Telgrafın İcadı Tarihçesi

telgraf

Telgrafın icadı, icadın gerçekleşmiş olduğu dönemde aşırı derecede önemli olsa da bu teknolojik cihaz ile iletişimde bulunmak günümüzde popüler olmadığından dolayı telgraf raflara kaldırılan bir iletişim aracı haline gelmiştir. Bizler telgrafı birçok iletişim aracının atası olarak gördüğümüzden dolayı telgrafın icadı ve telgrafın tarihçesi hakkında sizleri bilgilendirmeye karar vermiş bulunuyoruz. Makalemizi öncelikle telgrafı kim buldu gibi konularla başlatacağız. Telgrafın icadını yapan kimdir sorusuna yanıt bulduğunuz gibi ayrıca telgrafın zaman içerisindeki gelişimleri hakkında da bilgiler alacaksınız.

Bir dönemin en popüler iletişim aracı olan telgraf 1830 yılında Samuel Morse tarafından icat edilmiştir. Şuan telgraftan daha gelişmiş yapıda iletişim araçları olduğundan dolayı telgraf kullanımı bırakılan bir iletişim aracı olarak görülse de özellikle askeri alanda sınırlı da olsa kullanımının devam ettiği bilinmektedir. Telgraf birçok iletişim aracında olduğu gibi elektrik ve manyetik alan ile çalışmaktadır. Herhangi bir elektrik kaynağından alınmakta olan akım kablolar kullanılarak uzak bir noktaya iletilir. İletilen akımları incelediğimizde bu akımların vurular şeklinde olduğunu görmekteyiz. Bu vurulara telgraf dünyasında ileti denilmektedir. İletiyi gönderen kişi elektrik anahtarını açıp kapamak suretiyle kesikli bir akım gönderir ve karşı taraf gelen bu vuruşları değerlendirerek karşı taraftan gelen mesajın ne olduğunu çözer. İleti karşı tarafa ulaştığında elektromıknatısa bağlı olan bir kalem rulo halindeki kağıdın üzerine kesik çizgiler yapmaya başlar. Kesik çizgiler aslında birer kodlamadır. Çizgiler alfabe içerisinde yer alan harfleri temsil ettiklerinden dolayı kodlama referans alınarak gönderilen mesajın ne olduğu anlaşılmaya çalışılır. Bu kodlamada yer alan çizgilerin temsil etmiş olduğu harfler mors alfabesidir.

Bu bahsetmiş olduklarımız tabi ki telgrafın ilk icat edildiği dönemdeki halidir. Zaman içerisinde radyo icat edilip radyo frekansları telgraf sistemine dahil edilince telgraf kablosuz bir iletişim aracı haline gelmiş ve bu sayede kullanımı daha fazla yaygınlaşmıştır. Özellikle ilgili dönemlerde açık denizlerde yer alan gemiler ile iletişim kurmak imkansızdır. Bu gelişme telgraf sisteminde olunca artık açık denizlerde yer alan gemiler ile iletişim kurmak daha kolay hale geldi.

telgraf

Gelişmemiş haldeki olan bu telgraf ile sadece tek yönlü ileti gönderilebiliyordu. Zaman içerisinde çoklu elektrik devreleri geliştirildi ve aynı anda ileti gönderip ileti almak mümkün hale geldi. Bu gelişmenin 19. Yüzyıl başlarında olduğu bilinmektedir. Zaman içerisinde telgraf üzerinde daha çeşitli gelişmeler olmuş olsa da telefon gibi icatlar telgrafın geri planda kalmasını sağlamıştır. Günümüzde adını pek duymasak da telgraf birçok iletişim aracının atası olduğundan dolayı telgrafın tarihçesi önen arz etmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here