Ünlü bilim insanı Alexander Graham Bell tarafından 1876 tarihinde icat edilmiş olan telefon, günümüzde en çok kullandığımız iletişim araçlarından birisidir. Telefonun icadı iletişim alanındaki en büyük devrimlerden birisi olarak kabul edilmektedir. Her ne kadar hepimiz telefonu gündelik yaşamımızda sıklıkla kullanıyor olsak da telefonun icadı ve gelişimi hakkında net bilgilere sahip olmadığımızdan dolayı sizlere kısaca bu konu hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Telefonun icadı hakkındaki vikipedi bilgileri tarihin en net kaynakları referans alınarak hazırlanmıştır. Telefonun icadını sizler de merak ediyorsanız gelin hikaye tadında olan makalemizin devamına göz atalım.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi telefon, Edinburg doğumlu olan Alexander Graham Bell tarafından 14 Şubat 1876 tarihinde icat edilmiştir. Sonradan Amerikan vatandaşı olan sağır bir kıza aşık olan Alexander Graham Bell, sevgilisine olan tutkusu nedeniyle sağırlara hangi alanlarda yardımcı olabileceğini düşünmekteydi. Boston Üniversitesinde ses fizyolojisi profesörü olarak görev aldığı yıllarda var olan sesleri mekanik açıdan tekrardan üretebilme fikri aklına geldi. Sizlerin de bildiğiniz gibi seslerin dalga boyları bulunmaktadır. Mevcut olan bu ses dalgalarının elektrik akımına dönüştürülmesi sonucunda devrenin ucunda yer alan bir kişiye sesin aktarılması mümkündür ve Alexander Graham Bell bunu aklına getiren ilk kişidir.

---Sponsorlu Bağlantılar---

Alexander Graham Bell aklına gelen bu fikir doğrultusunda çalışmalar yaparken kurmuş olduğu devrede yer alan pilin içerisinde bulunan asit pantolonun üzerine döküldüğü. Alexander Graham Bell asistanı alan Thomas Watson’dan asistanının başka bir yerde olduğunu bilmeden yardım istedi. Bu yardımını tabii ki o anda üzerinde çalışmış olduğu telefon aracılığıyla istemişti. Olayın bir anlık rehavetiyle telefonu eline alan Alexander Graham Bell telefon ağızlığına yanaşarak Bay Watson buraya gelin diye seslendi. Bu olay istemsiz bir şekilde gerçekleşmişti fakat kısa bir sonra asistan Thomas Watson oraya gelerek Alexander Graham Bell’in söylediklerinin tamamını duyduğunu belirtti. Alexander Graham Bell bunun bir şaka olacağını düşündüğümden dolayı asistanına neler söylediğini doğrulamasını söyledi ve asistan söylenenleri doğrulayıcı büyük icat gerçekleşmiş oldu. İcat edilen ilk telefondan gelen sesler aşırı derecede boğuktu ve bu yüzden kullanılması pek uygun değildi ancak üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda Alexander Graham Bell telefonu geliştirdi ve ardından yaklaşık bir yıl sonra telefonun patentini aldı.

Tabii ki telefon zaman içerisinde çeşitli gelişmeler göstererek günümüzdeki cep telefonlarının halini almıştır. Telefonun tarihsel gelişimini inceleyecek olursak telefonun tarihsel gelişimi hakkında sizlere şu şekilde bilgiler verebiliriz. İlk telefon 1876 senesinde Alexander Graham Bell tarafından icat edilmiştir. 1915 yılına gelindiğinde ise ilk şehirlerarası görüşme yapılmıştır. 1924 yılında ilk cep telefonu icat edilmiştir. 1978 senesinde hücresel telefon sistemi Japonya’da kurulmuştur. 1991 senesine gelindiğinde GSM şirketleri kuruldu ve 1994 yılında ülkemizde Turkcell adlı şirket faaliyetlerine başladı. Günümüzün vazgeçilmez teknolojilerinden birisi olan telefon, gelişen teknoloji sayesinde deyim yerindeyse bilgisayarların yapabildiği her işi yapabilecek konuma gelmiştir.

Telefonun icadı kadar telefonun nasıl çalıştığı da bilim tutkunları tarafından merak edilmektedir. Bu yüzden telefon nasıl çalışır konusuna da değinmek istiyoruz. Telefon aracılığıyla ses enerjisinin mekanik enerjiye dönüşmesi sağlanır. Akabinde elde edilmiş olan mekanik enerji elektrik enerjisine dönüşür. Elektrik enerjisi ara elemanlar aracılığıyla başka bir yere nakledilir. Sistemin sonunda elektrik enerjisi manyetik enerji halini alır. Oluşan manyetik enerjinin mekanik enerjiye dönüşmesi sağlanır ve mekanik enerji ses enerjisine dönüşerek kişinin konuşulanları duyması sağlanır.

16 + 2 = ? (İşleminin Sonucu)  


---Sponsorlu Bağlantılar---
Taş kesilen insanlar
Bilim Pasajları
Ley hatları
Sağlık Bilgisi
Piramitlerin Sırları