Enfeksiyon Hastalıkları Nelerdir Nasıl Bulaşır?

0

Enfeksiyon hastalıkları genel olarak bulaşıcı hastalıklar sınıfında yer alan neredeyse her hastalığı kapsayan genel bir tabirdir. Enfeksiyon hastalıkları vücut içerisine mikropların ya da parazitlerin girmesi sonucuyla meydana gelmektedir. Tıp dünyasında ayrıca enfeksiyon hastalıklarının intaniye ve bulaşım hastalıkları isimleriyle de anıldıkları bilinmektedir. Enfeksiyon hastalıkları ile mücadele ederken kişinin bağışıklık sistemi aşırı derecede ön plana çıkmaktadır. Kişinin bağışıklık sistemi güçlüyse enfeksiyon hastalıkları kolay bir şekilde atlatılabilirken ilgili kişinin bağışıklık sistemi zayıfsa enfeksiyon hastalıkları ciddi boyutlara ulaşabilir. Bu yüzden her durumu göz önünde bulundurulmalı, kötü sonuçların ortaya çıkabilme ihtimali akıllara getirilerek enfeksiyon hastalıkları tespit edildiği andan itibaren tedavi sürecine geçirmelidir. Enfeksiyon hastalıklarına parazitler ya da mikroplar neden olduğundan dolayı bu hastalıkların kişiden kişiye geçmesi de gayet kolaydır. Enfeksiyon hastalıkları nasıl bulaşır konusunda yapılan araştırmalar sonucunda bu hastalıkların çeşitli yollarla bulaştığı tespit edilmiştir. Makalemizde sizlere bu konular hakkında da bilgiler vereceğiz.

Enfeksiyon hastalıkları insandan insana bulaştığı gibi hayvandan insana de bulaşabilmektedir. Çok nadir de olsa topraktan insana bulaşan enfeksiyon hastalıklarına da rastlanmaktadır. Enfeksiyon hastalıkları özellikle insanların ağızlarından çıkan kabarcıkların çevreye yayılması ve bu kabarcıkların diğer bireyler tarafından solunması nedeniyle bulaşmaktadır. Bu yüzden enfeksiyon hastalarının yer aldığı ortamların sıklıkla havalandırılması hastalıkla mücadele etme konusunda aşırı derecede önemlidir. Hapşırmak, öksürmek, konuşmak hatta nefes alıp vermek dahi ortama mikropların yayılmasına neden olacağından dolayı sıklıkla yaşam alanlarının havalandırılması enfeksiyon hastalıkları ile mücadele konusunda önemlidir.

Bazı enfeksiyon hastalıkları deri yoluyla bulaşır. Eğer deri yoluyla bulaşan bir enfeksiyon hastası bulunuyorsa bu kişinin eşyaları kesinlikle temizlenmeden kullanılmamalıdır. Kişinin kullanmış olduğu yatak, havlu ya da giysiler sterilize edildikten sonra kullanılabilir. Deri yoluyla bulaşan enfeksiyonların dokunma şeklinde de bulaşması mümkündür. Bu yüzden deri yoluyla bulaşan bir enfeksiyon hastalığını taşıyan kişiler ile mümkün mertebe temasa geçilmemelidir. Ayrıca bu kişilerin kapalı ve kalabalık ortamlardan uzak durması da faydalı olacaktır. Enfeksiyon hastalıklarının büyük bölümü ayrıca tükürük yoluyla geçer. Bu yüzden herhangi bir enfeksiyon hastalığı olan kişilerin içecekleri içilmemeli, aynı tabaklarından yemek yenilmemelidir. Aksi takdirde içeceğe ya da tabak içerisinde yer alan besine bulaşan enfeksiyon mikrobu diğer kişinin de hastalanmasına neden olacaktır.

Enfeksiyon hastalıkları nasıl bulaşır konusunda sizlere yeterince bilgi verdiğimizi düşünüyoruz. Bu hastalıkların bulaşma yöntemlerini analiz ettikten sonra kendi önlemlerimizi kendiniz alarak vücudunuzu koruma altına alabilirsiniz. Enfeksiyon hastalıkları bazı kişilerde hafif belirtiler ile ortaya çıkabilir ancak aynı hastalığa neden olan mikrop kişinin bağışıklık sistemi güçsüz olduğu zaman daha ciddi problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu yüzden en küçük enfeksiyon hastalığının dahi ölümcül sonuçlar doğurması akıllarda yer etmelidir. Bunun bilincinde olduğunuz müddetçe kendinizi daha iyi bir şekilde koruma altına alabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here