavatanı burası olsa da dünyanın çeşitli yerlerinde yetiştiriciliği yapılır. Brezilya, İspanya ve Portekiz okaliptüs ağacının yoğun bir şekilde yer aldığı yerledir. Ülkemizde de görülen okaliptüs ağacı iklim şartlarından dolayı sadece belirli bölgelerde yetişmektedir. Bu ağacı nerede bulabilirim diyorsanız Muğla ilinin kıyı kesimlerine gitmeniz gerektiğini söyleyebiliriz. Ege bölgesinde de bu ağaca rastlanıyor olsa da Muğla ili en çok gözlemlendiği yerdir.

Okaliptüs ağacı dünyanın en uzun ağaçları arasında yer alır. Aşırı derecede suyu sevdiğini söylediğimiz bu ağaç gövdesine yaklaşık olarak 1000 litre suyu çekebilmektedir. Tabi ki bu miktar yetişkin duruma gelmiş olan ağaçlar için geçerlidir. Çok sayıda hastalığa derman olan okaliptüs, yağı alınarak tüketiliyor. Bu yüzden özellikle aktarcılarda okaliptüs yağına rastlamanız doğaldır.

Okaliptüs faydaları

Okaliptüs ağacı yağı uçucu özelliği olan bir yağdır. Bu ağaç üzerinde yapılan incelemeler sonucunda okaliptüs ağacının sıtma hastalığını engellediği tespit edilmiştir. Sıtma hastalığı bataklıklardan yayılmaktadır. Bu ağaç gövdesine yoğun su çekerek bataklıkları kurutmakta ve doğal olarak sıtma hastalığını engellemektedir. Okaliptüs ağacının faydaları en çok tarımsal faaliyetler üzerindedir. Bataklıkların kurumasını sağlayıp verimli toprakların oluşmasına yardımcı olduğundan dolayı dünya genelinde bataklıkları kurutmak için en çok okaliptüs ağacından yararlanılmaktadır.

Balgamın kolay bir şekilde atılmasını sağlayan bu ağaç ayrıca kronik hale gelen öksürüğün de kesilmesine yardımcı olur. Nefes darlığı kabızlık, kısırlık, romatizma ve bronşit gibi çeşitli hastalıklara da faydasının olduğu bilimsel olarak kanıtlandı. Bu yüzden ilgili hastalıkları tedavi etmek için üretilen kimi ilaçların içerisinde okaliptüs yer almaya başladı. Okaliptüs ağacı hoş bir kokuya sahip olduğundan dolayı aroması sevilen bir bitki türüdür. Ağız kokusunu gidermek için sıklıkla çok eski zamanlardan beri kullanılır. Kokusu beğenildiği için bu ağacın özü kullanılarak sabunlar da üretilmektedir.

Okaliptüs ağacının özü uzun zamandan beri kapanmayan yaraları iyileştirici niteliktedir. Bu yüzden açık yaraların tedavisinde kullanılır. Cilt için genellikle lapa haline getirilen yaraların cilt üzerine sürülmesi şeklinde kullanılır. Yaprakları iyice ezildikten sonra krem kıvamına gelir. Bu krem kıvamı yakalanınca cilde uygulanabilir. İç organların şifa bulması için kullanılacaksa çay şeklinde tüketilmektedir. Okaliptüs çayı bu yüzden en şifalı çaylar arasında yer alır. Bilinçsiz veya fazla tüketilmesi yan etkilerinin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden okaliptüs kesinlikle doktor gözetiminde ve doktor tavsiyesi sonrasında kullanılmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here