Kuru Eriğin Faydaları Nelerdir?

0

Tam bir vitamin deposu olan kuru erik ayrıca içerisinde çok sayıda minareli de barındırmaktadır. Lif bakımından da zengin bir besin türü olması kuru eriği sindirim sistemi konusunda da faydalı bir besin haline gelmesini sağlamaktadır. Kuru eriğin faydaları nelerdir konusunu aydınlatmadan önce kuru erik kesinlikle yapısal olarak incelenmelidir. Kuru eriği incelediğimizde bu besin türünün sodyum, potasyum, fosfor, magnezyum ve kalsiyum bakımından zengin olduğunu ayrıca içerisinde yeterli oranda B1, B2, B3, B6, A, C ve E vitaminlerini barındırdığını görmekteyiz. Antioksidan özelliğe sahip olduğu da bilinen kuru erik, vücutta yer alan toksinlerin uzaklaştırılması konusunda etkilidir. Bu etkisini içerisinde yoğun bir şekilde yer alan c vitamini sayesinde gösterdiği de bilinmektedir. Eğer bağışıklık sisteminiz zayıfsa ve sürekli olarak hastalanıyorsanız kuru erik içerisinde yer alan c vitamini aracılığıyla vücudunuzu neredeyse tüm hastalıklara karşı koruma altına almanız mümkündür.

Kuru eriğin faydaları sayılırken özellikle beslenme uzmanları kan şekerini dengelemesi konusu üzerinde sıklıkla durmaktadır. Şeker hastası olan bir kişiyseniz ve kan şekerinizi dengeleme konusunda çeşitli sorunlar yaşıyorsanız kuru erik tüketerek kan şekerinizi dengeleyebilirsiniz. Kuru eriğin kalori değeri de aşırı derecede düşük olduğundan dolayı şişmanlama kaygısı içerisinde olan kişiler de kuru eriği hiçbir şüpheye düşmeden tüketebilirler. Kuru erik antioksidan özelliğe sahip olduğundan ötürü kanser hastalığını, çeşitli kalp hastalıklarını ve yaşlanmayı büyük oranda engellemektedir. Özellikle kanser çağımızın hastalığı olduğundan ötürü kanserle mücadele etmek için kesinlikle beslenme zincirinize kuru erik gibi antioksidan özelliği olan besinleri eklemeniz faydalı olacaktır.

Kuru erik kesinlikle kabuğu ile tüketilmelidir çünkü kuru eriğin kabuklarında fitonutrientler yer almaktadır. Kuru erik tam bir vitamin deposu olduğundan ötürü çeşitli vitamin eksikliği nedeniyle çeşitli hastalıklarla mücadele eden kişiler beslenme zincirlerine kuru ereği dahil ederek vücutlarının gereksini duymuş olduğu birçok vitamin ve mineral i kolay yoldan temin edebilir. Kuru eriği gün içerisinde 3 ya da 4 adet tüketmeniz yeterli olacaktır. Bunu kuru halde tüketebileceğiniz gibi suyunu da yapıp içebilirsiniz. Yukarıda da belirttiğimiz gibi kuru erik kalori değeri düşüktür ve bu yüzden şişmanlamanıza neden olmaz ancak kuru eriği fazla oranda tüketecek olursanız içerisinde yer alan şeker kalori değerinin artmasına ve bir süre sonra şişmanlamanıza neden olacaktır. Bu yüzden kuru eriğin faydalarından nasip denirken kesinlikle bu eriği aşırıya kaçmadan tüketmeniz mantıklı olacaktır.

Kuru erik her ne kadar faydalarıyla bilinse de bilinçsiz tüketilmesi durumunda çeşitli zararları da ortaya çıkabilir. Kuru erik fazla tüketildiğinde karşılaşılan en yaygın problem böbrek taşlarıdır. Kuru erik içerisinde yer alan maddeler nedeniyle fazla tüketilecek olunursa böbreklerde taşların oluşmasına neden olmaktadır. Kuru erik ayrıca fazla tüketildiğinde besinlerde yer alan kalsiyumun vücut tarafından işlenmesine engel olmaktadır. Kalsiyumun işlenememesi bir süre sonra kemiklerin güçsüzleşmesine neden olabilir. Bu yüzden özellikle kalsiyum eksikliği problemi olan kişilerin kuru erik gibi ürünleri tüketmekten uzak durması mantıklı olacaktır. Kuru erik içerisinde belirli miktarda asit barındırır. Mide asidi nedeniyle çeşitli sıkıntıları olan kişiler kuru erik tükettiklerinde mide asitleri artacağından dolayı ilgili problemler kendisini daha fazla gösterebilir. Bu yüzden midesi ile alakalı problemi olan kişiler kuru erik tüketmemelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here